şükela:  tümü | bugün soru sor
 • darkest hour filminin türkçeye çevrilmiş ismi.

  türkiye milliyetçisiyseniz gidin, tarih seviyorsanız gidin, yakın tarih seviyorsanız gidin, savaş tarihi seviyorsanız gidin, siyaset seviyorsanız gidin, strateji seviyorsanız gidin, ingiliz seviyorsanız gidin, avrupa seviyorsanız gidin, hitler seviyorsanız gidin.

  yukarıdakilerden türkiye milliyetçisi olmak dışında diğer kategorilerden birindeyseniz mutlaka önce dunkirk'i seyredin sonra gidin.

  çanakkale zaferinin yıllar sonraki ikinci dünya savaşına bile nasıl etki ettiğini, savaşın şekillenmesinde oynadığı rolün bir parçasını bulabilirsiniz bu filmde.

  winston churchill'in ikinci dünya savaşı sırasında ingiltere işgal edilmek üzereyken başbakan olmasını ve kendi partisi yenilgiyi peşinen kabullenip ülkeyi hitler'le barış müzakerelerine sokmak isterken churchill'in sonuna kadar savaşma isteğini ve sonrasında haklı çıkmasını anlatıyor.
 • hitler'e boyun eğmeyen, vatanını korumak için artık her şeyi göze alıp, sonuna kadar savaşmayı emreden prime minister. dunkirk limanının filmde ve hayliyle bu savaşta çok ama çok önemli bir yeri olduğu apaçık. biyografik savaş filmi sevenler için birebir. aksiyon sahneleri az olsa bile, yer yer karşımıza çıkan sahneler fazlasıyla yetiyor.

  6 dalda adaylığı bulunuyor. en az 1-2 ödül alma olasılığı yüksek.

  ayrıca o nasıl bir oyunculuktur gary oldman, ayakta alkışlamalık! bu yaşta bile muazzam bana göre herif.
 • biyografi, tarih, savaş filmi gibi türleri beğenenlerin ilgisini çekebilecek bir film.
  güzel olan ama mükemmel de olmayan bir film. güzel olan şey oyunculukları, herkes çok gerçekçi bir şekilde canlandırmış karakterlerini, özellikle de yeni başbakanımız. kötü olan şeyse en azından benim için sonunun tatmin edici olmayışı. biraz havada kalan bir son oluyor. bitti mi yani şimdi diye kalıyorsun.

  edit: filmdeki başbakan, gerçek adıyla gary oldman, bu yılın en iyi erkek oyuncu oskarını aldı.