şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: ters psikoloji)
    edit : başlık başa
  • çaresizliğinden beslenmek.

ilk adım, durumu kabullenmek. bir şekilde o duruma geldin, ne olduysa oldu, sana ne? bana ne?

ikinci adım, korkmayacaksın, korkutanı korkutacaksın, kıranı kıracaksın, çatlatanı paramparça edeceksin. seni düşünmeyen şeyi veya şeyleri sen neden düşünüyorsun?

ana fikir, kaybedecek bir şeyi olmayan insan en güçlü insandır. beterin beteri, dibin dibi var. daha bir şey görmediniz. bittim ben dediğin var ya, nah bittin. daha ölmediniz arkadaşlar, her şey ölünce biter. öldün, yoksun, hiçsin. ölen gider. nefes aldığınız sürece güçlüsünüz, nasıl güçlü olacağınızı bilirseniz. kimseden güç olmasını beklemeyin, önce kendiniz kendinize güç olun, sonra beklersiniz.
  • vücudunuzun gerekli hormonları salgılamasını sağlamanız gerekiyor. tüylerinizi diken diken eden, hatırladığınızda gaza geldiginiz, geçmişinizden birkaç tane an(ı) olmalı mutlaka. arka planda da destek sağlayacak bir tını varsa, işlem tamamdır.
  • bence bunun bir yolu yoktur,çaresizseniz çaresizsinizdir. dibine kadar yaşar,geçmesini beklersiniz.
  • ne dem bakı , ne gam baki.
    herşey gelip geçiyor. en güzel olaylarda en kötüleri de.
  • kabullenmek ile güç başlar, sindirmeye başlarsın zayıflığın azalır. panzehirin işe yaraması için tam doz zehir lazım gelir.
  • nasıl olsa geçecek, ölüm gibi bir gerçekten daha fazla çaresizlik içeremez.
  • nefes alabildiğiniz sürece, bir çare olduğuna inanmaktır.

6 ay kadar önce, 25'er yıllık, can dostum dediğim iki insandan büyük kazıklar yedim. onlar yüzünden çektiğim kredileri ödemek uğruna gece gündüz çalıştım.

zamanında 40-50 biner lira borç verdiğim insanlardan en ufak bir destek dahi göremedim. ailemden (yaşlı ve kalp hastası babamdan özellikle) pek çok şeyi gizlemem gerekliydi.

sabrettim, inandım, umudumu korudum.

çok büyük bir şirketin bölge müdürlüğü için bir teklif aldım. hatta şansımı zorlayıp, koşulların (maaş ve yan gelirler) daha iyi olması için pazarlık bile yaptım.

şimdi, borçlarım neredeyse kapandı. iki üç kredi taksidim kaldı. bir kaç aydır para biriktiriyorum.

beni o kötü duruma düşürenler ise battı ve birisi geçenlerde benden borç istemeye geldi.

demem o ki, inancınızı ve umudumunuzu koruyun. nefes aldıkça çare var.

zaman, herkese hakkettiğini zamanla veriyor. iyiye de, kötüye de...
  • ota boka yazmaya başladım son günlerde ama olsun. gücün karanlık tarafı cevabı. çok şey etmemek lazım yani. gereğinden fazla iyi olmak malesef eziklik bu ülkede. çaresiz zamanlarda ulan ben bunu haketmiyorum durumu tuz biber oluyor çünkü. keşke on yıl önce şu kafada olabilseydim. güç sizinle olsun.
  • aileye sarılmak.

dünyadaki en büyük güç ailedir bana göre. ailesini yitirmiş, bir şekilde ayrı düşmüş olanlar varsa kendilerinden özür dilerim ama aileden uzağa düşmüş iseler onlar zaten kendilerine yetmeyi ve güçlülüğü öğrenmişlerdir.
    -umarım öyledir-

hayatta ölümden daha büyük bir çaresizlik yoktur. bunu atlatmanın yolu da aileye sarılmak benim öz yaşam deneyimime göre.
    babamı genç yaşta kaybetmiş annem de hep “eğer siz olmasanız ben başaramazdım” der ben ve kardeşim için.