şükela:  tümü | bugün
  • hills young adult sterilised cat serisi. kısır her iki kedim de on yılı aşkın süredir tavuk/ton balığını dönüşümlü yiyor. eğer canı sıkılıp yemeği azaltırsalar royal canin exigent 35/30 bir süre veriyorum. her iki mamada çok kaliteli, şu ana kadar beslenme kaynaklı bir sağlık sorunuyla karşılaşmadık.
  • (bkz: district 9)
  • benim kedim, cok mama secen bir yaradilista.
    15 aylik ve kisirlastirilmis bir kedi. kisirlastirildigi icin de mutlaka steril ve az kalori iceren bir mama almamiz gerekiyor.
    yukarida bahsedilen markalardan royal canin ,hill's ve purina proplan tum veterinerlerin hemen hemen uzerinde mutabik kaldigi mamalar.
    bunlari -buraya dikkat- "dozunda" kullanmak gerekiyor.
    eger icimiz aciyip da cok verirsek , kucucuk bedenlerini "obezlik" ile cezalandirmis oluruz.
    konuya donecek olursak, ben bir ara migrosta ki indirimden -ki 50% di- whiskas steril kisirlastirilmis kedi mamasi aldim.
    veterinerimiz , keske almasaydiniz dedi ama biz sonrasinda kullandigimizda, herhangi bir problem ile karsilasmadik.
    son derece keyifli bir sekilde yedi ve yemeye devam ediyor. 2 ay gecmesine karsin , kilo artisi da olmadi.
    tuy dokme problemi ise, ozellikle bu mevsimde (ilkbahar) olabiliyor. cunku kis ayindan, bahara dogru hava sicakligi degisimi var ve normal olabilir.
    asiri tuy dokuyor ise , yine veterinere goturup bir vitamin enjekte ettirmekte fayda olabilir.
    buna da dikkat: lutfen veterinere sormadan , petshoplardan vitamin almayiniz!
    simdi ben soyle yapiyorum:
    normal dozajinda gunde 1 kere mamasini veriyorum.
    yaninda mutlaka cok az su ilave edilmis gunluk sut veriyorum.
    ayrica sabah ve aksamlari hindi ya da pilic salam(2 dilim) ya da uc-dort parca kesinlikle yagsiz beyaz pismis tavuk eti ki (kusbasi olarak kesilmis 3-4 tane) veriyorum.
    bazen ise 3 tane hamsi ya da mezgit buyuklugunde balik veriyorum.eger biraz daha buyuk balik almissam ,ona gore buyuklugunu azaltip ayarlayarak denge kurmaya calisiyorum.
    boylelikle degisik ve kendi dogasina uygun besinlerle ,biraz daha takviye etmeye calisiyorum vitamin ihtiyacini.
    veterinerim ise bunu yapmamami soyluyor ...
    ama kusura bakmasin,yapiyorum.
    ben baliklari gotururken, karsimda onun bana bakip miyavlamasina dayanamam ki!
    mama konusunda bildiklerim bunlardir ancak yine en dogrusunu veteriner hekimler bilir...

onemli duzeltme editi: 3. aydan itibaren yavrucagin tuy dokmesi artti.
    cok artti.
    sonunda whiskas vermeyi keselim,belki duzelir dedik ve kestik.
    tuy dokulme de neredeyse durdu...
    sanirim market mamalari konusunda haklilar.
    aman dikkat!
  • benim kedi enikken* whiskas junior veriyordum, ıslak ve kuru. sonra veteriner "whiskas'ı kediler çok sever baharatlı diye. fakat böbreklerinde tortulanma yapar ve ileri yaşlar da rahatsızlanır"** dedi.

royal canin falan önerdi premium mama diye. çok pahalı*** lan. bir süre daha whiskasla idare ettim ama şimdi yavaş yavaş purina'ya dönüyorum. veterinerlerde** gördüğüm bir marka.*

arada da whiskas veriyorum ama. fani dünya amk hayvan madem seviyor arada yesin. bende de hemoroit var ama arada yiyorum acısını, baharatlısını yani nedir.

edit: kedi sokak kedisi bu arada.
  • (bkz: acana)
  • paranız varsa royal canin'den şaşmamak lazım. whiskas veriyorum kilo almadı diye bir şey yok, ilerleyen yıllarda bunun sonucunu görüp üzülürsünüz.
  • evden çıkmayan, hareketsiz kediler için whiskas tehlikeli. bizim kedi 3-4 yaşlarında çok severek yedi. obezite ve böbrek kristali sorunu yaşadı. kısır ve yalnızca evde yaşayan bir kediniz varsa, mamanın ucuzuna kaçmayın, kaldı ki kedinin istediği kadar asla mama vermeyin. ileride şeker hastalığına davetiye çıkarırsınız. maalesef biz bu acı deneyimi şu sıra yaşıyoruz.
  • gimpet'in shinycat konserve mamaları çok güzel. tavuklu ve karidesli olanından almıştım. içinde didilmiş gerçek tavuk eti ve tane tane karidesler var.

