şükela:  tümü | bugün
  • bana göre hala dışişleri bakanlığıdır. diğerlerine kıyasla kurum olarak daha az yıpranması ve para pul işlerine de fazlaca bulaşmamasının da etkisiyle, dışişleri bürokratları hala görece bağımsızlıklarını korumuş ve kadro dejenerasyonunu kısmen de olsa atlatmıştır.

diğer bakanlıklarda ise, işe alınan uzmanların niteliğinden tutun, yapılmakta olan işlerin kalitesine kadar, her yerde bir pespayelik ve kalitesizlik hüküm sürüyor.
  • en kalitesiz bakanlardan birince yönetilmesine rağmen, dış işleri bakanlığı.
  • dışişleri bakanlığı özellikle dış temsilciliklerde yapılan tayinlerle yerlerde sürünüyor. hala eski hesap uzmanlarını nispeten elinde tutmaya çalışmasıyla bu bakanlık maliye bakanlığı ve onun alt birimi gelir idaresi başkanlığıdır.
  • gözlemlerime göre eski adıyla devlet planlama teşkilatı, yeni adıyla kalkınma bakanlığıdır. kültür ve turizm bakanlığının kültür kısmı da görece iyidir. devlet her ne kadar parti devleti haline gelmiş olsa da hala işini iyi yapan, halk için uğraşan bürokratlar var. çoğu kızağa benzer pozisyonlara alınmış ve eziliyor genelde ama olsun.
  • eskiden bddk, tmsf ve merkez bankası bürokratları iyidi. (2007 öncesi) şimdilerde her tarafta kadrolaşma olduğundan iyi yer kalmadı. 2002'den beri ne kadar fetocu, partici, hemşeri, akraba varsa devlete doldurdular.
  • savunma sanayii müsteşarlığı
  • maliye bakanlığıdır.

yeni yetişenleri kastetmiyorum. eski hesap uzmanları, maliye müfettişleri, kontrolörler alanında uzman, temsil yeteneği yüksek, kabiliyetli insanlar. büyük kısmı khk'larla unvanları ellerinden alındıktan sonra emekli olsa da kalanlar halen birçok farklı kurumlarda idarecilik yapmaktadırlar.
  • dışişleri bakanlığı.
  • sağlık bakanlığı olmayandır. fetöcülerden boşalan yerler menzilcilerle dolduruluyor, 20 sene sonra aynı film sar baştan.
  • finlandiya milli eğitim bakanlığı