şükela:  tümü | bugün
 • ayakkabı giymeyi unutmak, çıplak ayakla gezmek konulu rüyanın dahil olduğu rüyalar kümesi.
 • benim için pijamayla okula gitmek temalı rüyalardır. normalde gördüğüm rüyaları hiç hatırlamam ama bu rüyayı görünce unutamıyorum arkadaş! gün boyu etkisinden kurtulamıyorum, artık nasıl bir travma yaratıyosa bende..
 • okulun bitmediğini görürüm ben sık sık.her zaman da diferansiyel denklemlerden kalmış olurum başka neyden kaldım acaba nasıl bitecek bu okul diye ağlamaya başlarım.
  sancılı bitirilen veya halen bitirilememiş süreçlerdir genelde sık sık giren rüyalarımıza.
  askerliği bitmemiş olarak görenler de bol miktardadır.
  ama üniversiteyi zor bitirenler askerlik rüyası görmez.benim teorime göre okulu zor bitiren adam askerliği rahat geçirir.
 • benim için kesinlikle köpek barındıran rüyalar. ya peşimden koşturuyor, ya yanımdan geçiyor. hiç olmadı en azından cameo olarak bir kenarda köşede bir köpek mutlaka oluyor. ve evet, köpek fobim olduğu söylenebilir ama bu kadar da olmaz yani!
 • düzenli gördüğüm iki rüya var böyle. bir tanesi aradan 15 yıl geçmesine rağmen hala askerlikle ilgili. her gördüğüm sefer konu aynı; eksik kalan günlerim olduğu için tekrar askere çağrılıyorum. bazen rüyayı görürken diyorum ki ben bunu daha önce rüyamda görmüştüm, rüyam çıktı diyorum. sonra her sene en az iki defa görüyorum ve o anda bulunduğum sosyal konuma bağlı olarak olaylar gelişiyor. çalışıyorum, işim var askere çağırıyorlar ve işimi kaybetme korkusu yaşıyorum üstüne. evlendikten sonra da karımı nasıl bırakıp gideceğim diye düşünüyorum (bu kısım önemli çünkü ikinci rüyamla bağlantılı, askere giderken o zaman sevgilim olan karım beni terketmişti çünkü).
  oğlum olduktan sonra da bu sefer rüyamda oğlumu bırakıp nasıl giderim diye kederleniyorum ve yanımda giderken bir t-shirtünü ve kullanılmış bebek bezini yanımda götürüyorum koklamak için (evet, gerçek olsa da yapardım bunu, çocuğu olanlar daha iyi anlayacaklardır, bebeğinizin çiş kokusu bile size mutluluk veriyor -kaka için aynı şeyi söyleyemem o ayrı-)
  ikinci rüyam ise, şimdiki karımın beni terketmesi. askere giderken terketmişti, döndüğümde yine beraberdik ama yine terketti. evlenene kadar araya hep başka sevgililer girdi ama arada o da girip beni yine yine yine terketti. evlendikten sonra da beni terkederken görüyorum onu. ama bu o kadar kötü değil, sabahları yanımda gördüğüm zaman hem mutlu oluyorum hem de yokluğunun ne demek olduğunu hatırlıyorum. bu rüyam da yine konu aynı olsa da şekil değiştiriyor. artık evliyiz beni niye terkediyor diyorum. hamile hamile nasıl gider diyorum. sonra oğlumu bendan alıp nasıl gidiyor diyorum. hiçbirinde de (önceki yıllarda olduğu gibi) gururumdan gitme diyemiyorum. yıllar sonra askerlik yaptığım şehirdeyim ve yıllar önce sevgilim olan insan artık karım. bir inasnın hayatındaki en önemli iki olay olduğundan belki de bu iki rüyayı hep görüyorum. birinde sivil hayatın değerini birin de de karımın değerini bir kez daha anlıyorum.
 • bugün birkaç kişiye sordum. ortak cevaplar şunlardı:
  - yüksek bir yerden düşmek (ancak bir türlü yere çarpılmaz.)
  - kovalanmak (çok hızlı koşarsınız ama nedense çok yavaş ilerlersiniz. arkanızdan sizi kovalayan kişi/şey sürekli yetişti yetişecek gibidir ama bir türlü yakalanmazsınız.)
  - neredeyse altına kaçıracak kadar sıkışmak (eğer rüyada altınıza kaçırdıysanız muhtemelen gerçekte de kaçırmışsınızdır.)
 • metafizik varlıklarla boğuşulan rüyalar. (çığlıklar, karanlık simalar vb.)