şükela:  tümü | bugün
  • makyajsiz kasasinin hala bayilerde 55 bin liralara (active paket), makyajli kasalarinin da 58-60 bin liralara (active paket) bulunmasindandir.

su kosullarda, bu paraya 1.6 dizel, 92 bg, devasa ic ve bagaj genisligi, cruise control, hiz limitoru, bluetooth, sis fari gibi ozellik ve donanimlari orta paket bir arabada hicbir marka sunmuyor. benzinli alirsaniz isler degisir.

allahi var, performansi cok iyi, yakit tuketimi kendini kanitlamis baska bir araba yok sifir km'de.

kendisi b sinifi bir sedan. rakipleri zaten c sinifi fiyatlarini gecti. hb rakipleri ise aetik 70 binden baz donanima kapi aciyor.

evet bir c sinifinin sundugu guvenligi sunmayacak. esp, abs ve iki adet airbagden baska bir guvenlik donanimi yok. ama bu bir b sinifi. daha guvenlisi daha cok para.

sonuc olarak bunun sifir km parasina bircok kallavi c sinifi ikinci elde alinabilir. ancak ben illa ki sifir km isterim denirse su an tek gercek fiyat performans araci peugeot 301'dir. bundan birkac sene once fiyati 40-42 bin bandinda olan dacia sandero stepway bu tahttaydi. artik 60 bine dayanan dacia'nin bir mantigi kalmadi.

not: arka diz mesafesi ve bagaj hacmi d sinifini bile uzer.
  • sana mantıklı geldiyse al gitsin. bizi ikna etmeye çalışma. birazdan tok kapı sesi meraklıları dolusur. peugeot şöyle, bilmem ne böyle başlarlar.
  • eat6 kodlu otomatik şanzıman seçeneği ile satılmaya başlanırsa ciddi anlamda katılacağım önermedir.

ekonomik, ucuz, optimum bir donanım seviyesi ve otomatik vites. yeminle tereddüt etmeden alırım.

edit : merak edip liste fiyatlarına baktım az önce

en düşük donanım seviyesi access dizel seçeneği ile 68.900 tl. üstelik düz vites.

allure ise ki bu en üst donanım oluyor 75.400 liste fiyatı. bu da düz vites.

otomatik farkı için üç beş daha koy üzerine, oldu mu sana 80.000 ?!?!

üstelik ncap testi 3 yıldızmış. bu şartlarda sözümü geri alıyorum 301. kusura bakma bizimle deilsin.
  • fransız arabalarına her zaman temkinli yaklaşanlardanım. 3008 algımı biraz kırsa da 301 düşüncelerimi değiştirmeye çok uzak.
  • mantıklıysa git al bize ne.

bir iddia.
  • eat6 sanzimanla satilirsa fiyatinin cok yukselecegi icin mantigi kalmayacaktir. bir onceki robotize etg5 sanziman benzinli atmosferik motorlarda izdirap olsa da 1.6 dizel unitenin 92 bg ile uretecegi tork ile cekilebilir olur. su arac etg5 ile satilsa kafidir. citroen bunu 1.2 vti ile satmisti cunku.
  • geçenlerde benim tamirciye peugeot 508 hakkındaki fikrini sordum, adam şöyle dedi:

- 508'i falan sktret. en iyisi 301. ciğeri sağlam arabanın.
    -- ciğeri sağlam ne demek? o nedir usta?
    - arabanın ciğeri sağlam ciğeri (ellerini böyle koç taşağı avuçlar gibi yapıyor bu esnada)
    -- hmm(?)
    - ciğeri sağlam...

demek ki 301 hakkaten iyi araba.
  • milletin cayır cayır 5 yıldız topladığı euro ncap'te 3 yıldızda kalarak babayı almış arabadır, hem de test şartlarının henüz ağırlaştırılmadığı 2014 yılında.

tamamen parasının arabasıdır. rakibi renault symbol, fiat linea'dır. buna dümdüz en mantıklı araç diyen de bildiğiniz otomotiv cahilidir. neye göre mantıklıdır bu araç? bagajı geniş olsun, az yakan dizel motoru olsun diyorsanız evet mantıklı. ama araç alırken daha farklı kriterleriniz varsa, mesela güvenlik gibi, kusura bakmayın ama anca taşaklarını avuçlar peugeot 301. bundan dolayıdır ki c segmenti sedan araçların ucuza satılır, opel astra sedan, renault megane sedan veya mazda 3 sedan gibi. rusya, ortadoğu veya güney amerika ülkelerine hitap eden, vasat bir araçtır.

en mantıklısı buysa eğer diğer haberin verin de benzer boyutta başka sedan araç üretmesinler.

edit: peugeot 301 b değil, c segmentidir. segment ayrımları otomobilin uzunluğuna göre yapılır şöyle alalım:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/peugeot_301_(2012)

bundan dolayı b segmenti polo, corsa vs. rakibi değildir. alım gücü düşük ülkeler için güvenlikten ödün verilerek üretilmiş c segmenti bir araçtır. çoluk çocuk bu arabaya binip yola çıkıyorsunuz, sonra da az yakıyor, diz mesafesi geniş diye mantıklı diyorsunuz. bu neyin kafası la?
  • ayda kenara 2000 tl atabiliyorum. şu sikindirik araba için 30 ay çalışmam mı gerekiyor??? 30 ay lan. 30! amına koyim her ay şafak sayar gibi sayıyorum. şu araba için 30 ay çalışacağım ha?

225*30=6750 saatimi bu arabaya vereceğim ha? 1000 gün!
    ulan bir gün bile uzun geliyor kıçı kırık 92 beygir plastik takoza 1000 gün mü çalışacağım?

hay avradını sikeyim ya. ayak üstü aydınlandım. amına koyim avrupada olsam 2k para birimi kenara atsam 20 ayda şunu alıyorum: http://www.ebay.co.uk/…b18986258:g:wseaaosw3gjzmrnd

ayar oldum akşam akşam ya.