şükela:  tümü | bugün soru sor
 • * gemiler dizel motorları vasıtasıyla hareket ederler, geminin elektriği de dizel jeneratörler vasıtasıyla üretilir.

  *yakıt olarak mazot ve fuel oil kullanılır.

  * ufak tonajlı kuru yük gemilerine genel olarak "koster" adı verilir. (gemide filminin mekanı olan gemi de 1000 tonluk ufak bir kum kosteridir.)

  *ortalama bir kuru yük/tanker gemisinin ekonomik sürati 10/15 knot (deniz mili) dur. bir deniz mili 1852 metredir. 10 knot hız yapan bir gemi karadaki otomobil hızıyla 18-19 km yapıyor kabul edilir. bu sebepten gemilerin sefer süresi uzun olur. mesela istanbul/ new york arası hava ve deniz şartlarına göre 20/30 gün sürer.

  *gemilerde birden fazla kaptan olur. tüm sevk ve idarenin başında olan 1. kaptana "süvari" denir. geminin disiplin amiri sayılan, geminin yükleme/tahliye ve bakım tutumundan direkt sorumlu olan 2. kaptana "efendi kaptan" denilir. 3. ve 4. kaptanlara ise isimlerinin sonuna iliştirilen "kaptan" sıfatıyla hitap edilir. "ahmet kaptan" gibi.

  *sınırlı kaptan (500 grt) kaptan (3000 grt) ve uzakyol kaptan olmak üzere 3 kademe kaptan yeterliği vardır. yani her "ben kaptanım" diyen vatandaş her gemide kaptanlık yapamaz.

  * miçoluktan süvariliğe, silicilikten çarkçıbaşılığa yükselebilirsiniz. bu tür zabitlere "pratikten" veya "çekirdekten" veya "başaltından" yetişme denir. her meslekte bulunmayan bir imkandır.

  * güverte ekibinin başındaki güverte lostramasına "reis" denir. reis aynı zamanda mürettebat ile zabitler arasında köprü vazifesi görür.

  * süvari rica etmez emreder. kaptanın lafı üzerine laf edilmez. gemide ki kaptanı karada ki şirket müdürü ile kıyaslamak abesle iştigaldir. gemilerde demokrasi yoktur. kaptan ne derse o olur. kaptan ile tartışmaya girilmez. kaptanın kararları sorgulanamaz. o kaptan ki o an sizin iş aktinizi fes edip, yanaşma limanına kadar size kamara hapsi verebilir. bir bok yapamazsınız.

  * gemi sahibine/işletenine armatör denir. sevimsiz tipler olurlar. mürettebat tarafından sevilen armatör işitmedim.

  * kaptanın makbulü denizden korkanıdır. her türlü havanın içine giren, gemiyi ve mürettebatı fırtına içinde gereksiz yıpratan kaptanı armatör hariç kimse sevmez.

  *boş halde seyir yapacak bir gemi dengesini balast tanklarına çektiği binlerce ton deniz suyu ile sağlar. yük altına girerken tekrar denize basar. al gülüm ver gülüm.

  *yük binip kopan bir halat, bir insanı ikiye bölebilecek güçtedir. "desta halattan neta dur!"

  *seyir esnasında biri ölürse cesedi buz haneye konulur, denize atılmaz.

  *gemi 24 saat hareket halinde olduğundan geminin sevk ve idaresinden sorumlu makina ve güverte zabitlerinin izinli günleri yoktur. hepsi 8 saat vardiya tutarlar. limanlar da da yükleme ve boşaltma işleri ile ilgilenirler.

  *süvari 08:00/12:00-20:00/00:00 ikinci kaptan 04:00/08:00-16:00/20:00 üçüncü kaptan 00:00/04:00 -12:00/16:00 vardiyası tutar. 4. kaptan olan gemilerde süvari vardiya tutmaz, onun vardiyasını 4. kaptan tutar.

  *gemici adı verilen güverte tayfası seyirde iken genellikle raspa boya yaparlar. pazar istirahatli olurlar. bunların pazar istirahatini diğer personel kıskanır.

