• organizmanin bilissel haritasini kullanarak diger kosullar esit oldugunda kendisini en kisa surede sonuca goturen yolu secmesidir. zor ve direncli olandan kacilir. kolay olan tercih edilir. amac sonuca kisa surede ulasmaktir.
  • tembellik değil akıllılıktır. bilincimizin göstergesidir.
  • evrimde de bu vardır. kullanılmayan organların nesiller içinde işlevini yitirmesinin nedeni de vücudun minimum enerji ilkesi ile çalışmasıdır. mesela insanların çiğ et gibi öğütülmesi zor besinler tükettikleri zaman var olan yirmi yaş dişi, yıllar içinde besin alışkanlıklarının değişmesi ile işlevini günden güne kaybediyor ve gömülü olduğu yerde başa bela oluyor. o sancılı operasyona girmemek için "abi enerjisi ne tutuyorsa vereyim beni uğraştırmayın" diyemiyorsunuz çünkü vücut enerjiyi ekonomik kullanma ilkesine körü körüne bağlı. zaten başımıza ne geldiyse bu mutaassıp idealistlerden geldi.

yanlış hatırlamıyorsam entropinin de bu minimum enerji ile ilgisi vardı, yani kainatın her yerinde var bu durum.
  • dilde de görülür.
    aynı anlamı daha az harfle, daha az sözcükle vermek olarak tanımlanabilir.
    bireysel dilde değil toplum genelinde kabul görür.
    kişi konuşurken farkında olmadan en kolay olanı seçer.
    morfolojik ya da sentaktik olabilir ama en çok telaffuzda görülür.

"geleceğim" yerine "gelcem" veya "gelicem", "geliyorsun" yerine "geliyon" demek;

"ben okulu özledim" demektense "okulu özledim" diyerek tümcede özneyi kullanmamak;

penbe sözcüğünü pembe haline getirmek
    vb.

(bkz: dilde ekonomi)
  • eğer bir ülkesi olsaydı orası türkiye olurdu... klasik enerjisizlik ya da enerjiden tasarruf demeyelim de güncel şartlarla o bildiğin tembellik ya da işte kaçma için üretilen pratik zeka denen olaylar silsilesi.

(bkz: sıkıntı yok)
    (bkz: birebir aynısı)
    (bkz: bu da aynı işi yapar)
    (bkz: işleri bir asta yaptırmak)
hesabın var mı? giriş yap