şükela:  tümü | bugün
  • tost ekmeğinin bir yanağına tatlı biber salçası,diğerine zeytin ezmesi,kalın dilim kaşar,sucuk ve bunların üzerine makedon biberi(köy biberi)
    deneyin....mükemmel karışım....
  • yukarıdan aşağıya şu şekildedir; ya da sırayı görüldüğü üzere yapıp, tostunuzu ters de çevirebilirsiniz. (böyle daha akıllıca oldu sanırım, evet)

ayvalık tost ekmeği
    ince bir katman mayonez
    domates
    salam
    kaşar
    sucuk
    kaşar
    ketçap
    ayvalık tost ekmeği
  • en önemli meselesi tüm malzemeleri bi anda koyup pişmesi değil her birini sırasıyla itina ile ekmeğe yerleştirmekten geçer. bu fark en çok da domates ve marulda ortaya çıkar. erken konulan domates ağzınızın yanmasına; erken konan marul ise marulun pörsümesi ile sonuçlanır.

beyaz peynirli için,
    (bkz: thales room/@bleda rua)

bu da kendimden;

önce ekmek biraz kızartılır
    sonra sucuklar pişirilir
    salça sürülebilir ancak az miktarda
    peynir (kaşar ya da izmir tulumu) konulur azıcık erimesi beklenir
    (isteğe göre marul) domates ve yeşil biber eklenerek tuz, kekik ve kuru fesleğen atılır
    yine isteğe göre ketçap mayonez ile servis edilir.
  • tost dediğin ya kaşarlı olur ya sucuklu ya da karışık. arkadaşların kombinasyonlarını okudukça hayretler içinde kaldım. sözlükçülerin normal insan olmadıklarını bir kez daha anladım. adamların tosta koyduğu malzemlere baksana; hardal, hindi füme, mantar, kavurma, zeytinyağı, bal, kaymak, marul vs...

tost değil sanki fusion mutfak çalışıyorlar adamlar. neyse şimdi gidip, avakadolu pırasalı yoğurtlu tostumu yapayım iki dakikada...
  • burger peyniri, hindi füme, zeytinyağlı pırasa. evet.
  • kaşar-ketçap-kekik
    kavurma-kaşar-domates-kekik
    beyazpeynir-domates-sucuk

birini seç beğen.her halukarda kaşarın kalitesi belirleyici rol oynar.*
  • • 2 çeşit peynir. biri tuzlu, biri yağlı olmak üzere. yağlı peynir biraz daha az olsun miktar olarak, iyice eriyeceği için.
    • dana jambon, peynirlerin arasına.
    • kurutulmuş domates dilimleri(hafifçe ıslatılmış önceden). kurutulmuş domatese, parmesan ve tam yağlı inek peyniri çok yakışır, önerilir.
    • tuzlu tereyağı. ekmek ısınıp, hafifçe kızarınca sürün. şayet tostunuz şölene dönüşsün isterseniz, isli olanını tercih edin, piştikten sonra sıcakken de biraz daha sürebilirsiniz, ben öyle yapıyorum genelde.
    • sert kabuğu olmayan, yarım ekmek büyüklüğünde bütün ekmek. esmer ekmek kullanılması önemli, tercihiniz bu yönde olsun mümkünse.

bu tostu yaparken içindeki malzemeler bütünleşecek kadar çok hafif bastırıp, sonrasında kendi ağırlığına bırakılmış pişirmeye özen gösterin. malzemeler dışına taşmadan, ekmek kıtır kıtır olmadan, çok hafif çıtır pişirin.

bizim oralarda(güney marmara/kuzey ege) ekmeklerin iç kısmına ince bir şerit halinde domates salçası sürülür, bu tosta da yakışır aslında. hazır salçanın tadını bozduğunu düşündüğümden, önermedim. ev yapımı tuzlu domates salçanız varsa, sürün. hazır salça ise, hiç sürmeyin daha iyi.
  • kesinlikle en iyisinin mustafa amca jean's'de yapıldığını düşünüyorum. gidin yiyin inanmıyorsanız.
  • iki tane ramazan pidesi arasına sucuk, kaşar ve ketçap. sade ve etkileyici.