şükela:  tümü | bugün soru sor
 • onlarca hayvan sayılabilir ama ben aklıma gelen birkaçını sayacağım:

  1. en büyük dinozor, patagotitan mayorum: otçul bir dinozordur. baştan kuyruğa 37 metre ve 62 tondur. yerden yüksekliği 15-16 metre kadardır.

  2. en büyük memeli kara hayvanı, indricotherium transouralicum(paraceratherium): uzunluğu 8 metre, yüksekliği 4.5- 5 metre, ağırlığı 15 tona kadar ulaşabildiği tahmin edilen bir hayvandır. daha hafif olabileceği de düşünülmektedir. burnu, kulakları ve boyun uzunluğu hakkında çeşitli tahminler vardır.

  3. en ağır ve büyük memeli kara hayvanı, paleoloxodon namadicus: 5 metre yüksekliğe 7 metre uzunluğa sahiptir. 24 ton civarı olduğu düşünülmektedir. bazı okuduklarıma göre çok daha ağır olma ihtimali de var. 24 bin yıl kadar önce soyu tükenmiştir.

  4. en uzun dişlere sahip otçul kara hayvanı, mammuthus columbi: yüksekliği 4 metre uzunluğu 6 metre kadardır. 10 ton civarı olduğu tahmin edilmektedir. texas'ta bu türe ait olan 4.9 metrelik müdafaa dişleri(tusk) bulunmuştur. bugüne kadar bulunmuş en büyük mamut dişidir.

  5. deinotherium giganteum: 5 metreye kadar yüksekliğe 14 tona kadar ağırlığa çıkabilen garip görünüşlü, ilginç kazma dişlere sahip bir memelidir.