şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • yapilacak i$e, kullanilacak platforma, programi yazacak ki$iye gore degi$en konsept.
 • ana dildir. ne öyle counter mounterlar? şöyle babalar gibi sayaç demek varken...
  not : ç için de unicode bir compiler kullanılır.
 • (bkz: lisp değil)
  (bkz: #9313685)
 • (bkz: tatlı dil)
  (bkz: gaz)
  (bkz: ver gazı)
 • (bkz: iyi müzik ne)
 • yoktur; problemin çözümüne göre en uygun programlama dili vardır.
 • en iyi programlama dilini geçtim, en iyi programlama metodolojisine bile ulaşmak mümkün değil. nedeni de aslında basit, bir şeyden kazanırken diğerinden kaybetmek hikayesi. programlamaya ihtiyacımız var çünkü problemleri kolayca çözmek istiyoruz. kolayca çözmek için soyutlamaya ihtiyacımız var. soyutladıkça bu sefer detaylar üzerinde hakimiyeti kaybediyoruz.

  o yüzden bir dilin sunduğu, bir problemi ifade etme gücündeki kolaylık sıklıkla aynı dilde başka bir problemi çözmekte zorluğa yol açıyor. bu yüzden diller arasında iletişim önemli ve sıklıkla başka bir dil paradigmasını diğeri içine yedirerek kaynaştırma ve böylece daha çok sorunu çözebilme yoluna gidiliyor.

  bir de amaç önemli tabii, programlama bir problemi çözmek için mi var, yoksa en ince noktasına kadar makineye laf anlatmak için mi? bu sorun makinelerin yapısı dilleri belirlemesine yol açıyor. (bkz: von neumann architecture) şimdi böyle olunca biri tutup banane makinenin yapısından, dil makineden bağımsız olmalıdır, ben problemin ne olduğunu açıklamalıyım ama nasıl çözüleceğine minimum müdehale etmek durumunda kalmalıyım, dil probleme çözüm yolunu formüle etmeli diyebilir sonra da c'ci, c++'cı mainstream tayfadan dayak yiyebilir. (bkz: imperative vs declarative programming)

  işin özü ahmet abi için en iyi dil, bir başkasına söyleneni en net aktarılabilen ve insanı en az uğraştıran dildir. makineye laf anlatmaya fazla enerji harcayan tayfa yüzünden, yıl olmuş 2015, bugün hala en basitinden bir web sitesi bile amele gibi, bu burada olsun, bu şurada olsun, bu diğerinin 30 piksel uzağında olsun diye, hack üzerine hack yapa yapa tasarlanıyor. niye? çünkü alışmış kudurmuştan beterdir. oysa amacın ne senin, demek istediğim responsive'lik değil, ulaşmak istediğin görselliğin bağıntıları ne, bunları ifade edebilsen, optimizasyon problemi olarak pekala çözülebilirdi. bazı standartlar oturduktan sonra yok ipad'de böyle mi görünüyor, yoksa burada şöyle çıktı diye her defasında mal gibi test yapmaya da gerek kalmazdı. daha da güzeli, kullanıcı başka görselliğe kolayca ulaşabilirdi. (bkz: constraint programming)
 • suphesiz ki turkce'dir.
 • en iyi dil, ihtiyacınızı en "iyi" karşılayan dildir.
  burada "ihtiyaç" subjektif değişkendir.
  dolayısıyle cevap da subjektif'dir.
  konu kilit, dağılabilirsiniz.