şükela:  tümü | bugün
 • avmlerdekilerde, bazen kimin kimi emzirdiği belli değildir.
 • (bkz: gloryhole)
 • bir yandan "ilk 6 ay anne sütü" diye kamu spotları yayınlanırken, 2 yaşına kadar anne sütü alan çocukların oranının artırılmasına çalışılırken paralel yoğunlukta, toplumsal yaşam alanlarında tahsis edilmeleri gereken özel düzenlenmiş odalardır.

  özel dediysek, spa ortamı beklemiyor hiç kimse. aynı anda 3 annenin emzirebileceği, 1 annenin alt değiştirebileceği büyüklükte oda işte.. o kadar.

  çoğalalım, üreyelim şu bu politikaları malum, genç nüfusumuz da malum.. bu kadar bebek var ortamda işte. elbet acıkacaklar:
  bebekse, ne zaman emmek isteyeceği belli bile olmaz, her an her şey için meme isteyebilir.
  biraz büyükse 2 saatte, biraz daha büyükse 3 saatte, ek besinlere tam geçtiyse 4 saatte bir emmek ister bu sabiler (zamanları yaklaşık soyluyorum).

  parkta, bahçede, kafelerde, restoranlarda, alışveriş merkezlerinde... anne babanın olduğu her yerde işte.
  parkları, bahçeleri geçtik zaten, oraya daha çok var maalesef...

  fakat avm'lerde, restoranlarda ya hiç olmaz ya da oyledir ki anneler girmek bile istemez veya tuvalette 10 kişinin gelip işini görüp ardında bıraktığı yerde minik bebeğiyle sığışmaya çalışır.
  hiç bir anne altın varaklı lavabolar, kaz tüyü dolgulu deri kaplamalı koltuklar istemiyor.
  insanca bir ortam işte.
  rahatça girip çıkılabilecek bir ortam...
  evet ülkede çözüm bekleyen bir çok sorun var, kocaman çok büyük sorunlar.
  fakat bazıları daha çözülebilir, çözümü için sistemsel değişimler gerekmeyen daha insancıl sorunlar.
 • dar yetersiz havasiz mekanlar nefret ediyorum ama bazen mecbur kaliyoruz bunun bi standarti olmali en azindan bunaltici basık olmasa o da yetecek
 • bu devirde gereksiz olan oda!

  japon bilim insanları çözmüş işi!

  gezici emzirme odası
 • sol frame'de görünce bir an 'emzirme odaları ataerkil toplumun gaz odalarıdır !' diye hönküren çakma feminist yazılar bekledim ama 'henüz' yokmuş.

  'benim vücudum, benim memem!' tür yazılar da türeyebilir yakında.
 • bebekli annelerin, bebeklerinin karnını doyurmak için günde sayısız bebek ve annesi tarafından kullanılan -havalandirmasi olmayan, daracık, hijyeninden asla emin olunulamayacak- emzirme odalarına enfeksiyon riskine rağmen, resmen tecrit edilircesine tıkılması yanlıştır.
  bizim anneye, bebeğe ve ihtiyaçlarına duyduğumuz saygı, verdiğimiz önemin çok gerçek bir göstergesidir aynı zamanda.
  kadın, bebeğini emzirmek için kendini saklamayacak, sakınmayacak; o kadının memesini o an avuclanip yalanacak bir fantezi ürünü olarak gören var ise eğer leş zihniyetini temizleyip, gözlerini sakınacak. kadın da böylece gayet güven ile gerekli ve uygun gördüğü her yerde bebeğini o tecrit odalarına kapanmadan emzirebilecek.
 • medeniyetin göstergesi.
  kimse sokakta beslenmek istemez. sizde beslenmediniz.
  tamamen insanlıkla alakalı bu hassasiyet. bebekler sizin gibi sabahtan yiyip öğlen acıkmıyor. bebekler saat başı acıkabiliyorlar. kaldı ki içilmeyen süt memeye zarar.