şükela:  tümü | bugün
 • "dünyanın en büyük güneş enerjisi santralinin türkiye'ye kurulması" durumu.

  1000 mw ile şu an en büyük santraller olan çin'deki longyangxia dam (850 mw) ile abd'deki solar star'ı (579 mw) geçecek olan santralimizin ihalesi tamamlanmış.
  (dünyada tamamlanacak başka projeler ile en büyüklüğünü kaybedecektir ancak gene de büyük başarı.)

  projenin ayrıntılarına vakıf değilim ancak ihale içeriğinde köprülerde olduğu gibi "biz yaptık" deyip halkı ve devleti yolacak ayrıntılar yoksa bozuk saatin bile günde iki kez doğruyu göstermesi gibi akp'nin ender yaptığı mantıklı hareketlerden biri olacak.

  --- spoiler ---

  türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santralinin kurulacağı karapınar yenilenebilir enerji kaynak alanı ihalesinde en iyi teklifi kalyon-hanwha ortak girişim grubu verdi.

  konya karapınar'da kurulacak bin megavatlık güneş enerjisi santrali için ihale gerçekleştirildi.

  türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santralinin kurulacağı karapınar yenilenebilir enerji kaynak alanı (yeka) ihalesine 4 ortak girişim grubu katıldı.

  limak-cmec- haeron solar ortak girişim, kalyon-hanwha grubu, çalık enerji-solargiga ortak girişimi, akc güneş ortak girişim grubu ihalede yer aldı.

  ihalede kilovatsaat başına en düşük teklifi 6,99 dolar/cent ile kalyon ve güney koreli ortağı hanwha grubu verdi.

  ihale sonrasında yapılacak proje kapsamında, türkiye'de yılda minimum 500 megavat fotovoltaik modül üretim kapasitesine sahip fabrika kurulumu gerçekleştirilecek ve 10 yıl boyunca da ar-ge yapmak şartıyla karapınar yeka’da bin megavatlık bağlantı kapasitesi tahsisi yapılacak.

  en az yüzde 60 yerlilik

  şartnamede, ilk 500 megavattaki yerlilik oranının yüzde 60, ikinci 500 megavattaki yerlilik oranının da yüzde 70 olması hedefi yer alıyor.

  sözleşme imzalanmasını takip eden 21 ayda kurulacak olan fabrikada üretilecek fotovoltaik modüller sahada kullanılacak.

  türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santrali olacak karapınar yeka-1 ges, enerji sektöründe yerlileştirme şartına ve yeka bazlı fiyat belirlenmesi esasına dayalı ilk uygulama olacak. söz konusu proje ile gelecek yıllarda yenilenebilir elektrik ve ekipman üretiminin artırılması, teknoloji transferi yapılması ve dışa bağımlılığının azaltılmasına önemli katkılar sağlanması hedefleniyor.

  1,3 milyar dolarlık yatırım

  proje ile 1,3 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirilmesi beklenirken, kurulacak santralden yılda yaklaşık 1,7 milyar kilovatsaat elektrik üretilecek ve 600 bin evin ihtiyacı karşılanacak.

  "benzer ihaleyi rüzgar enerjisi için de yapacağız"

  enerji ve tabii kaynaklar bakanı berat albayrak, güneş enerjisi santrali ihalesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

  bakan albayrak şunları söyledi: "bu ihalenin sonunda kalyon-hanwha grubu 6,99 dolar/cent fiyatla hem türkiye yenilenebilir enerjisi açısından, hem bölgede enerji piyasası açısından çok büyük bir yatırım tahaadüyle kazanan oldu.

  türkiye’de güneş enerjisinde teknoloji üreten, hem iç piyasaya hem de bölgeye ihraç edilecek olan bir sürecin de başlangıcına şahitlik etmiş olduk. önümüzdeki aylarda benzer ihaleyi inşallah rüzgar enerjisi ile yapacağız. böyle bir yatırım dünyaya da türkiye ekonomisinin büyüklüğü açısından önemli bir mesaj veriyor. çıkan sonucun ekonomik değeri de tarihi bir resmi ortaya koyuyor.

  birileri ne derse desin, biz bu milleti, türkiye cumhuriyeti’ni büyütmeye devam edeceğiz. bu yatırım, ciddi sayıda, 1500’ün üzerinde insan istihdam etmesi açısından yerli mühendislerle birlikte türkiye’yi önemli bir yere taşıyacak."

  http://www.ntv.com.tr/…-oldu,nr0quwslbkeeofgpbsddsg

  --- spoiler ---
 • "limak-cmec- haeron solar ortak girişim, kalyon-hanwha grubu, çalık enerji-solargiga ortak girişimi, akc güneş ortak girişim grubu ihalede yer aldı."

  olm bari başka isimli şirketlerinizle katılın. çok belli ediyorsunuz.
 • ışte bana bunlarla gelin
 • (bkz: yetmez ama evet).
 • adı şimdiden bellidir.

