• olmayan parfümdür. edt - edp farkını öğrenerek büyük bir keşif yaptığını hissedip bulduğu ilk edp parfüme iki katı para veren yurdum insanının bu parfümlerin daha kalıcı olduğunu düşünmesi de tamamen cehalettendir. zira edp parfüm kesinlikle daha kalıcı değil, içeriğindeki esansın fazla olması nedeniyle sadece daha yoğun yani daha ağırdır. bu sebepten de erkekler için edp parfüm pek üretmezler, zira çok kalacak zannettiğiniz o edp parfümler maalesef iki üç saat için buram buram ve leş gibi kokmaktan daha fazla bir şey vermezler size.

bilinmesi ve kabul edilmesi gereken şey şudur, parfümlerin yakınınızda duran insanlar için hissedilebilir olduğu etkili süre 1-2 saat ve çok yakın temasta ise (burnunu boynunuza dayayıp oğğhh erkekim evleneydik iyiydi ööehh samimiyetinde olanlardan bahsediyorum) hissedilebilirliği maksimum 5-6 saat kadardır. bunun haricinde kuru veya yağlı ciltler için parfüm esansının hazırlandığı içerik maddesindeki bitki veya benzeri materyalin uyumuna göre süre çok az daha uzayabilir. parfümün esmer veya açık tenli insanlara göre seçilmesi zırvalığı tamamen uydurmadır, mühim olan ten rengi değil dediğim gibi kuru veya yağlı olmasıdır.

son olarak buram buram kokup hatta mümkünse bulunduğunuz şehrin her bir sokağı, her köşesinde hissedilip yaşayan tüm dişilerin size aşık olmasını sağlayacağını sandığınız şey sadece yukarıda kabaca bahsettiğim net özelliklere sahip bir kozmetik ürünüdür. bir bakıma para tuzağı ve aldatmacadır. içinizden geçen hadi be, yok be abi öyle değil, ya doğru ama şu da var ve benzeri kandırmacalara kulak asmayın, paranızı yok yere sokağa atmayın. benden size tavsiye, mümkün olan en ucuz ama cildinize zarar vermemesi adına kaliteli olan bir parfümü bulup ara sıra sıkın, çok da dert etmeyin. zaten tip yoksa, parfüm sizi asla kurtarmaz ;)
  • (bkz: issey miyake blue)
    not: tom ford black orchid esasında kadın parfümüdür. lakin italyan gaylerin aşırı kullanımı sonucu üretiminden 2 yıl sonra üstündeki for woman ibaresi kaldırılmıştır. unisex gibi kullanılmaktadır.
  • (bkz: tom ford)
    (bkz: black orchid)
  • (bkz: bleu de chanel)

benim kullandıklarim arasinda şuan için en kalıcı olan budur.
  • eau de toilette olanlar değildir...eau de parfum ya da parfume'dir...ben aralarındaki farkı 23 yaşında öğrenmiştim...ufkumu ikiye katlamıştı...
  • parfum denen sey, bu arada bunun erkegi kadini yoktur iyi parfum cinsiyetizdir ve kisinin tenine gore farklilik gosterir, insanlik tarihi kadar eski bir sey. parfum temelde bir aroma, bunlar cikariliyor ekstrakt deniyor buna, merak eden baksin uzun yazmayacagim. kahve-sarap-viski-puro ve parfum temelde ayni sey. bu kadar diyeyim.

kalicilik konusunda ise, bu ekstrakt denen seyin miktar olarak coklugu o parfumun kaliciligini etkiliyor. tabii ki her aromanin kaliciligi kendine has fakat ne kadar cok ekstrakt o kadar cok kalicilik cok da yanlis bir genelleme olmaz. o yuzden, parfume yada parfum klasmaninda incelenen fragnance yani kokular, en guclu ve en kalicilardir. pesinden edp olanlar gelir. eau de parfume yani. sonra edt eau de toilette. sonra edc eau de cologne.

bu siralama hacayacaginiz parayla da tabii ki ayni sekilde sirali olacak.

simdi bana birak bunlari ben gidip ne alacagim diyenlere:

parfum denen seyden bir kez kullandim. cok cok cok iyiydi. kadinlar bayildi. cidden bayildilar. sordular soylemedim. ama sonra ogrendiler cunku evime geldiler. fakat burada konu kokunun parfum olusu degil, cok guzel bir kokuydu benim tenime de yakisiyordu. deri, oud, rom ve odun karisimi bir parfumdu. markasini soylemeyecegim ama gidin boyle bir parfum sorun illaki benzer bir sey vereceklerdir size.

edp baya kullandim, burada marka verecegim ama su koku demeyecegim gidin bakin kendiniz. benim ilk siramda creed ve amouage var. birbirinden ayiramiyorum bu iki markayi. pesinden tom ford ve kilian gelir. belki kurkdjian. frederic malle ve guerlain filan cok var. kalicilik istiyorsaniz bu parfumlerden daha kalici bir sey yok. yikayinca filan cikmaz oyle 2-3 ay kullanirsaniz. oturur iyice.

edt daha cok kullandim. tavsiye edecegim pek marka yok. jean paul gaultier kokorico kullandim cok eskiden. o zamanki kiz arkdasim da severdi. hatta bana dogumgunumde hediye almisti eskisi gibi kok istiyorum diye. ilk tanistigimiz zamanlarda onu kullaniyordum cunku. daha oncesinde calvin klein euphoria intense kullandim. bunlarin adini veriyorum cunku bunla artik gundemden dusmus kokular. konu burada kalicilik konusmak zaten. babam da cok eski hugo boss mataracidir. yillarca ayni parfumu kullandi.

edc zaten marketten alin iste, ya da yukarida saydiklarimin butun losyonlari edc filandir. ben bir ara dus jeli ve deodorant olarak set aliyordum. o zaman kalicilik daha fazla tabiki. fakat masraf da iki katina cikiyor.
  • benim açımdan fahrenheitın kalıcılığı tecrübeyle sabittir. lakin 17-18 yaşlarında kullanıp bıraktım kendisini.
  • eau de parfum (edp)

bir parfümde edp kısaltması varsa, o parfümün, piyasadaki standart ürünler arasında esans yoğunluğu en fazla olan kokulardan biri olduğunu anlayabiliriz. çünkü edp’lerde esans yoğunluğu yüzde 10 ile 20 arasında değişiyor. genel olarak edp’ler kış aylarında veya gece aktivitelerinde daha çok öneriliyor.

eau de toilette (edt)

edt parfümlerde esans yoğunluğu edp’ye oranla çok daha az; yüzde 4 ile 10 arası. bu oran edt’leri gündelik kullanım için en uygun parfümler yapıyor. tüketim oranı en yüksek olan edt’ler dört mevsim kullanılabiliyor.

eau de cologne (edc)

edc’ler esans yoğunluğu en az olan parfümlerdir. kalıcılığının da düşük olması nedeniyle edc’lerin kullanım oranı diğerlerine göre çok daha az. yüzde 2 ile 4 arasında değişen esans yoğunluğu, edc’leri özellikle koku hassasiyeti bulunanların tercih etmesini sağlıyor.

kaynak
  • bugüne kadar 50'nin üzerinde parfüm denemiş biri olarak tom ford black orchid diyorum. yalnız bu parfümü sakın ola sakın yazın kullanmayın, bu parfüm kışın kullanılması gereken bir parfüm, bakın sonbahar bile demiyorum, bildiğin kış kokusu. yazın sıkarsanız alacağınız tepkiler kendinizden soğumanıza neden olabilir.
hesabın var mı? giriş yap