• benimde ençok sinir olduğum vede görümce afaganların basdığı imla hatası tabiki de da bağlaç'ının ayırı mını yapılamamasıdır. okul da bir arkadaşım var dı, adı ilha mi? adamson sınıfa geldi, daha soru işareti nereye konur, bağlaç olanki nasıl yazılır bil miyordu? dedimki nere de mi eki görürsen koy oraya soru işaretini. sayem de çocukun türk'çesi düzeldi.
    buraya kadar okuyabildiyseniz epey sabırlısınız demektir. size "tdk dahi anlamındaki de-da ayrı yazılır büyük ödülü" vermek gerek. buyurun ödülünüz.
    farkında olmadan imla hataları yapıyoruz. esas mesele, dil bilgisi kurallarından bihaber olarak hata yaptığının farkında olmayan, yaptığı imla hatasının doğrusunu öğrenme gayreti içerisinde olmayan ve doğrusu gösterilmesine rağmen hatada ısrar edenlerdir.

mesela ben en çok "de, da bağlacı" ile "virgül işareti" kullanılmamasına sinir olurum. bu ikisine takmamın sebebi de, yanlış kullanılmaları ya da eksiklikleri durumunda anlam karmaşasına neden olmalarıdır. şinasi'nin, noktalama işaretlerini edebiyatımıza kazandırmasının üzerinden neredeyse 150 sene geçti ama halen daha nasiplenemeyenler var.

edit:-de, -da bağlacı şeklinde değil "de da bağlacı" şeklinde düzeltildi. bakın bakın kendi başlığımda bile hata yapıyor, doğrusunu öğreniyor ve hatamı düzeltiyorum. teşekkürler don't eat me nickli yazara.
  • (bkz: yanlız)
  • (bkz: eksini verdim güzel kardeşim)

tanım: insanları sinir eden imla hataları topluluğu...
  • üçde
    beşde
    cicekden
    (bkz: ünsüz sertleşmesi)
    (bkz: fıstıkçı şahap)
    (bkz: pçtk)
  • red edildi.

arkadaş tek başına ret veya reddedildi olması gerekir ama adam dosyayı reddederken resmen gramere tecavüz ediyor ve red edildi yazıyor.

bir diğeri ise direkt yerine direk yazılması.
  • felan.

cümlelerin sağına soluna sıkıştırıyorlar bir de, gözlerime saplanıyor resmen.
  • özellikle rahatsız olduğum "şey" kelimesinin hatasıdır abi hep ayrı yazın işte ya
    (bkz: herşey) (bkz: her şey)
  • birleşik yazılması gereken ekin ‘ işareti ile ayrı yazılması.
  • (bkz: herkez) o kadar çok karşılaşıyorum ki bununla, onlar doğru ama ben yanlış yazmışım gibi geliyor.
hesabın var mı? giriş yap