kediler de çok sevdi. püre yapılmış, içinde ne olduğu belirsiz konservelerdense az olsun ama böyle olsun iyidir.
  • en iyi kedi maması, kedinin doğada kendisinin yakalayıp yediği mamalardı. sonra biz onları aldık kuru mama yediriyoruz. başka mama verirsek de veteriner kızıyor. yaş mama verme kuru ver diyor. ömrü uzun olur diyor. yaş mama yerse karaciğeri yağlanır x olur y olur diyor. eğer ki kediler kuru mamasını sever ve ordan yeterince besinini alırsa, mamasını reddetmez, tabaklarınıza salça olup yemek yerken kendinizi kötü hissettirmez. belki bazı aşırı arsız kediler hariç. (mesela benim yumak)

sen gider kedine pro planın, royal caninin en bi pahalısı, en bi veterinerin önerdiğini gider alırsın. ama kedin beğenmez. bu durumda yapılacak şey, önce deneme boyu/ufak paketlerini alarak kedinin sevdiği mamayı bulmak ve bunda devam etmektir. kediye alerji yapan, yemediği, sevmediği, kaka performansında istenen verimin alınmadığı kedi mamalarını tonlarca alıp stoklamanın bir manası olmuyor haliyle.

kedi mamasının performansı kaka ve tüy ile ölçülür. kediniz mamayı yediği süre boyunca öğğğ bööğğğ diye kusup tüy çıkarıyor mu sık sık? tüyleri dökülüyor mu? yoksa sık, parlak, pırıl pırıl ve yumuş yumuş mu? sindirim sorunu yaşıyor mu? yani kabız oluyor mu? yoksa ishal mi?

kaka performansından gidersek, en iyi kaka ve tüy performansını proplan tavuklu ev kedileri için özel mama ile aldık. kokusuz, tam kıvamında kakalar. tüylerin midede topaklanmasını önlediği için tüy kusma gibi bir sorun olmuyordu. kakasıyla tüyleri çıkarabiliyordu. tüyler canlı ve parlak, diş taşsız, dişetleri pembe, siyah lekeler yok. mis.

aynı performansı temizmama'dan söylediğim micho mama ile de alıyorum ne yalan söyliyim. kaka performansı, tüy performansı proplan ile birebir aynı. açıkçası artık micho alıyorum.

hills'e gelirsek. hills'in yaş mamalarını, özellikle a/d olanları falan ninjaya verdim. hamilelik döneminde kuru mama yemeyi reddettiği için yaş mamaları bol bol aldık. yaş mamaların kediyi sudan kesmesi dışında bir sorun olmadı. (ne kadar yaş mama yerse o kadar az su içer, hatta içmez kediler) ayrıca hills kuru mama da verdim. balıklısını ve tavuklusunu da yedik. (ay sanki tabağına ortak olmuşum gibi böyle) kuru mamasını kesinlikle iştahla yemiyor. tabaklara salça oluyor. kediniz tabağınıza salça olmasın derseniz kesinlikle hills almayın derim. benim deneyimim budur en azından. kaka performansı olarak kuru mamasını yiyen her kedim istisnasız insan kakası boyutlarında kakalar çıkardı. bu kaka bu kediden nasıl çıkar diye bakıyorsunuz yani. tüy konusunda performansı proplanla aynı. pırıldak güzel tüyleri oluyor, tüyleri midesinde topak olmuyor. diş etleri pembiş pembiş kalıyor.

royal canin sadece yavruyken kullandım. kaka performansı olarak hills kakası boyutunda, belki biraz daha cıvık ancak çok kötü kokulu oluyor. lakin ki kediniz kilo alsın istiyorsanız royal canin yedirin. buna hills gibi burun kıvırmazlar. yerler. yedikleri de yarar. kilo alırlar. yavru beslemek için ideal mamadır. yetişkin mamalarını hiç denemedim.

britcare'i de denedim. kaka performansı fena değil. tüy topağı sorunu yapmıyor. tüyler parlak. ancak bunu kesinlikle sevmediler. kediniz tabaklara salça olmasın derseniz britcare almayın bence.

kısacası, kedicikler neyi sever ve yerse güzel olan odur. aşağı yukarı her mamada benzer segment ürünlerde besin değerleri birbirinin aynıdır. mamanın taurin değerine falan dikkat edin, kedinin tüylerine, dişleri ve dişetlerine dikkat edin, kaka performansına dikkat edin tamam. en nihayetinde bu kedidir, haşlar ciğer verirsin yer. sanki doğada bunlar proplanla mı besleniyodu asdfghjggfdf fareydi böcekti ne allah verdiyse yiyen hayvan bu. (burada şimdi kiz nicki beni paralayacak)
  • alabilecek durumda olanlar için en iyi kedi mamaları royal canin ve hill's dir.
    ortalama bir bütçe için en uygun olanı da proplan.
    asla ve asla verilmeyecek olan da micho. yüksek aroması ve protein değeri nedeniyle böbreklerdeki kumu taşa çevirip kedilerde böbrek yetmezliğine neden oluyor.
    aşırı bağımlılık yapan bir kedi mamasıdır. yedikçe yiyesi gelir. tıpkı uyuşturucu tüketir gibi.
    bir diğer verilmemesi gereken de whiskas. sadece kediyi şişirirsiniz. o da aroması nedeniyle tıpkı micho gibi bağımlı yapar.
    ek: bonnie unutmuşum. ishal yapıyor.