şükela:  tümü | bugün
 • genel kanı, sean connery'nin, gelmiş geçmiş en iyi james bond olduğu yolundadır. ancak kendi fikrimce sıralama şöyledir.

  1- roger moore
  2- pierce brosnan
  3- sean connery
  4- timothy dalton
  5- george lazenby (???)
 • bizim köyde yetişir, tadına da doyum olmaz hatta. herkes de en iyisinin o olduğunu iyi bilir.
  bu kadar önemli bir bilgiyi sakınmamam lazımdı, rahatladım. merak edenlere selam olsun.
 • genelde james bond u bizlerle tanistiran sean connery soylense de, benim fikrim sean connery nin en ozel bond olup en iyilerden biri oldugudur ama en iyisi mi emin degilim.

  serinin ilk 5 filminde kendisini goruyor ve seviyoruz bize ilk cakal casus numaralarini gosteriyor kadinlarla arasi iyi vesaire bir iki kere de aston martin kullanmisligi var, kumarda kazanir tipik bir bond yahut biz bondu o tip ile sevdik. bu sebeple dragut ozel odulu kendisinindir.

  lakin kendisinde karakteri tamamlayamayan hep bir eksiklik olmustur. buyuk ihtimalle atletik bir gorunuse sahip olamaması herhalde ki serinin 6. filminde sadece bir kere bond olma serefine erismis george lazenby ile tanisiyoruz. boyu kisa, uzaktan bakinca prens charles i andiran kasli bir zat. ilk 10 -15 dakika yadirgansa da 6. film on her majestys secret service cok guzel cekilmis bir bond filmi oldugundan, aksiyon sahnelerinin ardi arkasi gelmiyor ve bu bonda da alisiyor bunye. george bence en iyi de degildir en kotu de degildir.

  serinin 7. filminde gene sean connerye donuldu bu da insanlarin lazenby den haz etmediginin en buyuk gostergesi sanirim halk atletik yerine salon bondunu secmistir. beklenildigi gibi sean cok yaslanmis artik emekli olmasina onu cok sevenlerde inanmistir. neticede yeniden bir ozlem ve arayis kendisine bu kutsal gorevi tekrar bagislayana dek uzun sure bondlara ara verdi ve yerini bir baskasina birakti.

  73 -85 arasi butun bondlari roger moore domine etti. kanımca en kotu bond odur. aksiyon sahnelerine yakismadi, serinin ilkinden baslayip devam ettirilen makosen ayakkabi ile damda kosmaya devam etti. capkin imajini vermek adina neredeyse ucana kacana atladi. sevemedim ben onu. sean gibi o da 6 film cekti ama gene birseylerin yanlis oldugu farkedildi herhalde ki, 83 te james bond listesine direkt giremeyecek bir warner bros yapimi never say never again ile sean connery kutsal emaneti alarak gene ayni sene roger moore un cektigi octopussy e rakip oldu ve darmadagin etti. ayrica roger moore hep lotus kullandi bond ve lotus yuh diyorum, sevemedim sevmeyecegim.

  roger moore 6. filmini 85 yilinda cekip emekli oldu.

  bundan sonraki iki bond timothy dalton bana gore en guclu aday o. hem salon hem aksiyon adami nispeten digerlerine gore daha genc. iki film cektikten sonra emekli ettirildi. herhal benim sevdigim kadar kimse sevmedi, ama bond onunla makosen ayakkabi ile operasyona gitmeyi birakti. gelen gecene hunharca tecavüz edip sonra da sallamayan pic imajindan daha bir insana yaklasti. duygulari geri geldi bondumuzun. tatli adamdi.

  ve arkasindan gene uzun bir seri pierce brosnan 4 tane bond filmi cekti. seleflerinin ustunde bir bond imaji verdi ama bond icin bir devrim niteligi bence tasimiyordu cunku oncekilere nazaran teknolojik imkanlari cok fazlaydi. kendisi ayrica ilk 3 filminde bmw son filminde ise aston martin tercih etmistir. gecis suresince bondu cok iyi tasidi kendisine tesekkur edip son adayimiza geciyoruz.

  daniel craig : ya bu adami sevdim mi, gicik mi kaptim bilemedim. ilk gordugumde sarisin bond mu olur, rusa benziyor, kas yigini, bond ayaga dustu elestirilerini herkes gibi ben de yaptim fakat seyrettikce insanin kani da isiniyor hani hinzira. ya cok iyilerin arasina girecek ya da en kotulerden olacak o derecede iddiali bir karakter. yeni filmlerini gorunce biraz daha fikir sahibi olacagiz sanirim
 • daniel craig bundan sonra göstereceği performansla daha yukarı yükselmezse şimdilik sıralamam şöyledir;

  1-) sean connery: tartışmaya gerek yok. bond'u bize tanıtan, sevdiren adam ve uzak ara en iyi bond. kas yığını değil ama brosnan gibi çıtkırıldım da durmuyor, eline silah yakışıyor. hem müthiş bir salon adamı, hem de aksiyon sahnelerinde idare eder performans gösterebiliyor. çapkınlık ve espriler de çok yakışıyor. klasik ağırlıklı giyinmesine rağmen özellikle takım elbiseleri ve smokini çok iyi taşıyor. en güzel bond kızlarının ona denk gelmesi de tesadüf olamaz. klasik bir ingiliz tipi olmadığı için ingilizler biraz gıcık kapsa da kesinlikle en iyi bond'dur. fakat şunu da söyleyeyim kısa bir aradan sonra son kez rol aldığı diamonds are forever'da ve seriye dahil edilmeyen orta yaşlılığında çevirdiği never say never again'de performansları bayağı zayıftır.

