şükela:  tümü | bugün
  • su deyip geçmeyin vücudumuzu asidik durumdan kurtaran dengeyi sağlayan en önemli madde. ve bu maddenin kalitesi ile ph bizim için çok önemli , ph ne kadar yüksek o kadar bizim için sağlıklı olduğu söylenmektedir , tabi suyun kalitesini belirleyen bir sürü faktör vardır.

ben erikli su kullanıyordum yıllardır ama bu listeyi gördükten sonra bir daha evime damacana olarak hayatta almam.
    2014 en iyi sular listesi formatı resim
    2015 excel formatında
    sağlık bakanlığının açıkladığı listedir. google da aratırsanız rahatça ulaşabilirsiniz.

ben yinede en iyi 15 markayı puanlarına göre yazayım , 14 den sonraki sular - puandalar

marka puan
    1-fuska 66.27
    2-buzdağı 61.3
    3-javsu 48.1
    4-munzur 34.55
    5-taşkesti 25.75
    6-tekir 15.8
    7-kalabak 15
    8-abant 14
    9-nazlı 8.87
    10-kipa 5.15
    11-erpınar 4.22
    12-efemsu 3.17
    13-karlı madran 2.32
    14-şırlan 0.56
    15-doğa naturale -1.68

buradan sonrakiler -

edit: yaklaşık 150 marka daha vardır bu listede.

edit 2 : liste il su müdürlüklerinin yaptığı testler sonucu sağlık bakanlığı tarafından yayınlanmış. yazının linki sözcü gazatesi olmasa zaten şüpheleneceğim bir liste olurdu. yani az sonra biri bana aktroll , osmanlı ocağı ajanı diyecek diye korkmaya başladım.
    çoğu markaya zaten ulaşamıyoruz , ulaşılabilir markalara göre kendi kafanızda zaten değerlendirmişsinizdir. bu arada dağıtımı çok yaygın olan sulardan korkmak daha mantıklı geliyor çünkü bu değerlendimelerde şişelerin damacanaların bekleme süreleri , güneşe maruz kalma süresi gibi faktörlerin değerlendirildiğini düşünüyorum.
    edit 3: galove nin uyarmasıyla düzeltilen link , zaten kendiside ileriki entrylerde verdiğim link sıkıntılı olduğu için girmiş
  • (bkz: fuska su/@killikuku)

yazmıştım da reklam olmuştu aq
  • liste sağlık bakanlığı tarafından açıklandığı için güvenemediğim markalardır. bir kısmını hiç duymadım, bazıları da üst sıralarda ama tat olarak epey kötü geliyorlar bana.
  • çok kısa bir mesafede olan birilerinin elbet evian'a duymuşluğu ile şenlendireceği liste.

metro grossmarketlerde var.

hatta armani'nin suyu var macrocenter'da.
  • sakarya'da yaşayan bir aile olarak neden yıllardır buzdağı içtiğimizi gösteren listedir.
  • tamamen sallama bir liste. türkiye'de içilebilecek şişelenmiş en iyi su elmacık'tır. nedenlerine gelince ;
    1) su işlenmez, kaynaktan direkt şişeye aktarılır. ozonlama falan yoktur yani. kaynağından içmekten bir sonraki en sağlıklı içme şekli budur.
    2) kullandıkları damacanalarda bpa yoktur.

bu su uzun süre bekletilirse içinde yosunlanma meydana gelir. diğer damacanalarda bu olmaz çünkü içindeki biyotikler tamamen öldürülmüştür.
    tıpkı hazır yoğurtların ekşimeden bozulması gibi.

reklam gibi oldu ama siz siz olun işlenmemiş, ozonla zenginleştirilmemiş suları tercih edin. yani böyle bir marka tercih edin. yoksa "su içiyorum bol bol çok sağlıklıyım o yüzden yaa" demeyin.

bu arada erikli'den özellikle uzak durun. kesinlikle doğal değildir, hatta içine glikoz bile katıldığı biliniyor (tadını yumuşatmak ve içimi daha iyi hale getirmek için).
    daha bir çok firma var türkiye'de iyi bilinen ve hemen tamamı bildiğin kuyu suyunu arıtarak şişeliyorlar.

vw olayında olduğu gibi ülkenin bakanlıklarına da çok güvenmeyin (hani bizim mevzuata göre bir sıkıntı yokmuş o anlamda), arada bir iki günah keçisi bulup yaftalıyorlar ama özellikle gıdada daha ne oyunlar dönüyor bu memlekette. gdo'lar havada uçuşuyor..

edit: imla
  • arkadaşlar emin misiniz listeyi ters mi tuttunuz diye sormak istediğim listedir.
  • sağlık bakanlığı'nın yayınladığı, dolayısıyla ciddiye almaya gerek olmayan listedir. öyle ki, çoğunun adını duyan bile yok. yani ya bir yandaşa ait firmalardır ya da bir tarikatın, cemaatin çöküp rant kapısı yaptığı işletmelerdir. erikli, nestle, pınar gibi firmalar ilk onbeşe giremeyecek kadar kötü mü yani bu listenin mantığına göre?
  • kızılcahamamlıyım javsu bizim oradan geliyor jandarma vakfı'nın firması ama şimdiye kadar hiç içmedim.açıkcası listede gözüm erikli'yi aradı altlarda görünce şaşırdım bi gariplik var...
  • tercih ettiğim markayı listede görememiş olmamla, ne içiyor olduğumu sorgulatan liste. sağlık bakanlığı'nın açıkladığını fark edince de bildiğin rahatlamış bulunmaktayım.

kesin ip vardır.