şükela:  tümü | bugün
  • üstüme tanimam.
  • cahilin kotasızlığı, bodosluğu biter mi sorunsalı.

snobluk yapmak istemiyorum ancak ben ege doğumluyum, çocukluğum cunda'da, küçükkuyu'da geçti, haftada 2-3 balık yerdik, ailede balıkçı da var, cunda'da balık restoranı olan da var, dünyanın bir çok yerinde balık yedim ve kendi evimde de dülger buğulamadan tut, fener kavurma, kalkan ciğeri ızgara filan yapan biriyim ve ben bile en lezzetli balığı yazarken imtina ediyorum; 75 kere düşünüyorum ama buraya 25 yaşında deniz görmüş adam geliyor ''en lezzetli balık hamsidir'' yazıyor. başka biri de ''hepsinin tadı aynı o yüzden yemesi kolay olduğu için mezgit'' yazmış. küfür etmemek için çeneyi kitliyor ve şaşkınlıkla izliyorum.
    bir insanın hamsiyi ve mezgiti sevmesinin tek bir açıklaması olabilir; balıktan anlamaması.

imza: kasım sonu aralık başı olta boğaz lüferi ızgara.
  • ön genelleme ; ekim - kasım aylarında neredeyse tüm balılar lezzetlrinin zirvesindedir . ( bolluktan ve palamut lüfer liderliğinden dolayı zargana , sivri burun karagöz gibi bazı balıklar gözden kaçar )
    bazı balıklar tüm aylarda lezzetle yenebilir ; levrek , istarvit , tekir , barbunya gibi.
    çiftlik balıklarının 2 öne çıkanı var biri karadeniz levrek digeri izmir granyöz ( sarıağız )
    fiyat / lezzet olarak 3 ayda üç balık ile çok az balık baş edebilir ; mart ayında has kefal ( egeden yakalanacak ) plakisi , nisan ayında içi ayıklanmamış gümüş tava , mayıs ayında tulum çıkarılmış mavi izmarit tava .
    kabaca ay ay bakarsak ;
    eylül çingene palamut,
    ekimde lüfer,
    kasım uskumru,
    aralık torik
    ocak hamsi,
    şubat pisi ( bodrum , ege )
    mart kalkan, has kefal ( ege )
    nisan gümüşbalığı,
    mayıs lipsoz özellikle izmarit
    haziran -ne bulursan-
    temmuz barbunya,
    agustos sardalya.
  • raki ile yenilen hicbir bok guzel olmaz. raki herhangi bir yiyecegin lezzetini olduren, sifirlayan, boktan bir ickidir.
  • lüfer varken diğerleri teneke kutuda ton balığı gibi kalır.
  • arkadaşlar yazmış, istanbul boğazı lüferidir. neden mi? çünkü biber, kekik, defne, soğan suyu, zeytinyağı bok püsür, üzerine tuzdan başka hiç bir şey koymaya gerek olmadan kendine has kokusu ve yağı yeterlidir. mutlaka ızgara yapılmalı ve ayarında (rahmetli tuğrul şavkay ayarı olarak orta kılçığı pembe kalacak) pişirilmelidir.

akşam yemeğinde boğaziçi lüferi yemiş yazar beyanı.
  • cevabının barbun olduğunu düşündüğüm ankettir.
  • dünyadaki tüm balıkları denemedim o yüzden bilemeyeceğim fakat barbun ve lüfer çok narin ve lezzetli balıklar, levrek de eğer deniz levreği bulunursa bu kategoride ilk sıraya girebilir. somon da az pişirilip sulu bırakılırsa şahane oluyor. hiç tatmadım ama kalkanın görüntüsü bile bu listeye kafadan birinci sırada girebilecek potansiyele sahip. gelgelelim bu ankete mezgit veya dil balığı yazanlara. bence bu kişiler balığı çok sevmeyen ve ille de balık yenecekse hafif tatlar arayanların tercihi. ben ikisini de çok severim ama ikisini de yediğim zaman balık yediğimi hissetmiyorum tam olarak. bence ikisinin de bu listede yeri yok ama dediğim gibi bence tabii. klişe ama doğru; zevkler ve renkler tartışılmaz.

edit: balık gurusu değilim. kendi çapımda ankara'da ve ülkenin çeşitli yerlerinde tattığım balıklarla ilgili bir yorumda bulundum. esasen balık gibi derya deniz bir konuda debe'ye girdiğimi görünce de ürkmedim desem yalan olur. kimsenin ima ettiği gibi çokbilmişlik taslamak değil amacım. beyan etmiş olduğum fikirde belli ki çoğu kişiyle mutabıkız o nedenle debe'ye girmiş yazdığım entry. bu entry'e bile neoliberal toplumdan girip tatmadığım balık hakkında yazdım diye ukalalığımdan çıkanlara artık bir şey demiyorum gerçekten. bu entry'de ana fikir mezgit ve dil balığının saydığım balıklara nazaran daha az lezzetli ve hafif bir tada sahip olduğudur (şu genellemeyi de zorla yaptırttınız bana). bilgiçlik taslama amacı taşımamaktadır.
  • barbundur efenim. diğerleriyle kıyaslamak dahi barbuna yapılmış bir hakarettir.
  • (bkz: lagos)

yemeyen arkadaşlar balık yedim demesinler.

ayrıca tabi ki denizlerin kralı;

(bkz: lüfer)

hesabın var mı? giriş yap