şükela:  tümü | bugün
 • en ucuz güneş kremidir. güneş kremi içindeki titanyum dioksit maddesini araştırırken denk geldiğim bir yazıya göre en iyi güneş koruyucu diye bir şeyin olmadığını güneş kremlerinin 5 lira civarı bir maliyette olduğunu yazmış yazar. sonunda bunu insanları bilgilendrmek için paylaşın demiş, ben de siz değerli ekşicilerin bilgilerine sunarım efendim.

  ------------------------------ alıntı ---------------------------------

  bir güneş kremi daha pahalı diye daha iyi olmadığı gibi, ucuz diye de kalitesiz değildir. bakın size bir bilgi vereyim, bir güneş kreminin maliyetinin en fazla 5 lira olduğunu söylesem bir çoğunuz şaşırırsınız. şimdi bu iddiamı ispatlayayım da sonra lafı sözü olmasın, bu söylediğime karşı çıkanın yüzüne de gerçekleri tokat gibi şrak şrak çarpın. bundan sonra pek bilmiş cahil youtuber, blogger tayfa ile dermokozmetik pazarlamacısı eczacılar ile özel hastahane reçete komisyoncusu doktor tayfası bik bik ötemesin.

  efendim malumunuz güneş kremleri kimyasal güneş filtreleri içerir, bunların çoğunu yazılarımızda yazdık. şimdi bu filtrelerin bazılarını ve fiyatlarını yazalım.

  butyl methoxydibenzoylmethane (avobenzone) fiyatı 1-5 dolar
  ethylhexyl methoxycinnamate fiyatı 10 14 dolar
  homosalate fiyatı 2 dolar
  benzophenone-3 (oxybenzone) fiyatı 3-7 dolar
  octocrylene fiyatı 2-10 dolar
  diethylhexyl butamido triazone (ıscotrizinol) fiyatı 1-2 dolar

  bakın fiyatlar yukarıda üstelik bu kimyasal filtreler güneş kreminde %5 %10 civarında kullanılır. yani neymiş, güneş kremi maliyeti çok yüksek bir şey değilmiş ve gene neymiş güneş kremi güneşten koruyucu bir ürün olduğu için, bir krem iddia ettiği korumayı sağlıyorsa bu güneş kremi şundan daha iyi, şu daha kötü gibi sıralamalar yapmak, konu hakkında ahkam kesmek ya cahillikten ya pazarlamacılıktan dolayı olurmuş.

  peki ben bunu neden yazdım, bu kısım siz değerli okuyucularımla alakalı değil (bu işler öyle mail atıp ahkam kesmekle, tehdit etmekle olmuyormuş). gerçeklerin gün yüzüne çıkmak gibi bir huyu olduğunu bilmeyen ve cahilliklerine bakmadan ahkam kesenlere duyrulur.

  peki siz onca parayı bu güneş kremlerine neden veriyorsunuz, çünkü pazarlama, reklam gibi firmaların giderlerini karşılıyorsunuz. yani elinde güneş kremiyle kamera karşısına çıkan çok meşhur pek cahil youtuberler aldıkları para karşılığında size ahkam kesip, ay en süper güneş kremi bu dedikleri için yönlendiriliyorsunuz. ya da daha ucuzcu bloggerlere hediye giden kremler başka şeyler size tafsiye yazısı olarak geri dönüyor. veya ilaç satması durumunda aç kalacak eczacı kalfası size kozmetikçilik oynadığı için en yüksek fiyatlı karı ürünü en iy diye satmaya çalışacak. ya da meslek etiğini hiçe sayıp komisyon karşılığı yazdığı reçetelerle sizin cebinizden çıkan yüzlerce lirayı umursamayanlar size en iyi güneş kremlerini önerebilirler. ama bu dolduruşlara gelmeyin.

  kaynak: https://guneskrem.wordpress.com/…n-iyi-gunes-kremi/

  ------------------------------ alıntı ---------------------------------

  takdir yüce kamuoyunun. ama ben şahsen ikna oldum.
 • nivea 50 ve sebamed 50

  tek kullanımda sabah 08:00 öğlen 14:00 a kadar ağustos ayında balıkta tente olmadan güneşin altında 6 saat süre ile mükemmel koruyarak takdirimi kazanmıştır. en ufak bir kızarıklık dahi olmamıştır.

  açık tenli olduğum için yılın 12 ayı krem kullanıyorum. küçük yaşlarda güneş yanığı konusunda ihtisas yapmış biri olarak tavsiyeme güvenebilirsiniz.

  nivea biraz daha yağlıdır ve ciltte hafif yapışkanlık hissi verir kokusu güzeldir. vücuda uygundur. göze kaçırmayın yakar.fiyatı uygundur gazsız sprey olanları tavsiye ederim.

  seba med kalıntı bırakmaz hissedilmez, kokusu hafif ve hoştur. genelde yüz, ense kulak için daha iyi (yapışkan hissi vermediği için ben bu şekildeki tercih ediyorum) orta seviye fiyatlıdır.

  daha pahalı olanlardan kullanmıyorum, şu haliyle yetiyor.
 • reklam gibi olmasın ama gerçek anlamda uva ve uvb koruması istiyorsanız aradığınız marka tek.

  (bkz: solante)
 • herhangi bir yüz kremi ya da hindistan cevizi yağı/zeytinyağı ile talk pudrası/pişik kremi karıştırıp, kendi güneş kreminizi yapabilirseniz en iyisini elde edebilirsiniz tahminimce.

  ek olarak: kremdeki/yagdaki pudra oranını arttirdikce koruyuculugunu arttirisiniz.
 • - yüzünüz terlediğinde gözlerinize kaçınca kör edecek gibi acıdan kıvrandırmayandır.
  - yapışkan yapısı nedeyile akşam eve gittiğinizde derinizde bir parmak şehir pisliği(toz, egzos, kum ..) biriktirmeyendir.
  - suyla temas ettiğinde veya terleme sonucu yüzeyden akıp gitmeyendir.
  - tek sürüşte 5-6 saat boyunca koruma sağlayabilendir.
  - ucuz olandır.
  - sprey şeklinde sıkılabilendir.
  - en yüksek koruma faktörüne sahip olandır.

  sonuç olarak olmayandır, ve bütün güneş kremleri birbirinden kötüdür.
 • ben çocukken annem ve şendul tayfası bildiğimiz kola sürerdi
 • sadece tatil maksadıyla değil de günlük hayatta da güneşten muzdarip olanlar için la roche posay değildir. hem yüzünüzü plastik bebeğe çevirir hem de bir süre sonra kendi kendine sulanmaya başlar.
 • lancome uv shield 50 spf tek geçerim.
  bb formu da var ki kullanıp memnun kalmayanını duymadım.