• kadıköy belediyesi'nin 18 şubat 2021 tarihinde aldığı karar. (aylık net 5.275 tl + ikramiye + sosyal yardım)

asgari ücret: 2.826 tl

(bkz: popülizm)

kadıköy belediye başkanı'nın açıklaması
  • senin benim paramla çöpçünün zengin edilmesi olayıdır. normalde bunun yarısı kadar bir rakamla bu işi yaptırılabilecekken halkın parasının bir takım vasıfsız kişilere yedirilmesi olayıdır.

bunlar için benden çıkacak her kuruş haram olsun...

edit: aynı 80-90'lardaki sistem gelmezse ben de bir şey bilmiyorum. mesaj attılar, yan ödemelerle bunların maaşı 7-8 bin liraya geliyormuş. 80-90'larda da bir çöpçü 2-3 öğretmen maaşı alıyordu. bu maaşı alan adam kendisi sokakta temizlik yapar mı? evet, doğru bildiniz. o zamanlar da yapmıyordu.

peki ne yapıyordi? maaşının küçük bir kısmı ile sokakta bu işleri yapacak birini buluyor ona yaptırıyor kendisi de ya kahvede oturuyor ya da başka işler peşine koşuyordu.

şimdi durum o zamanlardan daha da kötü. 1500-2000 liraya bu işleri yapacak suriyeli, afganlar var memlekette. ucuz iş gücü. muhtemelen o parayı alan adam 1500-2000 lirasını verir onlara, onlar çalışır, çöpçü de işe bile gitmeden temiz 5 bin lirasını atar cebine.. buradaki maybaşlar da "sömürü kaybetti, emek kazandı" diye slogan atar.
  • ilk tepki “aa ne güzel”, işte sosyal devlet bu denebilir.

benim de ilk hissim bu oldu.

kesinlikle kadıköy belediye’sini eleştirmiyorum. yanlış anlaşılmasın.

ancak, ortalama bir mühendis maaşının 3500-5000 olduğu bir ortamda insanları üniversite okuyup bir noktaya gelebileceğine nasıl inandıracaksınız?

çevremde bir çok iyi yetişmiş insan, bir bağlantı(torpil) bularak kapağı devlete atmaya çalışıyor. hepsi hayallerinden ve ideallerinden vazgeçtiler.

bu toplumsal travmaların hepsi iktidara yazar. umarım bir gün hesap verdiklerini görebiliriz.
  • şov yapılıyor. yeni mezun orta donanımlı bir mühendis “şanslıysa” 3500-4000 ile iş bulabiliyor ancak. ama ortaokul terk bir belediye işçisi 5275 lira alıyor. böyle adalet olmaz olsun..

edit: şu yazdığımı bile siyasete yoran kıt beyinliler yazmasin cevap dahi vermeyeceğim. kaçtır ayni seyi yaziyorlar. ciddi malsiniz arkadaşlar. böyle her boku siyasete vurmaya devam.

edit2: simdi anlamak istemeyen, at gözlüğü takmis dusuk iq'lu arkadaşlar icin yazacağım bir sey var. ülkenin durumunun boktan olduğunu, adaletsiz olduğunu, bok gibi yönetildiğimizin bende farkindayim. parmak basmak istedigim yer maaş adaletsizliği. ama siyasetinizi sikeyim gözünüzün önünü görmüyorsunuz.

edit3: solun çomarı sağın çomarından bin beter arkadaş bunu gördüm ben. uzun uzun zirvalamişlar okumuyorum bile bilginiz olsun. gelecekteki sokak röportajlarında rezil olacak tipler bunlar.
  • hiçbir iş yapmayan adamların, milyonluk çakarlı araç konvoylarıyla gezdiği ülkede azdır.
  • kendi işyelerinde çalışanlara asgari ücret verenlerin bizim paramızla şov yapmasıdır.
    güzellik yapmak istiyorsan 3500 tl maaş ver; iki işçi çalıştıracağına üç işçi çalıştır. daha fazla aile ekmek yesin ve daha çok hizmet verecek personelin olsun.
    not: grev yapıp çöp toplatmayan sendikalar, aynı şeyi herhangi bir akp belediyesinde yapamaz.
  • kendilerine yüksek maaş verilmemesine değil de temizlik görevlisinin yüksek maaş almasına takılmış adamlar vay be. işte sizin gibi enayilerin yıllarca okuyup 3500 tl'ye it gibi çalışması bu yüzden. şu an ülkede yoksulluk sınırı nedir açlık sınırı nedir ona bir bakın daha sonra gidip patronlarınızın suratına tükürün. adamlar lapa lapa kar yağarken o soğukta çöp arabasının arkasına tutunup sokak sokak çöp topladılar. siz ofislerinizde macchiatolarınızı yudumlarken. sizin hakettiğiniz belki 10k 11k fakat emekçinin hakettiği 3k değil. kendinize gelin. sırf okuyabildin diye üstünlüğün yok. durumu olmayıp, olsaydı cerrah olacak yığınla bahtsız var.

