şükela:  tümü | bugün
 • çoğu insandan duyduğum söz. fakat anlamıyorum bu insanlar bir avrupa ülkesinde yada yaşam kalitesi yüksek bir ülkede değiller, bunlar aramızda! türkiyemizin insanları bunlar. düşüncelerime göre üç maymunu oynuyor bu insanlar, arkadaş bir televizyonu aç bir git insanlarla etkileşime gir insanlar açlıktan ağlıyor sen memurluk diyosun. ha tabi ki seçimi olabilir insanın, kesinlike bişey demem, diyemem ama kardeşim türkiyedesin türkiyede...

  - abi valla en iyisi memurluk sırtını devlete dayayacaksın.
  + hmm...
  - ne kötülüğü var nerden baksan 1.5 kağıt maaş kim bulmuş 1.5 kağıdı.

  e güzel kardeşim doyur bakayım 1.5 kağıtla bir haneyi... ha ben bekarım ölene kadar da öyle kalacağım diyorsan, orasını bilemem.
 • genelde yeni mezunların dile getirdiği söz.

  devletin verdiği maaş yeni mezun için genelde oldukça iyi bir meblağdır ve özel şirketlerde köle gibi sürekli fazla mesai'ye kalmak, kariyer yollarında her türlü pislikle uğraşmaktan daha kolay ve çekici gelmektedir.

  ayrıca geçen aya kadar ailesinden aldığı cüzi meblağlarla geçinmeye çalışan bünyeye küçük gözükmemektedir. lakin 2 sene sonra pişman olacaktır tabii ki.
 • çalışmak için yaşamak yerine yaşamak için çalışmayı tercih eden(arasını bulmak lazım aslında), materyalist olmayan, evinde plazma tv olmasa da yaşayabilecek, hayatını maddiyat anlamında mütevazi geçirmeyi bu uğurda kabullenmiş insanın dile getirdiği söz.
 • hayalleri küçük olan insanların kabullendiği söz. biraz büyük düşünmenin kimseye zararı olmaz...
 • duymaya alıştığımız bir söylem. aslında bunu söyleyen arkadaşı kınamadan önce ülkenin şartlarına da bir bakmak lazım. bunu diyen adama 5 bin net maaş verdiler de o mu istemedi. şu ülkede zengin daha da zenginleşmeye devam ediyor bu 8 yıldır. e arkadaşım adam babadan zengin değilse çok da şanslı değilse bu adam kendini bir şekilde ufak bir maaşla garantiye almayı seçecektir. ne yapacak aç mı kalacak? ya da asgari ücreti mi tercih edecek? özel şirkette kaç tl kazanılıyor ki? on binler mi kazanılıyor? kaç kişi kaç yılda kazanıyor bu on binleri? yani insanları eleştirmeden önce sistemi eleştirmek ve şartları gözden geçirmek daha mantıklı gibi geliyor bana. ha sen asgari ücreti beğenmezsin tamam, memurluğu da beğenmezsin, o zaman sen büyük oyna büyük kazan diyelim. onu da işte herkes yapamayacak, bu da bir gerçek. ha bir de şu da var, bu adam emin ol çok da meraklı değildir bu işi yapmaya. yaşama tutunmak için ayakların üstünde durabilmek için bir yerdne başlamak şart. hayat çok acımasız.. idealist olmak güzel bir şey, ama bu ülkede biraz sıkıyor..

  not: memur değilim..
 • kalbinde fesatlık olmayanların fikridir.

  sonuçta sırtını dayaman için devleti arkana alman lazım, e devletin işine akıl sır ermez, arkana geçti mi mazallah...
 • zengin olmak, dünya'yı ele geçirmek, yat almak falan gibi fantezileriniz yoksa doğru bir önerme...

  (ara: yanılıyor olamaz)
 • geçen gün ben böyle diyince bi arkadaş da bana: sen malsın, salaksın, beyinsizsin, özgüven yoksunusun, üretemezsin haa bi de bu memleketin sırtında yüksün dedi. ben de ona "ulan at yarrağının kurma kolu, patrona tonlarca para kazandırırken üç kuruşa talim etmenin ve kanı beş para etmeyeceği halde kendi karakterimden ödün vererek o'nun gönlünü hoş etmeye çalışırken mide ağrıları çekip başımı yastığa her koyduğumda atadan dededen zengin olmadığım için "acaba yarın bi işim olacak mı?" diye kara kara düşünmenin 'kariyer yapmak' olarak adlandırıldığı bir memlekette haftasonları da dahil olmak üzere ücretsiz mesai yapmama rağmen yine de takdir edilmezken, bunlarla beraber adına özel sektör denen emek ve beyin sömürüsü düzeninde işleyen sistemin çarklarında kendimi bedenen ve ruhen yıpratmaktansa ömrümü üç kuruş da olsa garanti paraya ipotek etmeye ve bu söylediklerine razıyım dostum, çünkü ben özel sektör denen o boku bi kere yedim tadını da beğenmedim; sana afiyet olsun canım benim dedim. olay kapandı.
 • memurluğa sıcak bakmamayı, "özel sektörde çalışmayıp baba parası yiyip kıçı rahatta olmak" olarak değerlendiren insanların da bu evrende olduğunu bizlere gösteren söz.

  anlamadığım şudur; neden kendi düşüncesine katılmayan insanlara laf atmayı ve kendi düşüncesini ölesiye savunmayı bir motto haline getirir ki insanlar ?