şükela:  tümü | bugün
714 entry daha
  • taksici, emlakçı falan daha çok kişilerle ilgili. sonuçta hizmet de alıyorsun bu kişilerden. yani ne kadar sahtekar olursa olsun bi taksici için "paramı aldı ama beni taşımadı" demiyorsun. bir de tümden sahtekar olup çoğu zaman kendileri de bunun farkında olmayan meslek grupları var. alternatif tıp bunun başında geliyor. reikidir, kuantumdur, enerjidir. hatta hacamattır, homeopatidir. bunların çoğu yaptıkları işin doğruluğuna kendileri de inanıyor. hatta plasebo etkisiyle sahiden müşteriye faydaları da dokunuyor. ama genel olarak baktığında işin kendisi sahte.

    benzer şekilde falcılar, medyumlar, cinciler, hocalar var. bunların da sattıkları şey sahte. ama alan da satan da inanıyor çoğu zaman.

    aslında bu geniş açıdan bakınca birçok şey sahtekarlık kategorisine giriyor. mesela gıda sektörü. diyet ürünleri veya sporcu ürünleri. doğal olduğunu iddia eden ürünler. aslında sahte ürünler hepsi. etikette ve reklamda söylenen şeyler kandırmaya yönelik. ama alan da satan da memnun.

    esnafın, taksicinin falan sahtekarlıkları bunlar yanında ufacık kalıyor. küçük ama mide bulandırdıkları için dikkat çekiyor. müşteri olarak kandırıldığını anladığın halde bir şey yapamıyorsun. o yüzden orospu çocuğu olarak biliniyor bu meslek mensupları. ama yukarıdaki gibi gerçek sahtekarlıklar müşteriyi yalanla iyi kandırıp memnun ettikleri için sahtekar olarak bile görülmüyor.