şükela:  tümü | bugün soru sor
  • varlığı bir şekilde fark edilen taraftar profilidir. özellikle fenerbahçe, galatasaray ve beşiktaş taraftarları arasında bu kavramı net bir şekilde görebiliriz.

    her sezon lig başlamadan önce aşağıdaki tablo doğal bir sonuçmuş gibi ortaya serilir: fenerbahçe ve galatasaray taraftarı arasında zaten rekabetten öte bir husumet var malum, yani aslında bu iki tarafın birbirine olan gıcıklığı pek eksilmiyor. doğruluğuna çok inanmasam da beşiktaş taraftarının galatasaray taraftarına biraz daha az gıcık olduğu iddia edilir. sonra maçlar başlar, diyelim ilk derbide galatasaray beşiktaş'ı yener. bir bakmışız ki görece olarak galatasaray'a daha az düşman olan beşiktaş taraftarı bir anda azılı galatasaray düşmanı olmuş. ve bu düşmanlık fenerbahçe beşiktaş derbisi ne kadar sürer. fenerbahçe beşiktaş derbisinden beşiktaş'ın galip çıkması durumunda ise, fenerlilerin galatasaray'a güddüğü 100 yıllık husumet bir anda beşiktaş'a yöneliverir. bir sonraki derbiye kadar en son kime yenilindiyse, ona karşı bir tutum takınılır. takım ve taraftardan bağımsız olarak konuşuyorum, herhangi bir bilimsel veri üzerine isnat edilmiş bir söylem değil de daha ziyade bir gözlem bu.

    sonra lig bitiyor, bir takım şampiyon oluyor, ve bütün bu gıcıklık yahut husumet fabrika çıkış ayarlarına dönüyor. yine fenerliler en çok galatasaraylılardan nefret ediyorlar.