şükela:  tümü | bugün soru sor
  • aslında zekilikten değil tabi olabilir de.ailenin ilk çocuktan sonra daha tecrübe kazanması dolayısıyla diğerinin yada diğerlerinin daha iyi şekilde eğitim görebilmesinin sağlanmasından kaynaklanabilir.
  • kendi öğreneceklerini öğrendi yetmedi bir de ben zorla kendi bildiklerimi verdim kerataya. nasıl olmasın? bizim abimiz ablamız mı vardı başımızda? allalla.
  • büyük kardeşle birlikte aynı aktiviteyi yaptığından onun öğrendiklerini daha erken öğrenir. bu da onun daha erken bilgilenmesine yol açar.
    çoğu yerde doğrudur.
  • dogru degildir. dogrusu - maalesef - ilk cocugun en zeki kardes olmasidir. http://www.nytimes.com/…sibling.html?pagewanted=all
  • ilk çocuğun ebeveynlerin yeni evli oldukları zaman yapıldığını düşünürsek ve babanın günde minimum beş kez boşaldığını,ilk çocuğun iyi ihtimalle bunlardan üçüncü boşalmaya denk geldiğini de düşüncelerimize ekler ve bunu cepte tutarsak.diğer taraftan son çocuk ebeveynlerin sevişme periyotlarının "haftada bir" ya da "on günde bir"e düştüğü dönemde olduğunu düşünürsek,sperm kaliteli kaliteli gelip yumurtayı döllemiştir.şimdi kendi tezime antitez üretiyorum;eğer söz konusu ilk ve son çocuğun "sağlığı" olsa idi belki bu sperm hikayesi tutardı ama "zeka"da tutmaz,neyse artık.
  • bizim aile için geçerli olmayan genelleme. evet büyük kardeş benim. benim ulan en zeki, en birinci benim.
  • her zaman doğru olmasa da en popüler örneği dalton kardeşlerdir.

hatta genelde uzun olan kardeşlerle avarel diye dalga geçilir.
  • çok yanlış bir genelleme; kardeşlerle aranızda belli bir yaş farkı varsa siz ne kadar zeki olursanız olun onlar hep önde. ben büyürken çok yalnızdım herkes hayatını kurmuştu bende onlara uzendim sonuç kendi ile çelişen bir zekaya sahip oldum. çok zekisin diyenler var zeki olmanın göstergelerini çok iyi algilayamasan da ama zeka her zaman kazandırmıyor hayatta.hep diğer kardeşlerle kiyaslaniyorsunuz. ama her düştüğümde elimi tutan hep onlar.
  • bu tespit bizim aile için de doğru. en küçük kardeşimiz en tatlımız, akıllımız insan ilişkileri en iyi olanımız. kimle ne konuşulur nasıl konuşuluru kendini eğiterek tecrübeleriyle buldu sanırım çünkü aile yoluyla desek ben de o ailede büyütüldüm. olgunluk eseri, damıtılmış gen, tecrübe artık adı neyse. babam bunu meslekte kademe atlamaya bağlayıp sen komser çocuğusun diyor ona:) seni seviyorum zeki kardeşş
  • erkeklerde en küçük olarak doğruluğunu kısmen de olsa kanıtladığım önerme.