*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • lübnan'da üretilir. yoksa sicilya, yunan et cetera hikâye.
  • henüz tatmadığımdır.

azimle aramaya devam ediyorum !
  • su, toprak ve havanın zerre kirlenmediği zamanlarda kaldı en iyi zeytinyağı, yüzyıllar önceydi.
  • köylülerden alırsınız, bahçenizden yaparsınız onu bilmem ama satılanların hemen hepsini denedim evet komili dahil. en iyisi kristal marka olandır.

soğuk yiyecekler için cam şişede yoğun olanı özel olarak tavsiyemdir.

edit: aha da bu
  • edremit körfezinden ve 1,5 asit olacak. kokusunu ve biraz da acımtraklığı hissetmek gerek. kokusuz zeytinyağı mı olur allasen
  • en bilineni kürşat olan marka.
  • kürşatı beğenerek kullanıyorduk. şimdi daha da beğenerek olive 811 kullanıyoruz. burrata ile muhteşem ikilii
  • zetay, laleli, kürşat, özem
  • marka olarak bilmem ama en güvenilir kontinü sistemdir. en iyi yağ; aynı gün topladığın zeytini götürüp aynı gün yağhanede sıktırdığın zeytinyağıdır.
    zeytin ne kadar çok beklerse asit oranı o kadar artar. kasa veya çuval ile taşınması bile asit oranını belirler. işletmeye göre bazı yağlar bulanık olabilir önemli değil filtrelemeyle ilgili durumdur, lezzetini çok etkilemez.
    eski taş baskı zeytinyağı iyidir ama hijyen yönünden nasıldır bilmiyorum. zaten zeytin baskıda, kıl çuvalları kullanan şu anda çok az.
    zeytin yağının tazelik süresi yaklaşık altı aydır. alabiliyorsanız ege, marmara farketmez kasım-aralık ayları imalathanelerden taze ve ucuza alabilirsiniz.
  • onsoz: evet red parmaklarini citlatip istahli bir sekilde yazmaya baslar. zira konu onemlidir.

bolca ev yapimi zeytin yaglariyla, zeytin yagindan baska yag kullanilmayan bir evde izmir'de buyumus biri olarak italya'da yasamaya basladigimda aci bir sekilde itiraf etmek zorunda kaldigim durum suydu ki: onlarin zeytin yagi bizimkinden iyiydi. aradan yillar gecti. italyan zeytin yaginin uzerine tanimadim. bir gun amerika'da kanadali arkadaslarla bir italyan restoranindayiz (hayir, fikra anlatmiyorum!). ben italyan yemekleri ve zeytin yaginin iyisi konusunda vaaz veriyorum. masaya bir zeytin yagi tabagi ve taze ekmek geldi. o zeytin yagi var ya... hayatimda yedigim en iyi zeytin yagindan biriydi. sonra bilmis bilmis dedim ki alin size italyan zeytin yagi! sonra dayanamadim sordum restoranin sahibine, nedir markasi (gerci o kadar eminim ki ev yapimi olduguna), bana satarlar mi yolluk... adam cikartti getirdi kutusunu. aha mal gibi de yaziyor uzerinde made in usa, kaliforniya zeytin yagi. o zeytin yagi var ya... bardaga doldur likir likir ic! ilahi bir sey, zeytin yagina gercek ustu bir bakis. eh yanildigi kabul etmek bir erdemdir. hayat degisir gelisir. genellemelerimiz bizim veri tabanimiza gore degisir. netekim hemen guncelleme gelsin:

kaliforniya zeytin yagi! (daha iyisine denk gelirsem yeniden guncelleyecem sevgili okur)
    gerci mugla ve izmir ev yapimi iki zeytin yaginin tadini unutmus degilim, hayir! yutkunarak anlatayim ikisinde de bariz zeytin tadi vardi. malesef ikisi de alinir satilir ticari urunler degildi.