• - nefsi müdafaaya girer, yırtarsın abi...
  • hukuk güçlünün emrindedir.
  • adı üstünde basit hukuk bilgisidir , daha ileri hukuk bilgisinde ise spor disiplin hukukunun ceza yargılamasına iliştirilemeyeceği öğrenilebilir.
  • "kıymetli evrak öyle senetlerdendir ki bunlarda mündemiç olan hak senetten ayrı olarak dermeyan edilemediği gibi başkalarına da devredilemez” olmadığı kesindir. iş kanununun işçiden yana olduğunu ise sağır sultan duymuştur.
  • kurumlar adina imza yetkisine sahip olan yoneticilerin kurum adina aldiklari kararlar kurumlari baglar. bu kisiler kurum icin usulsuzluk yapti ise de o kurum ceza ceker. cunku kisi usulsuzlugu sahsi cikari icin degil kurum icin yapmistir. eger usulsuzlugu sahsi cikari icin yapti ise bu suc kurumu baglamaz.

ornegin bir sirketin ceosu ihaleye usulsuzlukler karistirip sirkete avantaj saglıyorsa butun sirket cezalandirilmalidir. yine ayni ceo kisisel yazligini satarken birilerini dolandiriyor ise cezayi sadece ceo cekmelidir.
  • "suç olduğunu bilmiyordum, kanundan haberim yoktu" gibi savunmalar, savunma değildir.
  • -ben görmedim
    -ben duymadım
    -ben söylemedim
    maymunluğun lüzumu yok...
  • benim için nisbi hak sahibinin hakkını üçüncü kişilere karşı ileri süremeyeceğidir. birinci sınıftan dördüncü sınıfa kadar bunu gördük, her taşın altından çıktı.
  • kimileri "çekte vade yoktur, görüldüğünde ödenir" için en basit hukuk bilgisi diyordu, artık o da değişti.
hesabın var mı? giriş yap