şükela:  tümü | bugün
  • ahzab suresi diyanet çevirisinden gelsin efendim:

32 ey peygamber'in hanımları! siz, kadınlardan herhangi biri gibi değilsiniz. eğer allah'a karşı gelmekten sakınıyorsanız (erkeklerle konuşurken) sözü yumuşak bir eda ile söylemeyin ki kalbinde hastalık (kötü niyet) olan kimse ümide kapılmasın. güzel (ve doğru) söz söyleyin.

33 evlerinizde oturun. önceki cahiliye dönemi kadınlarının açılıp saçıldığı gibi siz de açılıp saçılmayın. namazı kılın, zekatı verin. allah'a ve resülüne itaat edin. ey peygamberin ev halkı! allah sizden ancak günah kirini gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.

37 hani sen allah'ın kendisine nimet verdiği, senin de (azat etmek suretiyle) iyilikte bulunduğun kimseye, "eşini nikahında tut (onu boşama) ve allah'tan sakın" diyordun. içinde, allah'ın ortaya çıkaracağı bir şeyi gizliyor ve insanlardan çekiniyordun. oysa kendisinden çekinmene allah daha layıktı. zeyd eşinden yana isteğini yerine getirince (eşini boşayınca), onu seninle evlendirdik ki, eşlerinden yana isteklerini yerine getirdiklerinde (onları boşadıklarında), evlatlıklarının eşleriyle evlenmeleri konusunda mü'minlere bir zorluk olmasın. allah'ın emri mutlaka yerine getirilmiştir.

50 ey peygamber! biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, allah'ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helal kıldık. ayrıca, diğer mü'minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini peygamber'e bağışlayan, peygamber'in de kendisini nikahlamak istediği herhangi bir mü'min kadını da (sana helal kıldık.) mü'minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

51 ey muhammed! bunlardan (hanımlarından) dilediğini geri bırakırsın, dilediğini yanına alırsın. uzak durduklarından dilediklerini yanına almanda da sana bir günah yoktur. bu onların gözlerinin aydın olması, üzülmemeleri ve hepsinin de kendilerine verdiğine razı olmaları için daha uygundur. allah kalplerinizdekini bilir. allah hakkıyla bilendir, halimdir. (hemen cezalandırmaz, mühlet verir.)

53 ey iman edenler! yemek için çağrılmaksızın ve yemeğin pişmesini beklemeksizin (vakitli vakitsiz) peygamber'in evlerine girmeyin, çağrıldığınız zaman girin. yemeği yiyince de hemen dağılın. sohbet için beklemeyin. çünkü bu davranışınız peygamber'i rahatsız etmekte, fakat o sizden de çekinmektedir. allah ise gerçeği söylemekten çekinmez. peygamberin hanımlarından bir şey istediğiniz zaman perde arkasından isteyin. böyle davranmanız hem sizin kalpleriniz, hem de onların kalpleri için daha temizdir. allah'ın resûlüne rahatsızlık vermeniz ve kendisinden sonra hanımlarını nikahlamanız ebediyyen söz konusu olamaz. çünkü bu allah katında büyük bir günahtır.

hmm gerçekten çok etkileyici, çok evrensel.
  • nahl, 90

şüphesiz allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder. çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. o, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.

ben dinlere inanmam. ancak kutsal addedilen tüm kitapları incelemişliğim vardır. kuran'daki bu ayet hakikaten etkileyicidir.
  • hurmalıkların meyvalarından, üzümlerden de sarhoş edici bir içecek ve güzel bir rızık elde edersiniz. işte bunda, aklını işleten bir topluluk için kesin bir mucize vardır.

- nahl 67
  • tekvir suresi 8 ve 9. ayet. anlatılan kıyametten sonra, sorular ilk soru.

[[diri diri toprağa gömülen kıza, sorulduğunda,

"hangi günah sebebiyle öldürüldü?'' diye.]]
  • isra suresi 13. ayet:

"biz her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık."
  • 10/56 - o diriltir ve öldürür; ancak ona döndürüleceksiniz.
    2/284 - göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi allah'ındır.
    2/2 - işte o kitap, bunda şüphe yok, müttakiler için hidayettir.
    6/70 - allah'tan başka ne dost vardır, ne de şefaatçı.
  • (bkz: febieyyi alai rabbikuma tukezziban)

-o halde rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?

rahman suresi'nde geçer.
  • hepsinin ortak özelliği allah'ın tehditlerinden ibaret olmasıdır. evet, döndürülüp yine ona gideceğiz, sonumuz cehennem olacak, inananlar değil inanmayanlar aptal gibi şeyler. zaten korku dininin en temel özelliği bunlar.

neden etkileyici?

çünkü allah demiş.

neden tehdit etmiş?

çünkü allah.

ne olacak?

götümüze kazık sokacak.

çok etkilendim, evet. götüme kazık sokmasınlar ve şiş kebap olmayayım diye bugünden tezi yok islam'a kaydımı yaptırıyorum. nereye başvuruyorduk?

ek not: bir de ben esas şu algıdan çok etkilendim. kuran'da dünyanın düz ya da yuvarlak oluşuna dair doğrudan bir ifade yoktur ama öyle şeyler vardır ki kuran'ın yazar ya da yazarlarının algısında dünyanın düz olduğunu düşündürür; http://www.youtube.com/watch?v=_fang_nxqns
  • enbiyâ - 32: gökyüzünü de korunmuş bir tavan yaptık. onlar ise oradaki, (allah’ın varlığını gösteren) delillerden yüz çevirmektedirler.
  • anlıyoruz ki geneli ahiretle, cehennemle korkutmaya çalışan ayetlermiş. uvvv beybi çok etkileniyorum şu an tüyler tiken tiken.