şükela:  tümü | bugün soru sor
 • beyler piyasanın durumu malum. bu şartlar altında türk lirasında kalmak pek akıl kârı değil. az buçuk birikimim var, onu da bugüne kadar tamamen milli ve manevi duygularla bankada aylık faizde değerlendiriyordum. gelgelelim, ı ıh.. olmadı. büyük zarar söz konusu. o bakımdan, bu saatten sonra dövize yatırım yapmaya karar verdim.

  fakat bu konuda hiç tecrübem yok. bikaç kere düğünlerde falan havaya atma amacıyla kırtasiyeden aldığım fotokopi dolarlar dışında elimi yabancı paraya sürmüş değilim.

  velhasıl, bilgi ve tecrübe sahibi arkadaşların tavsiyesine açığım. başlangıç için hangi dövizi almalıyım? açıkçası dolar beni korkutuyor. yılanoğlu bu, sağı solu belli olmaz. zaptetmesi, hakim olması zor. şöyle daha sakin, daha makul, beni yormayacak, hata affedecek, yani daha zorlu para birimlerine geçmeden tecrübe kazanmamı sağlayacak bir yatırım aracı arayışındayım kısacası. isviçre frangı diyen var ama güvenemedim. euro, sterlin hakeza öyle. rus rublesi, danimarka kronu, alman markı.. bilemiyorum.

  bilen yeşillendirsin pls. :(
 • (bkz: hayırlı forumlar)
  başlangıç dövizi diye bir şey yoktur, siki tutmuş ekonomi vardır.
 • gün içinde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu moody's'in bir rapor yayımlayarak türkiye'deki makro trendlerin ülkenin kredi notu için olumsuz olduğunu söylemesi satış dalgasının güçlenmesine yol açtı.

  dolar, türk lirası karşısında rekor seviyeye çıkarak 4,47'ye kadar yükseldi.

  böylelikle türk lirası'nın yılın başından beri dolar'a karşı değer kaybı yüzde 17'ye yaklaştı.

  sterlin de 6 liranın üzerine çıkarak tarihi rekorunu kırdı.

  bir başka rekor da euro/tl kurunda 5,30 ile geldi.

  bu seviyeler tehlikeli seviyelerdir
  yatırım tafsiyesi değildir.
 • çek korunası hoş olabilir. corona'yı hatırlattığı için sanki misket limonla iyi gidebilir, içimi serinletir havası var.

  ytd değildir*