• konu hakkinda kulaktan dolma bilgilerle iskembe-i kubradan sallamalarla dolu liste.

simdi oncelikle bisiklet dediginiz tek komponentli bir arac degil. bisikleti ana olarak kadro ve diger komponentler (vites, jant, fren, gidon, sele zart zurt) olarak dusunebiliriz. diger komponentler dediklerimiz farkli ureticiler tarafindan farkli bisiklet markalarina tedarik edilirler dolayisiyla sectikten sonra tum bisiklet markalarinda benzer komponentler kullanabilirsiniz. e o zaman farkli olan sey ne: kadro.

kadro dediginiz sey bisikletin gene olarak markasini ve kalitesini direkt etkileyen ana parcasi. siz trek dediginiz zaman aslinda kadrosu trek'ten mamul bir bisikletten bahsediyorsunuz, diger komponentleri cok buyuk ihtimalle ya baskasina aittir veya gene markanin kendisinin outsource urettirdigi bir markadir (trek icin bontrager dir komponentlerin bir cogu mesela, o da trek in alt firmasi zaten)

kadro mevzusuna geri donersek, yukarda "bu tik alt" diye konumlandirilmis giant ve merida, marka olmalarinin haricind dunyanin en buyuk ilk iki kadro ureticisidir. yanisi bilhassa aliminyum kadro icin bu iki marka neredeyse tum buyuk firmalara kadro uretirler. giant bu sektordeki en buyuk firmadir, adi gibi devdir. merida, amerikali specialized'in (ki burda iyi markalardan bii olarak bahsediliyir gordugunuz gibi, ki oyledir) ikinci ortagidir.

bu isin creme de la creme'leri world tour takimlari tarafindan kullanilan markalar diye ossuruktan bir kriter dusunebilirsiniz. scott (ki sadece bisiklet de uretmez, outdoor malzeme ureticisidir, merkezi isvicre'deki firma ayni zamanda yuce polisimizin taktigi gaz maskelerinin de ureticisidir), specialized (amerikanin pazarlama harikasi bisiklet ureticisidir, astana, omegapharma, tinkoff saxo gibi world tour takimlari kullanirlar) cannondale, trek (amerikanin en cok satanidir) focus, cube (alman) bianchi (turk olan degil, italyan olan), orbea, giant, merida sayilabilir. bunlar gorece ulasilabilir markalardir.

bunlarin yaninda bir de hayvani markalar vardir; pinarello, colnago, cervelo, boardmann, ridley, look gibi. genelde ust sinif bisikletle uretirler, yukardaki markalarin ust sinif modelleri standart modelleridir nerdeyse.

bir de yerel firmalar vardir, salcano, sedona, bianchi gibi. burda bianchi konusuna aciklik getirmek gerekiyor, tamamen turkiyedeki bianchi sadece isim hakkiyla uretim yapan italyadakiyle alakasi olmayan marka konumundadir ve accell gruba baglidir. accell grubun bu ve benzeri unlu sayilan ama aslinda pek de ust sinif olmayan baska markalari da vardir (carraro, ghost vb gibi)

onemli olan bisikletinizin markasi degildir, onemli olan ne amacla alacaginizdir, sahsi fikrim markanin ikincil onem arzetmesidir. (ornegin katlanir alacaksaniz lami cimi yok, bu isin rolls royce'u dahon'dur) ama ikincil
    onem olarak da en azindan global firmalardan birisi, sizi uzun yillar uzmeyecek bir kadro sahibi olmanizi saglayacaktir.

edit: katlanırın rolls royce'u dahon demişim ama biraz bok yemişim.. dahon mercedes'idir, tern bmw'sidir, ama sevgili kardeşlerim, bu katlanır bisiklet işinin rolls royce'u, katlanır'ın atası, adeta babası, şivas.. pardon brompton'dır..
  • yakın fiyat skalasında çoğu markanın kadrosu zaten birbirine benzerdir. çok fark yaratmaz.
    doğru olan, bisiklet için ayrılacak parayı belirledikten sonra o kesişim kümesindeki alternatiflerden en iyi komponentlere (fren sistemi, ön - arka attırıcı markaları, göbeklerin markası vs.) hangisi sahipse onu seçmek olacaktır.
    yoksa atomu parçalıyormuş gibi bkz vererek 4000 tl lik bisikletin 1000 tl lik bisikletten daha iyi olacağını ilan etmek gereksizlikten başka bişi değil.
  • (bkz: cannondale)
  • oha en iyisi yazılmamış
    (bkz: scott)
    ve de (bkz: lapierre)

ktm var ghost var focus var varoğlu var
  • bilinenden sasmayalim deniyorsa, yol bisikletleri icin konusursak;

(bkz: colnago)
    (bkz: cervelo)
    (bkz: pinarello)
    (bkz: orbea)
    (bkz: look)
    (bkz: canyon)
    (bkz: focus)
    (bkz: de rosa)
    (bkz: specialized)
    (bkz: ridley)
    (bkz: cannondale)
    (bkz: giant)
    (bkz: merida)
    (bkz: trek)
    (bkz: kuota)
    ya da kisaca tour de france tarzi yarislarda yarisan uci ye (bkz: union cycliste internationale) bagli protour takimlarina bakin ne marka suruyorlarsa onlarin orta seviye bisikletlerinden baslayin.

yoksa alternatiflere acigim herkesin bindigine binmem?!? diyorsaniz:

boardman olur, radon olur, rose bikes olur...

ha bir de eddy merckx ismini ve bisikletlerini arastirin pisman olmazsiniz... ben pisman olmadim ;)

edut: giant ve merida hatirlatmalari icin what makes you think i m not a superhero ya tesekkurler! :d

budut: trek i de unutmusuz kevin durant hatirlatti, kronik koala kuota markasini hatirlatti ama orta seviyesi bulunur mu bilmem dedi! tesekkur ediyoruz kendilerine :d

duduut: kronik koala bmc ve fuji de var, fuji nin orta seviye bisikletleri var dedi onu biliyormus listeye eklemiyorum artik protour takimlarindan bmc ve fuji kullananlar olmasi lazim. fransiz fdj takimi lapierre kullaniyor bu arada biri mesaj atmadan onu da ekliyim.

surekli mesaj geliyor efendim durduramiyoruz! :d
  • f/p bir iyilik kistasiysa b'twin markası sanırım bunlardan biridir. ayrıca ömür boyu garanti veriyorlar.
  • (bkz: geçen gün yine londra'da yaşıyorum)
    (bkz: yurtdışında yaşadığını söylemezse ölecek hastalığı)
    (bkz: qüsel qızlar eqlesin)

her konuyu esrarengiz şekilde londra'da yaşamasına bağlama kapasitesine sahip kişilerce başlatıldığı rivayet olunan ankete konu velespit markalarıdır. lakin anladığınız üzere bisiklet falan bahane londra'da yaşıyorum. sadece kızlar eklesin.
  • butun dunya sampiyonlarinin altinda oldugundan, trek bu konuyu ceker goturur.
  • sanılanın aksine bianchi'nin içinde bulunmadığı markalardır.
    cannondale, trek ve scott first class markalardır ve üretimlerinde oldukça gelişmiş teknoloji kullanırlar. birbirleriyle yoğun rekabet içindedirler. bi'tık düşük kalitedeki şu an aklıma gelen markalar; sedona,cube,kron, giant, focus,
    carraro (bianchi firmasının üretimi), merida , profesyonelliğe ilk adım olarak fena bi'seçenek değillerdir.
hesabın var mı? giriş yap