şükela:  tümü | bugün
 • dünya üzerinde bilinen en kısa mektup victor hugo'nun yayıncısına sefiller'in satış durumunu sormak için yazdığı ve bir "?"dan oluşan (bkz: soru işareti) mektuptur. yayıncısı da bunun altında kalmamış, satışların inanılmaz miktarlarda seyrettiğini ifade eden bir "!" (bkz: ünlem) ile yanıtlamıştır victor hugo'yu.
 • dünya üzerinde bilinen en kısa mektup, okulda gözüme kestirdiğim bir bayana gönderdiğim, üzerinde hiç bir şey yazmayan bir a-4 kağıdından oluşan mektuptur.
  üstüne hiç bir bilgi de girmediğim için, o kağıt bayan tarafından transkript dilekçesi yazılmak üzre kullanılmıştı.
  iyiydi ama notlar, ortalama 72 mi ne...
 • dünya üzerinde bilinen en kısa mektup, eski segilimin evine onu sevdiğimi söylemesi için bir postacı göndermemdir. anlaşılacağı gibi ne bir yazı ne bir boş kağıt ne de boş bir zarf kullanmayarak bunu başardım.
 • dunya uzerinde bilinen en kisa mektup 1895 yilinda vassily kandinsky tarafindan paris'e, hasta anneannesinin durumunu sormak uzere doktoruna bir postacı gondermeyi dusunmesi ile olusmustur. ne isaret, ne kagit, ne zarf ne de postaci.
 • dünya üzerinde bilinen en kısa mektuplardan biri de beşiktaşlı yahya efendi'nin kanuni sultan süleyman'ın o zaman gücünün zirvesinde bulunan osmanlı imparatorluğu için sorduğu "bu devlet batar mı? ne dersin kardeşim?" meâlindeki mektubuna verdiği "neme gerek kardeşim!" cevabı olabilir. tabii o bununla "halk ve/veya yöneticilier her soruna böyle tepki gösterirse devlet o zaman batar!" demek istemiş.
 • dünya üzerinde bilinen en kısa mektuplardan biri de -ben inanmıyorum ama!- ünlü bilge'nin, üzerinde "atina posta müdürlüğü" mühürü bulunan r.m.'nin mektubuna gönderdiği cevabî mektup olabilir. r.m'nin mektubu şöyleydi:
  "sayın ünlü bilge mi bilgin mi işte her neyse;
  biliyorsunuz ki, yıllardır burada çalışıyorum. şimdi türkiye'ye gelmem için bazı teklifler var.
  ne dersiniz geleyim mi?
  iyi günler, her nerede... (not: sayın bilge nedenini bilmiyorum ama bu iki kelime bir haftadır sabah akşam dilimde, hayırdır inşallah?!)"
  ünlü bilge'nin cevabî mektubu ise -ki ne yazık ki pek kaale alınmamıştır- bir sayfayı kaplıyordu; ama tek karakterden ibaretti:
  "x"
 • en kısa ayrilik mektubu örneği verelim hemen:
  " . "
  boşluk ve " işaretleri kullanılmadan sadece . yazınız ki gerçekten kısa olsun.
 • dünya üzerinde bilinen en kısa mektuplardan biri de -ben inanmıyorum ama!- amerikan tbc televizyonunun michael conrad isimli senariste gönderdiği mektup olabilir. conrad, tbc'ye türkçesi "yalan rüzgarı" olan 13 bölümlük bir dizi senaryosu göndermişti. kanaldan gelen cevap teşvik edici ve kısaydı:
  "..."
 • dünya üzerinde bilinen en kısa mektuplardan biri de -ben inanmıyorum ama!- ünlü bilge'nin a.ı.'ya gönderdiği mektup olabilir. a.ı.'nın mektubu şöyleydi:
  "meraba ünlü bilge.
  biliyorsunuz çalıştığım program iyi gidiyor. dünyayı dolaşıyorum o sayede. ama ben sadece bana ait bir program istiyorum. böyle yine aynı şeyleri yaparım, sahillerde, plajlarda, deniz kenarlarında, beachlerde (uzat uzat, y.n.) kızlarla konuşum ingilizce filan. eh fathership, what you say? (yani; he babalık, ne dersin?)"
  cevap tek cümleden ibaretti:
  "so something no do! (yani; böyle bir şey yapma)
 • dünya üzerinde bilinen en kısa mektuplardan biri de -ben inanmıyorum ama!- ünlü bilge'nin h.t.'ye gönderdiği mektup olabilir. h.t.'nin mektubu şöyleydi;
  "selam ünlü bilge,
  ben orta öğretimde okuyan bir gencim. tabii böyle olunca yavaş yavaş mesleğimi belirlemem gerekiyor. gerçi bazı öneriler var (arkadaşlara takılmak, atom mühendisi olmak, iktisat falan); ama ben sizin de görüşünüzü alıyım dedim.
  sizce ne yapmalıyım, neyle ilgilenmeliyim?
  saygılar."
  h. tek kelimelik cevabî mektubu okuduğunda sinirinden köpürüyordu: "rezil, şerefsiz, ahlaksız herif. adama saygı duyduk mektup yazdık, yaptığı şeye bak! ulan bunun neresi bilge, pis herif?!" mektubu hışımla eline aldı, yuvarladı ve çöp sepetine fırlattı. kağıt döne döne sepete girerken h.'nin gözleri parladı; "tabii ya" dedi; "top, top. evet top"