  *gemilerin personeli olmaz "mürettebat" ı olur.

  *iskele sol (kırmızı) sancak sağ (yeşil)

  *yanaşılan limanda herkes dışarı çıkıp istediği gibi gezebilir.

  *gemide sosyal imkanlar kısıtlı olduğundan uzun seyirler de mesai sonrası genelde muhabbet edilir, film izlenir, okey batak vs. oyunlar oynanır, bol bol içki içilir.

  *gemiciler içkiyi sarhoşluk için özel olarak içmezler. "uykuluk" derler. ev/ sıla özlemini, "acaba karım, çocuklarım şimdi ne yapıyor?" düşüncelerini içki kadehleri ile savururlar. bir kaç kadeh viski en ala uyku hapından rahat uyutur.

  * makina mürettebatının başında baş mühendis olur. türk bahriyesinde "çarkçıbaşı" denilir. hiyerarşide kaptan dan sonra 2. kaptan görünse de genelde çarkçıbaşılar geminin ikinci adamlarıdırlar. ikinci, üçüncü çarkçılar da vardır. (bu konuda çok mesajlar aldım. arkadaşlar ben zaten kağıt üzerinde ve realite de ayrı olan şeyleri yazdım. hiç bir süvari görmedim ki ikinci kaptanı ile kanka olsun, her türlü muhabbete girsin. ama adamlar çarkçıbaşılar ile bu muhabbetlere giriyorlar. demek ki kendilerine eşit görüyorlar. zaten çoğu şirkette süvari ve çarkçıbaşılar aynı maaşı alıyorlar.)

  * süvariler kendilerine denk olarak çarkçıbaşıları görürler. limanlarda genellikle çarkçıbaşı ile gezerler. bu ikisinin arasında ki uyum geminin selameti açısından hayati önemdedir.

  *her türlü elektrik işleri ile elektrik zabitleri ilgilenir.

  * yemeği aşçıbaşı yapar, kamarot servis açar, bulaşık yıkar.

  *her pazar kuru fasulye yemeği çıkar. takvim vazifesi görür. (türk gemilerinde)

  *her pazar kahvaltıda omlet/sucuklu omlet çıkar.

  *yüklü gemi boş gemiye nazaran daha kolay batar. (yük kayması, alabora, tekneye binen zorlar nedeniyle kırılma vs.)

  *batan bir gemi terkedildikten sonra bir kaç yüz metre yüzüp uzakta beklenmelidir. batan geminin oluştuğu girdap sizi aşağı çekebilir.

  *kaptan köşkü diye bir yer yoktur. köprü üstü vardır. kaptanın seyir defteri diye bir şey yoktur güverte jurnali vardır.

  *adettir köprü üstüne çıkan herkes "allah selamet versin" der. demeyeni ikaz ederler, ayıplarlar.

  * demir atarken"funda bismillah" demir alırken "vira bismillah" denilir.

  * limana demir atılmaz yanaşılır. limandan demir alınmaz kalkılır.

  * gemiler bir bölgede uzun süre hareket etmeden bekleyeceklerse demir atarlar. çünkü gemi araba gibi bıraktığınız yerde durmaz akıntı ve rüzgar etkisi ile millerce sürüklenir.

  * biri uyandırılacağı zaman "git ahmeti uyandır" denmez "git ahmete alesta çek" denilir.

  daha uzar gider....

  edit: başlığı basit bilgi diye açtık ama mesleğe dair merak edilen ne varsa epey detaylandırdık. kutsal bilgi kaynağına yakışır bir şey olduysa ne ala.
 • sancak sağ, iskele sol.
 • (bkz: tramola)*
 • *yanaşılan limanda herkes dışarı çıkıp istediği gibi gezebilir." den sonrasını okumadığım bilgilerdir.
 • gemilerde talim vardır.
 • yuklu gemi bos gemiye nazaran daha kolay batiyormus...

  vay amk ufkum aydinlandi. resmen fizik kurallarina aykiri.
 • tahta yüzer.