şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tarihteki en büyük ahlaksızlıkların gene en büyük dinlerin egemen olduğu coğrafyalarla örtüştüğünü keşfettiğimiz zaman mars'a falan gezmeye gideriz.

  öyle bir şey bu.
 • linkten içlerinde ne kadar ahlaklıların(!) da olduğunu görebileceğimiz kesimdir.
 • genellemedir. bütün genellemeler gibi yanlıştır.
 • normal olan durumdur. bir insan kendinde olmayana cok takıntılı olur. ahlakı ağızdan düşürmeme bundan sanırım.
 • ulan ilahi dinlerken açtım başlığı okumaya başladım. vay be ben neymişim de haberim yokmuş. böyle kötü bir insan olmak istemiyorum. kendimi de öldüremem. hanginiz bu işi yapar benim yerime?
 • bir şey yasaklandığında toplumlar ve bireyler nezdinde o şey her zaman merak edilir ve yapılır. fakat yapılan suç olduğundan buna her zaman bir kılıf uydurulur. böylece bir rahatlama yaşanır. işte en basit örneği ''evet çalıyoruz ama laik devletten çalmak haram değildir'' gibi. dininde sadece yasaklardan oluşması sonucu en ahlaksız kesimin muhafazakarlar olması gayet normal.

  benim en çok güldüğüm ise dinciler ahlak kavramının varlığını direkt dinle eşleştirmeleri. yani onlara göre din olmazsa ahlak normları olmaz. işte dini toplumların durumunu söyleyincede başlarlar gerçek müslümanlık bu değil demeye. sonra bi bakarsın 5 yaşındaki kızının başını kapamıştır insanlar tahrik oluyor diye. şimdi kafa yapısı bu kadar gerizekalı olunca bu adama ne anlatabilirsin ki.

  ortada çarpıtalamaz bir gerçek var. nerde hırsızlık, yolsuzluk, sapıklık, tecavüz, adam kayırma, yalan vs. var orda muhafazakar ve hatta radikal dinciler var. bu sadece islam dünyası için geçerli değil tabi. bunu söylemek yalan olur. musevilik, hristiyanlık.. bunlarda da durum aynı.
 • ya sen adamlara hacca gidince gunahlarin affolur, ya da pazar pedere gidip gunah cikartirsin diye bir opsiyon sunarsan en bozuk ve ahlaksizlari onlar olur tabiki. mesela beni affedecek bir ben varim. kendi etrafimda uc tur donsemde olsa ic ses affetmiyor.
 • ıyi bir müslüman olmadan once iyi bir insan olmayi denemis olsalardi olusmayacagini düşündüğüm önyargı.ama atalarimizinda dediği üzere kendilerine müslüman ifadesiheranlamdayasamlarinda mevcutinsanlar.
 • amma sıktınız be siz ve genellemelerinizden gına geldi. olm bak muhafazakarlar kendilerini hesaba çekiyor öyle ya da böyle. artık eski kalıplarından çıkıp, daha geniş düşünmeye başlıyorlar. siz hep aynı yerde.

  yıllar önce babam, ki kendisi muhafazarkardır ve de çok ahlaklıdır, demişti ki:

  -bu devran dönecek yavrum. bak bu materyalist batıcılar ne ali şeriati bilir ne necip fazıl ne cemil meriç. okumazlar onları ama biz marx'ı da biliriz, sartre'i da, dosteyeveski'yi de. at gözlüğü takan bir ideoloji ayakta duramaz, yıkılır, ister muhafazakar olsun ister batıcı. hiç aklımdan çıkmadı. hangi materyalist batıcı ile konuşsam bir kaç isim sordum; haberleri yok. adamların düşman belledikleri görüşten haberleri yok. bi ruşen çakır çıkıp biraz araştırdı muhafazakar dünyanın filozoflarını, düşünce adamlarını o da undergraduate thesis seviyesinde.

  siz hala bu kafa da devam edin. tey tey. öyle hoşuma gidiyor ki cehaletinizi görmek, alay etmek. ben ki hep sizin gibi düşünen adamlarla çalışıyorum işim gereği. hepsi önümüzde ceket ilikliyor saygıdan. okuyun olm. bilmek iyidir. daha iyi eleştirirsiniz.