şükela:  tümü | bugün
  • yeni doğum yapmış olan annelerin emzirme dönemiyle ilgili tüm detayları kaçırmadan daha dikkatli uygulayabilmesi ve bebeği memeden uzaklaştırmadan besleyebilmesi amacıyla çalışan deneyimli hemşire veya ebelerdir.

istanbul tarafındaki deneyimli arkadaş için:

(bkz: gülten sakallı)
  • eskişehir acıbadem hastanesinden doğum koçu eda hanımla muhakkak iletişime geçin bize çooook faydası dokundu. emziremeyen anne kalmaz inşallah.
  • (bkz: uydur uydur ebegümeci)

ulan nasıl marjinal bir iş yapsam da milletin parasını kapsam diye düşünen uyanıkların yapacağı meslek.
    emzirmenin danışmanı mı olur ya?
    biz osmanlı torunuyuz hüloğğğğ...
  • “çocuk koyma danışmanı” neden hala yok ben onu merak ediyorum asıl.

yeni anneye bebek nasıl emzirilir onu öğreten kişi.
  • ne meslekler var, hanım masterchef programını çok seviyor. türkiye versiyonu değil elbette ki, neyse bu seneki yarışmacılardan birinin mesleği için professional grocery shopper yazıyordu. basit çeviriyle profesyonel (uzman) bakkal-market alışverişçisi oluyor. bu ne la böyle derken sözlükte de emzirme danışmanı çıktı karşıma.
  • emzirmeyi her annenin problemsiz başarabildiğini sanan siktiriboktan sözlük yazarlarının olduğu başlık. battaniye altında sevgisizlikten ağlayan bu götten bacaklıların, lohusa depresyonundan da bi haber olduğu kanaatindeyim. yeni doğum yapmış, bilgi eksikliği veya psikolojik sebeplerle emzirmeyi bir türlü başaramayan annelere emzirme tekniklerini öğreten ve psikolojik danışmanlık yapan profesyonel sağlık çalışanıdır. yaptığı işte bir sik başaramayan aklı az fikri çok sikik beyinler bilmezler.
  • yeni anne olmuş şımarık kezbanları sadece bebeklerinin değil, başkalarının da sağdığını gösteren meslektir.
  • yine bilmediği konularda ahkam kesen bebelerle, davarlarla dolmuş burası. emzirmeyi bebeğin ağzına memeyi sokmak zanneden gerzek! bu konuda öyle çok problem yaşanabiliyormuş ki (sezeryan sonrası süt gelmemesi, makineyle sağmada problem çıkması, mastit hastalığı ve daha bir sürü) bunları yaşayan bi anne olarak doğum yaptıktan sonraki 3 ay kan kustum.. ve ‘maalesef’ emzirme danışmanlığı aldım. heh kendimce de faydasını gördüm. senin kezban ebeveynin, sığır şahsını şans eseri rahatlıkla emzirmiş ya da sütüm bitti diye pirinç lapasını v.s. dayamış olabilir (he zerre umurumda değil) ancak şu bilmediğiniz konularda ahkam kesmeyi ne zaman bırakacaksınız? .. emzirmek çoğu kadın için zor bir iş.. bunu kendi başıma geldiğinde anladım ve problem yaşayan çok insanla karşılaştım. emzirememek anneye çok üzüntü ve acı verir. ergenler doluşmuş yine buraya. al kovanı küreğini az ötede oyna. sanki çocuk doğurmuş da emzirmiş/emzirememiş gibi yazma.
  • benim de vardi emzirme danismanim. iyi ki de vardi. ha ailenizde sakir sakir emzirmistir kadinlar, anneniz, teyzeniz, halaniz bi buyugunuz biliyodur, gosterir bebek nasil tutulur, meme nasil kavranir, meme ucun yara olunca ne yapilir, mastit (sut kanali iltihabi) olmamak icin ne yapmak lazim, o zaman danismana, hemsireye ihtiyacin olmayabilir. ama yoksa bu bilgiyi bilen kimse cevrende ne yapacaksin? benim yoktu. benim annem de anneannem de emzirmemis. o zaman gidip uzmanindan ya da dogru kaynaklardan ogreneceksin. yoksa ucu kanadi, sutum az geliyo, bebek emmiyo diye birakirsin emzirmeyi, gecersin mamaya. mamaya gecmek de sorun degil, bazen gercekten sut az oluyo, ya da baska bi sebepten mama veriliyo, ya da hic emzirmicem de diyebilirsin. ama emzirmek istiyorsan ve azicik dogru bilgi ve destekle emzirebilecekken niye geceyim suni ve pahali biseye. harikaydi emzirme danismanim, on numaraydi, iyi ki vardi. gozde engin ciray adi, bebegiminyolarkadasi diye de taniniyor, yillarca yenidogan hemsireligi yapmis, efsane bebek hemsiresi ayse oner’in ogrencisi. onlarin elinden kac tane bebek gecmis, ben hayatimda ilk defa bebek gormusum, gidip uzmanina sormicam da ne yapicaktim. annem bile “aa biz yanlis biliyomusuz, memeyi agiza yanlis vermisiz de ondan bak sizi emzirememisiz” dedi. 2.5 sene emzirdim ben. hersey hemen bi etiket yapistirmayin.