• bana göre ayı yav.kaçsan kaçamazsın koşar.ağaca tırmansan o da tırmanır.yüzmek istesen o da yüzer.hayvan bütün evrim boyunca paso skill kasmış.karşılaşmak istemem.
  • pire, tahta kurusu, hamamböceği. evinizi istila ettiğinde anlarsınız.
  • büyük çiyan, akrep örümcek falan bunun yanında çok sevimli hayvanlar. tipsizlik, hareket hızı ve bilimum o.ç luğu hepsi çiyanda.
  • duruma ve koşullara göre değişkenlik gösteren hayvandır.

yazılanları okudum nereden başlasam bilemedim o yüzden karışık var mı? var. karışık koy ya.

aslan; aslanlarla karşılaşacağınız ortam savanalar olacağı için kaçışınız yok. koşar ve sizi yakalar önce boğar, sonra yer.
    ayı; ayılarla karşılaşmaların çoğunluğu ormanlar olduğu için bu hayatta kalabilmiş insanların olduğu vakalar var, ancaaak ayı sizi yakalamışsa ve yemeye karar verirse sizi boğmaz, ölmenizi beklemez, bir pençesiye sizi zeminde sabitleyip kopara kopara yemeye başlar. bununla ilgili brutal vakalar var. burada paylaşmayacağım.
    timsah; timsahlar 70-80 milyon yıl öncesinden, dinozor çağından bugünlere gelebilmiş hayatta kalma canavarları. extreme durumlarda 3 yıla kadar aç kalabilen hayvanlar bunlar. 2. dünya savaşında ramree adasında yaklaşık 1000 tane japon askeri, timsah dolu bataklıkları geçerken timsahlar tarafından yenildi. hatta bu olay guinness rekorlar kitabına girdi.
    köpekbalığı; köpekbalıkları yaygın kanının aksine saldırgan hayvanlar değiller. ancaaak köpekbalıkları meraklı hayvanlar. sese, parlayan nesnelere vs. gelip bakarlar. bir burunla dürter, bir ısırık alır bir yoklar. elbette türden türe davranış farklılıkları mevcut.
    yılan; yılanlar insanla karşılaştığında insanlardan kaçar. köşeye sıkıştırılmadıkça yoluna gider. ancaaak dünya üzerinde 3 binden fazla yılan türü var. bunun 600 kadarı zehirli yılan türleri ve 200 yılan türü de ölümcül zehirli. öte yandan dünyanın en çok hayvan kaynaklı insan ölümlerinde ikinci sırada yılanlar var. yılanlar yılda ortalama 100 bin kişinin ölümüne neden oluyor.

e madem ikinciyi söyledik en çok insan öldüren birinci hayvanı da söyleyelim; sivrisinek ve istatistiklere göre sivrisinekler yıllık ortalama 1 milyon insanın ölümüne neden oluyor.

not; bu yazıyı yazarken buralara bir sürü acayip içerikli link ekleyecektim baktım ki o linklerin sonu gelmiyor. vazgeçtim. biraz araştırın, öğrenin, izleyin, etkilenenin. o heyecanları yaşayın.
  • komodo ejderi, çok itici bi hayvan suratında herhangi bi ifade yok hızlı hızlı yürüyo a*k çocuğu
  • (günlük karşılaşılan hayvanlar arasında) çekirge. öyle bir hareket etme biçimi var ki sabit dururken nereye gideceğini anlamak imkansız; ancak sıçradıktan sonra görüyorsun. tahmin edilemezliği kendisini korkunç kılıyor. sıçrarken çıkardığı ses de.
  • tartışmasız boz ayı. kaçman mümkün değil. diğer tüm hayvanlardan bir şekilde kaçman, saklanman mümkün. ama sinirlenmiş bir ayıdan kaçamazsın. koşsan anında yetişir, tırmansan o da tırmanır, doğa koşullarında var olan bir köy evinin kapısını kağıt yırtar gibi parçalar açar. cidden karşılaşmayı en son isteyeceğim, en çok tırstığım hayvan boz ayıdır.
  • ekşidekilere göre yarasadır...

ulan bir yarasa avlama tekniği paylaştım mesaj kutum delik deşik oldu, herkes ne kadar korkuyormuş ve eve girme fobisini yaşıyormuş hayret ettim. halbuki yarasa en zararsız hayvandır ve uçamadığı zamanlar çok ama çok tatlıdır... ayrıca yarasadan insana kuduz binde bir ebola, sars, kovid vs. bulaşma ihtimali onbinde bir falandır.. sanki çok tehlikeli hastalıklı hayvanmış gibi söylemlere takılmayın herkes garibim hayvanın günahına giriyor... deniz anası bile çok daha korkunçtur yarasadan ve beş çeşit öldürücü zehri bünyesinde barındırır(akrep zehri sadece bir çeşittir, öyle düşünün) üstüne bu zehirlerin panzehiri ve bilinen bir tedavisi yoktur.
  • timsah.

hayatımda timsah görmüşlüğüm mü var? yok ama belgesellerden dolayı olacak beni çok korkutuyor.

insanı bile yer bunlar. (ki bu üzücü haberlere de denk geldim.) korkunç.
  • (bkz: kaplan)
    (bkz: timsah)
    (bkz: komodo ejderi)

ekran karşısında seyrederken bile korktuğum bu yaratıklar, vahşi doğada karşıma çıksa kilitlenir kalırdım.
hesabın var mı? giriş yap