kapıkuleden çıktıktan sonra her meslek aynı restorana gidebiliyor, aynı arabayı alabiliyor, belki aynı evi alamıyorlar ama aynı ürünlerle dolaplarını doldurabiliyorlar. kızmanız gereken alım gücünü bu hale getiren hükümet ve hükümeti her şekilde destekleyen patronlarınızdır...

eşit: mesajlari kapatma taraftarı değilim ama gelen mesajları bir ifşa etsem ülkedeki okumuş cahillerin okumuş vicdansizlarin yazdıkları yürek parçalardı. kendileri zevki sefa içi de olup millet açlıktan kırılsa bunların umrunda olmaz.
  • yine terazisi kaçmış başlıklardan.

- adamlar o işe alınırken sen neden başvurmadın? hizmetli diploması diye bir şey yok! sana yasak yok.

-herkes tutturmuş bir mühendis. yok amk işte ..
    sen okula yazılırken de yoktu üretim ülkede, sen ağlarken de. gittin gerçekliği olmayan bir bölüm okudun yada mantar gibi üreyen üniversitelerde okuyacağım diye geleceğini yaktın.

- gelmiş burada mühendisim diye ağlayanlar yüreği varsa aynı belediyenin mühendisiyle kendisini kıyaslasın. 10 bini beğenmiyorlar haberin olsun. tutturmuşsun mühendisim diye. daha kendini kıyaslamasını öğrenmemişsin. sözde hesap adamısın!
    - sen bunları özel piyasada alamazken bunu bir belediye rahatlıkla veriyorsa korkunç bir vergi yükü altındasın demektir. bunu niye konuşmuyorsun? demek ki belediyeler bu yoklukta zenginler. iyi de mirasları borç olan kurumlar nasıl zengin oluyor?
    - özel piyasanın bu derece insafsızlaştığı , sermayenin çalışanı köleleştirdiği, korkunç şekilde sömürdüğü, insan görmediği ve insanın beş para etmediği ortadayken kendi dişini temizlikçiye değil de önce serbest piyasa patronlarına batırsaydın keşke. patron devletin istediği hiçbir gelir vergisine, maaş vergisine, nah vergisine, nuh vergisine itiraz ne zaman etmiş,ne zaman edecek? sen edeceksin sen! ama ben görmedim şu ana kadar. '' ben mühendisim bu kadar eğitime ucuz bir temizlikçi parası mı veriyorsunuz'' sloganı atılan bir yürüyüş bir grev görmedik ! sanırım gizli sermaye bağımlısısınız. gizli,güçlü götü yalayanlardansınız. yoksa temizlikçinin aldığı parayı sen nasıl alamazsın ki? sen zekisin. başka izahı var mı?

editlerin efendisi. .mesaj kutum ağlama duvarına döndü amk. lan tamam incinmişsiniz de oğlum o parayı veren özel piyasa lan. yeminle lazım adamlar 20-30 bine kalmayıp başka şirketlere gider sizin mesleklerde. çöpçülerin günahı yok. korkunç bir tufaya gelmişsiniz. özel piyasanın işine yarayan adamlar değilsiniz . olsaydınız böyle küfür gibi para teklif edilmezdi. para çokomel şeyşi!

o kadar kinlendiyseniz kadıköy'de gezerken hiçbir şeyi çöp kutusuna atmayın.
  • kuryelerin maaşı, çöpçülerin maaşı...
    oldukça hüzünlü bu gece sözlük..
    1978 yılında çekilen çöpçüler kralı'nda hacer'in abisi "muazzam para alıyor bunlar baba, çöpçü deyip geçme" diyordu. 90'larda da "doktor olacağına çöpçü ol" derlerdi.
    bunca yıldır bu maaşlara rağmen tıp fakültesi yerine belediyeyi tercih edeni görmedim.
    pandeminin ilk günlerinde bindiğim takside sohbet ibb'nin taksi projesine geldi.
    taksici "blediye asgari ücret versin, sigortamı yapsın ben çalışırım" diyordu.
    örneğin o adama, al 5 bin tl çöpçü ol, desen kabul etmeyecektir. yine çöpçüye asgari ücret versen çalışmayacaktır.
    çöpçüler çokdeğil, normal ücret almışlar. asgari ücrete kimse o pisliği çekmez.
    dediğim gibi ben 40 yıldır çöpçülerin "muazzam" paralar aldığını duyarım da bu lafı söyleyenlerin çöpçülük için başvurduklarını görmedim.
hesabın var mı? giriş yap