  2-) pierce brosnan: cılız fiziğine rağmen karizmasıyla bond'a renk katması ve özellikle 1990'ların bond'u olma avantajını teknoloji bağlamında çok iyi kullanması nedeniyle brosnan en iyi 2. bond olmalıdır diye düşünüyorum. salon adamlığı ona da çok yakışmıştır. smokinin, takım elbisenin iyi durduğu bir isimdir. connery'den sonra sanıyorum en iyi bond kızlarına o denk gelmiştir. ayrıca goldeneye'daki felaket performansı sonrası her filmde üzerine bir şeyler koyarak ilerlemiştir. bu nedenlerle çıtkırıldım görüntüsüne rağmen şimdilik 2. sıra kendisinindir.

  3-) george lazenby: tek bir filmde oynamasına rağmen çok iyi bir bond olabileceğini göstermiştir. ancak kendi tercihiyle bu rolden vazgeçerek büyük bir hata yapmıştır. biraz fazla iri olmasına rağmen sertliği bond'a ayrı bir hava katmıştır. dövüş sahnelerinde de kesinlikle en iyi bond olmuştur. tek filmlik performansındaki ilginç kıyafet tercihleri de dikkat çekicidir. ayrıca evlenip çoluğa çocuğa karışmak isteyen tek bond olmuştur. ama o hevesi de hüsranla bitti. devam etse bence kesinlikle 2. sıraya yükselir, belki connery'i bile zorlardı.

  4-) roger moore: bond rolüne yaşı hayli geçkinken başlamıştır. bebek yüzüne rağmen son filmlerinde ciddi şekilde yaşlı gözükmeye başlamış ve sırıtmıştır. ancak yine de bence bir şekilde rolü kotarmayı başarmıştır. mimikleri başarılıdır sanırım o nedenle bu işi yapabilmiştir. ayrıca dublörler & efektler vs. aksiyon sahnelerinde bir şekilde idare etmiştir. salon adamlığı konusunda onun da performansı iyidir. çok laf atılmasına rağmen connery gibi bir efsaneden sonra bond imajını iyi taşımıştır.

  5-) daniel craig: bond rolü için fazla sarışın ve kaslıdır. kalas gibi bir bond ne yapsa olmuyor. takımlar şık da olsa bodyci bir bond'u kumar masasına yakıştıramıyorum. sanıyorum ian fleming de yakıştıramaz. ancak adam kötü oyuncu değil, bu nedenle biraz daha şans tanımak lazım belki daha sonraları üst sıralara tırmanabilir. yaşı genç, daha birkaç film çevirecek sanıyorum. dövüş sahnelerinde de iyi performans gösteriyor. yine de zayıflamış bir clive owen bu role kendisinden daha çok yakışabilirdi diye düşünüyorum. ayrıca duygusuz ve acımasız gözükmesi bond imajını bozuyor. bond bourne değil, bunu yapımcıların da anlaması gerek.

  6-) timothy dalton: sanıyorum tiyatrocu ve iyi oyuncu diye ekşi sözlük'te "en iyi bond olabilirdi" yorumları yapılan, ancak performansa bakıldığında 2 filminde de oldukça başarısız olmuş oyuncu. neden bilmiyorum, aslında yakışıklı adam ama kesinlikle karizması yok. ayrıca mimikleri de çok zayıf ve kötü duruyor. filmlerinin de arada kaynaması kötü bondluğunda etkendir. kötü oyuncudur ya da bond'a zarar vermiştir diyemeyeceğim ama rol alanlar arasında en başarısız kesinlikle o olmuştur.

  (bkz: shaken not stirred)
  (bkz: oh james)
 • az sayıda filmde oynamış olan timothy dalton ve de özellikle george lazenby'e ciddi haksızlık yapıldığını düşündüğüm sıralama. neyse ki sözlük bu ikilinin kısmen hakkını vermiş.

  birinci olmanın avantajıyla hemen herkesin bir numarası olan sean connery, 60'ları da çok iyi yansıtan filmlerde olmasıyla hep bir adım önde. beyefendi imajıyla yürüyen pierce brosnan ve atlayalım-asalım-keselim nidalarıyla coşan daniel craig fena değil. roger moore ise keşke oynadığı 6 filmde yerine lazenby'i görebilseydik dedirtiyor.

  kanımca; 100 üzerinden puanlamayla 1. sean connery (97), 2. pierce brosnan (83), 3. george lazenby (81) 4. daniel craig (76) 5. timothy dalton (69) ve bunların epeyce gerisinde 6. roger moore (47) gibi olan listedir.
 • 1- sean connery
  2-pierce brosnan
  3-daniel craig
  4-roger moore
  5-timothy dalton
  6-george lazenby