• nahl, 90

şüphesiz allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder. çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. o, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.

ben dinlere inanmam. ancak kutsal addedilen tüm kitapları incelemişliğim vardır. kuran'daki bu ayet hakikaten etkileyicidir.
  • hurmalıkların meyvalarından, üzümlerden de sarhoş edici bir içecek ve güzel bir rızık elde edersiniz. işte bunda, aklını işleten bir topluluk için kesin bir mucize vardır.

- nahl 67
  • tekvir suresi 8 ve 9. ayet. anlatılan kıyametten sonra, sorular ilk soru.

[[diri diri toprağa gömülen kıza, sorulduğunda,

"hangi günah sebebiyle öldürüldü?'' diye.]]
  • 10/56 - o diriltir ve öldürür; ancak ona döndürüleceksiniz.
    2/284 - göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi allah'ındır.
    2/2 - işte o kitap, bunda şüphe yok, müttakiler için hidayettir.
    6/70 - allah'tan başka ne dost vardır, ne de şefaatçı.
  • (bkz: febieyyi alai rabbikuma tukezziban)

-o halde rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?

rahman suresi'nde geçer.
  • hepsinin ortak özelliği allah'ın tehditlerinden ibaret olmasıdır. evet, döndürülüp yine ona gideceğiz, sonumuz cehennem olacak, inananlar değil inanmayanlar aptal gibi şeyler. zaten korku dininin en temel özelliği bunlar.

neden etkileyici?

çünkü allah demiş.

neden tehdit etmiş?

çünkü allah.

ne olacak?

götümüze kazık sokacak.

çok etkilendim, evet. götüme kazık sokmasınlar ve şiş kebap olmayayım diye bugünden tezi yok islam'a kaydımı yaptırıyorum. nereye başvuruyorduk?

ek not: bir de ben esas şu algıdan çok etkilendim. kuran'da dünyanın düz ya da yuvarlak oluşuna dair doğrudan bir ifade yoktur ama öyle şeyler vardır ki kuran'ın yazar ya da yazarlarının algısında dünyanın düz olduğunu düşündürür; http://www.youtube.com/watch?v=_fang_nxqns
  • kuran'da miras bölüşümünü düzenleyen nisa suresi'nin 11, 12 ve 176. ayetleri. kafamda var olan ya varsa şüphesini alıp götürmüştür.
  • valla tek tek sıralayamam ama bir dahakine kralsın be oğlum tandanslı bütün ayetler beni çok etkilemiştir. ne güzel lan, millet çalsın çırpsın boğazına kadar sömürsün seni, sen de "ahirette görüşürüz oglum" diye kendini avut...

neyse uzun söyleşimizi cem karaca'dan bir kupleyle bitirelim;

ümit gönlümün ekmeği, umar ha umar umar....
  • nisa 34: 'kadınlarınızın serkeşliğinden korkunca onlara öğüt verin, onları yatakta yalnız bırakın, dövün onları. fakat itaat ettikleri takdirde de aleyhlerine bir sebep araştırmayın, şüphe yok ki allah çok yüce ve büyüktür.'

kanım dondu şerefsizim.
  • etkilenmemis ateistler icin de soyle bir sey vardir kuran'da (bkz: kafirun suresi) :

1. ey muhammed! de ki: "ey kafirler!

2. "ben sizin taptıklarınıza tapmam."

3. "benim taptıgıma da sizler tapmazsınız."

4. "ben de sizin taptığınıza tapacak değilim."

5. "benim taptığıma da sizler tapmıyorsunuz."

6. "sizin dininiz size, benim dinim banadır."
hesabın var mı? giriş yap