  (bkz: şenol güneş santrali)
 • adanaya uzak kurulsa bari. malum adamlar güneşe ateş ediyorlar..
 • en uzun köprü, en büyük baraj, en büyük santral, en büyük güneş enerji santrali, bunlar hep algıya yatırım, en iyisi biziz diye, aslında olması gereken en optimum boyutlarda olması, güneş enerjisi yakın çevresinin bitki örtüsünü, toprağını ve çok az da iklimini değiştiriyor o yüzden parça parça belirli aralıklara yapılıyor, yoksa abd avrupa yapmaz mı uçtan uca güneş santrali?

  yine de beklenmeyecek bir vizyon. tabi birilerini besleyecekler. yoksa böyle vizyonlu iş de yapılmazdı, büyük ihtimalle 3 liraya üretilecek ürün 30 liraya mal olacak bize. (bkz: #66978536)
 • büyük soygun döndüğünün habercisidir.
 • çekilin konu ile ilgili olarak az da olsa bilgim var . müşterilerimden biri ihaleye girecekti. sonra çinli ortağı nedeniyle vazgeçti ama biz bu arada bayağı bir çalıştık projeye . kesinlikle akıllı bir yatırım değil ihaleyi alanlar için . muhakkak bir çapanoğlu çıkacak.

  öncelikle bu santral tek santral olmayacak . 3 tane yapılması planlanıyor ve bu ilki. ayrıca bu santralin avantajı ( dezavantajı da ) güneş enerjisi panellerini üretecek olması ve diğer santrallere de söz konusu panelleri satacak olması .

  projenin toplam maliyetinin 1,5 mia usd olması bekleniyor. devletin alım garantisi 15 yıl ve inşaat süresi de içinde . kısaca önce panellerin üretimini yapacak fabrika kurulacak işletmeye geçilecek ardından paneller üretilip santral kurulacak. ama panellerin üretileceği fabrikanın yıllık üretim miktarı 500 mw lık panel olacak .yani panellerin bile üretimi 2 yıl .

  fabrika +tesisin kurulması v.s sonrası yaklaşık 4 yıl geçecek.kaldı geriye 11 yıllık garanti süresi.

  kaba bir hesap yapılırsa da ihale açık eksiltme yolu ile yapıldığı için 6,99 kw/saat fiyatında anlaşıldı .

  360 gün üretim olacağı ve günlük ortalama 7 saat ışınım süresi olacağı varsayılırsa ki kapasite % 100 kullanım varsayıldı ama panel verimliliği ömrüne göre ortalama % 80 dir ki ben aşağıda ki hesapta yok saydım

  1.000.000 kw *7*360*0,0699 usd = 176 mio usd yıllık geliri olur .

  11*176 mio usd = 1.937.628 usd olacaktır .

  bu brüt getiridir.içerisinde işletme giderleri v.s yok .ortalma % 25 işletme gideridir .( 44 mio usd /yıllık ) . özkaynakla yapmayacaklarını düşünürsek kredinin faizi de olacak ki rahat minimum 15 yıl vadeli 4 yıl geri ödemesiz bir kredi kullanılacak % 10 dan aşağı bu vadede kredi zor bulunur.

  kısacası ihaleyi alan yerli ortağın durumu malum . çok ciddi sözler alınmadıysa bu proje feasable değil .girmek enayilik .zaten ihaleye girmek isteyen müşterim yandaş değildi ve çinli ortak da projeyi feasable bulmadı . bu arada ihale şartlarından biri güneş enerjisi paneli üreten yabancı ortak zorunluluğuydu.

  edit : bazı arkadaşlar refarandum asparagası demiş ama muhalif olacakken ne olur bilgi sahibi olun .bu adamlara güldürtmeyin bizim gibi muhalifleri . bu proje 2 yıldır var. hatta bir sonra ki aşama benzer rüzgar tarlararı kurulması.ihale ekimden beri çeşitli nedenlerle erteleniyordu. bunun sebebi de aslında projenin ihaleyi alacak ortaklıklar açısından karlı olmamasıydı. kısacası katılım olmadı bir de ihale tarihinin açıklanması ile ihale arasında 1 ay gibi kısa bir süre olmasıydı.dediğim gibi ihaleyi alan firmanın durumu belli ve şartnameye bağlı kalınılmaz. tıpkı köprü olayı gibi çeşitli bahaneler ile fiyat arttırılır .

  edit 2 : @atomabi düzeltti , 11 yıllık proje gelirinde 3 sıfır yazmamışım 1.937.628.000 usd olacak . hesap doğru yazım yanlış .
 • eğer hakikaten yapacaklarsa, b.kunu çıkarmamak kaydıyla, cüzi bir miktar peşkeşe razıyım ben.
  edit: razı olmamın sebebi peşkeşlere alıştığım için değil. olursa, hem memleket, hem de dünya için hakikaten hayırlı bir şey olması. bir de hakikaten 4 milyar ağaç diksinler oh mis.

hesabın var mı? giriş yap