• (bkz: küçük prens)

her yaşımda kitap değişiyor. kesin minik periler baştan yazıyor kitabı; yoksa ezbere bildiğim kitabı, her defasında nasıl ilk kez okuyor olabilirim ki?
  • şeker portakalı ve çalıkuşu 5 kereden fazla okudum. yine okuyacagim.
  • karl polanyi -büyük dönüşüm
    karl marx- kapital
    adam smith -ulusların zenginliği
    david ricardo - ekonomi politiğin ve vergilendirmenin ilkeleri
    ama bir sor neden?
    edit: olum sapık gibi neden diye sormayın özelden, laf olsun diye dedik. mecburuz okumaya ama bu okumayı sevmediğim anlamına da gelmiyor.
  • şiir kitabıdır ya da mesleki bir kitaptır ki dönüp dönüp bakasın, okuyasın. zira roman ve hikaye türünde kitaplar tekrar okunsa da 5 kez tekrarlamak her anlamda ameleliktir.
  • emin olmamakla birlikte;
    (bkz: yüzüklerin efendisi (roman))

lise yıllarımdan beri ara ara okurum. beş olmasa da dördü kesin var.
  • felsefe, siyaset bilimi, hukuk, sosyoloji v.b. nitelikteki kitaplarda, hem okuyucu bakımından hem de kitabın içeriği bakımından ikinci kez (hadi bilemedin üçüncü kez) okunmayı gerektirecek nedenler bulunur belki ama olay örgüsü hep aynı kalan kitapları beşinci kez okumak bana çok uzak geliyor. kalemi tutan el aynı olduğu için en iyi ihtimalle aynı yazarın başka bir kitabını okurum.
  • tarafımca eskiden bir gelenek haline gelenler;

puslu kıtalar atlası
    amat
    kitab-ül hiyel

her sene bir kere okurdum bunları. bazen can sıkar bazen de farklı bir bakış açısı sağlardı. artık herhangi bir kitabı 3 kereden fazla okumam için roman-hikaye türünde olmasını istemiyorum.

yukarıda bunu(roman hikayeyi) defaatle okumayı yadırgayanlar olmuş. hoşlanılan bir filmi bile defalarca izleyebiliyoruz. neyine yadırgıyorsun anlamıyorum. sana daha güzel bir hayal dünyası sunuyor bu kitaplar? kendimin istememe sebebi ise artık bu türleri pek fazla okuyamamamdan kaynaklanıyor. eski iştahım kesildi, keşke kesilmeseydi.
  • (bkz: harry potter and the order of the phoenix) büyücü dünyası hakkında en çok bilgi veren -sihir bakanlığı ve işleyişi, voldemort'un ve ölüm yiyenlerinin etkin zamanları, sirius ve ailesi, hogwarts ve sırları, yeni büyüler, zibilyon tane yeni karakter ve daha niceleri- kitap olması sebebiyle seri bittikten sonra bile defalarca okuduğum kitaptır.
hesabın var mı? giriş yap