• tamamen kişisel bir probleminizi kendisine anlattığınızda "şöyle şöyle yap" yerine "bunu yapıcaz" diyendir.
  • sabahın körü bir saatte, hem de onun uyuyabileceği tek tatil gününün kör saatinde sınavı kazandım diye aradığınızda bunu hemen kutlamalıyız deyip yanınıza gelebilir. sonra kahvaltı masasında uyuyabilir ama sorun değil. iyi ki vardır.
  • sizi en cok hayal kırıklığına ugratan arkadaştır aynı zamanda.
  • olmayandir. hepimiz firsatini buldugumuzda kendi cikarlarimiz dogrultusunda hareket ederiz. en temiz olan insan da enayi yerine kondugunu anlayinca herkesten tehlikeli olur.
  • aranızda bir sorun olduğunda susmayandır, susmanıza izin vermeyendir, tartışmayı seçip bunu başarabilendir. kırmadan konuşur, içini döker, sizi de dinler, gerektiğinde özür diler ve özür dilediğinizde kabul eder.
    tüm bunlardan sonra ona sarılıp hala iyi ki varsın diyebildiğinizdir en iyi arkadaş.
  • onun sizin en iyi arkadaşınız olması, hiç bi zaman sizin onun en iyi arkadaşı olduğunuz anlamına gelmez *

ne eğlendiren ne acınızı paylaşan ne sizinle mutlu olan nede sırlarınızı saklayan bi insana en iyi arkadaşım dememeli.

en iyi arkadaş dediğin kıymet bilendir.
  • gelecekteki en yakın düşmanınızdır.
  • bir laf var ''en iyi arkadaş ile en yakın arkadaş arasında fark vardır'' diye. benim için büyük laftır, önemlidir. çok anlamlı ve mantıklıdır. hiçbir zaman ikisi aynı insan olmadı. en yakın arkadaşım hep vardı fakat en iyi arkadaşım hiç her zaman yakınımda olan olmadı. ve düşünürüm, acaba yakınlaştıkça insanlar iyiliği kaybettiği için mi böyle oluyor. ya da iyi arkadaş olmanın en güzel tarafı biraz uzak olmaktan mı geçiyor diye. çünkü ben en yakın arkadaş olamam kimseye eğer onlar çok istemez ise. yakın olmak zor ve bazen gereksiz. herkesin özel alanı var. en yakın arkadaş bende hep bu alana giren insanlar oldu. sevmem en yakın arkadaşı.

fakat en iyi arkadaş geceni gündüzünü birlikte geçirme, sabah akşam birbirine rapor geçme, arama zorunluluğunu hissetmediğindir. öyle olmalıdır. işte o arkadaş ne zaman arasan orada olduğunu bildiğindir. en güzeli, en faydalısı en az yoran, en az zarar verenidir. ben de var 2 tane. kendimi şanslı hissetme sebebimdir.
  • "en iyi arkadaşı varsa kötü biri değildir."

geçenlerde bunu dedi bir arkadaşım. düşündüm de hakikaten öyle. en azından benim "en yakın arkadaş"a yüklediğim anlama göre.

ne yaptıysa haklıdır, diyebildiğim insandır çünkü. haklılığını gözü kapalı savunduğum ve benim için aynısını yapan insandır. tüm uyarılarına aykırı hareket etsem, dağıtıp batırsam bile öyledir. sonuçta onun uyarılarını, aksine savlarını dinlememeyi tercih ettiysem de bir bildiğim olduğunu kabul edecek kadar beni bilir ve tanır. bunu beni idare etmek için yapıyor filan da değildir. gerçekten doğruyu yaptığıma inanır.

insanların "en yakın arkadaşım" dediği insanların da öyle olduğunu varsayıyorum genelde. hele ki bir insanın en yakın arkadaşı olduğunu sandığı insandan "o aslında benim hiçbir şeyim değil" lafını duyunca afallıyorum. sitemden filan da değilse hele bu, üzülüyorum.

yalnız kalmamak lazım bu hayatta. insana bir can yoldaşı lazım. can yoldaşı edinmek için ise "insan" olmak lazım.
  • olmamasi gereken bir olgudur.

herkeslen arkadas olunmali, ancak "en yakini bu, en iyisi bu" diye ayirmamalidir insanlar arkadaslarini. humanizmden cok, insanin kendi guvenligi icin boyledir. bir hayat prensibidir.
hesabın var mı? giriş yap