şükela:  tümü | bugün
  • bilenler bilir dizel araçta temiz yakıt çok önemli bir faktör. rahmetli babamın "yakıtı shell'den aklı kelden alacaksın." demesiyle yıllardır yakıtı shell'den alıyordum. geçenlerde arabamla ilgili bir sıkıntı oldu yakıt pompasında. ustam yakıtı ısrarla opetten almamı istedi hem daha ince hem de kaliteli yakıtmış. 1 aydır opetten alıyorum iki kez fulledim depoyu ama ilk izlenim olarak sanki biraz sesli çalışıyormuş gibi hissettim.

aslına bakarsanız bütün firmalar aynı rafineriden alıyor yakıtı fakat içine katkı maddesi koyuyolar ve yakıtın kalitesini düşürüyorlar. opet bu arada yüzde yüz yerli malı. paranız yabancıya gitmesin ve kaliteli yakıt diyorsanız opet'i öneririm.

bu arada aldığınız yakıt fişlerini lütfen atmayınız ve üzerindeki plakayı her daim doğru yazıldığını kontrol ediniz. lakin yakıt ile ilgili bir sıkıntı olduğunda fiş ile dava açma hakkınız bulunuyor.
  • 1-indirim yapmayan po, opet, shell, bp istasyonundan alın. indirim yapmasın o zaman vardır bi bit yeniği. büyük firmalarda da denetim fazladır. ındirim işini boşverin yuzde 4 kar edeceğim diye o kadar rizikoya değmez.

2- lpg olması demek denetimler fazla demektir. yakıtı bile lpg satan yerden alın. daha standarda uygun bir istasyon olur, tse belgesi olur.

3- sehir ici olsun, yol boyu adam alıyor gidiyor, dönüp hakkını arayamaz. sehir içi bozuk yakıt satamaz.

4- çok fazla satan bir yer olmasın. çok satan yer her gün mal bosaltıyor demektir. her gün yakıt harman olur. yakıtın dinlenecek vakti olmaz.

5- mümkünse sahibini tanıdığınız dürüst insanların istasyonlarını tercih edin. hem gittiğiniz de itibar görürsünüz.

6- istasyon yıllık veya 6 aylık tank temizliği yaptırıyor mu? bu da önemlidir.
  • opet ve shell'i de denedim.

opet yakıtında motor sesi daha az ama performansı da düşük gibi geldi

shell de ise motor daha sesli ama performansı daha iyi gibi.
  • opet.