şükela:  tümü | bugün soru sor
  • en geniş anlamıyla tarihtir.

“biz bir tek bilim tanırız, o da tarih bilimidir.” *
  • (bkz: fizik)
  • tarih mi? geriye bakmanın nesi “temel” bilim oluyor?
  • gelen mesajlar üzerine ciddi edit: felsefe, yedi bilgeler ve özellikle doğa filozoflarının amacı, dünya'ya teolojiden kopuk bir açıklama yapabilmekti. bu yüzden doğa filozofları adı verildi. bilimin deney odaklı sistematik ilerleyişinin belirli bir yüzyıla kadar kısıtlı olması bilim insanı ve filozof ayrımını kesin bir şekilde yapmanızda engeldir. ve ben bu yüzden felsefenin bilinçli bir şekilde ortaya çıkmadığını düşünüyorum. günümüzdeki anlamda bilim yapmak isteyen bir insanın bazı sorulara ve soruları cevaplayabilecek deney-sonuç ortamına ihtiyacı var. geçmişte bu soru kısmı bize felsefeyi, deney-sonuç kısmı ise bilimi verdi. her çağda her soru filozoflar tarafından baştan veya etkilenme üzerine cevaplanırken deney-sonuçlara bir daha geri dönmedik. bilim insanları bu cepte, peki sonra? dedi.
    *arşimet asla bilim insanı değil sadece filozoftur diyemezsiniz. imkanı yok. bu yüzden de felsefeyi en temel bilim olarak aşağıda yazdığım 3 favoriden biri olarak görüyorum.

matematik, felsefedeki sorular gibi her seferinde arap rakamlarını baştan bulmuyorsak, sistematik bir ilerleyiş varsa bu bilimdir. matematik bir dildir açıklaması bana romantik bir yaklaşım olarak geliyor. en azından hem bilim hem de dil. 3 favoriden biri çünkü soyut ve evrensel bir kesinliği var. hadi dil olsun. bu dili öğrenmeden bilim yapamazsın. bilim yaptığında da fizik, kimya, biyolojiyi neye göre en temel bilim şampiyonu seçeceksin? matematik diyorsun kafa rahat.

mantık, e abi insanlık da eti pişirmenin mantıklı olduğunda karar kılmış atalarımız sayesinde oluştu. o yüzden en büyük adayım. ben nasıl ki mantık yazarken harfleri anlamlı bir şekilde sıralamayı öğrenmişsem bu bizim 200,000 yıllık serüvendeki bilgiyi öğrendikten sonra aktarma becerimizden geliyor. bu da mantık değil de nedir?

ve editi: mesaj atıp tam bir lümpen gibi ego kasan geri zekalılara ve potansiyellerine genel cevap olsun diye yazdım. şu başlık burası dahil, arkadaş ortamında üstüne kesin karar kılınmayacak bir hoş sohbettir. ben de ortam biraz kızışsın diye fikrimi gazladım. lümpenlik buraya saksı yetiştirme bilimi gibi şeyler yazmaktır. matematiği de aklına getirmiş birine fizik demedi diye ego kasıyorsunuz. daha paragraf okumaktan acizsiniz ve hiç inatçı arkadaşınız olmamış. hep sizin egonuzu okşamışlar, sonra burada benim gibilere mal ya bu haddini bildireyim diye mesaj atıp ayaklarınız götünüze vura vura kaçarsınız.
    -
    şimdi bu başlık okuyucuya ne kazandırır hiçbir fikrim yok. ama bu sidik yarışmasında matematik, mantık veya felsefe dışındaki cevaplar komiktir. benim oyum mantıktan yana. (bkz: aristoteles)

ciddi yorumlar gelirse ona göre editlerim, tam bir lümpen konusu olursa bu entry kendini imha eder. diğer yarışmacılara ve espritüel arkadaşlara başarılar.
  • kanımca matematik.
  • (bkz: fizik)
    (bkz: kimya)
    (bkz: matematik)
    (bkz: doğanın kanunu)
  • matematik ...
  • anatomi
  • bilimler tanrılarsa felsefe de tanrıları yaratan titandır. soru sormadan cevapları bulamazsınız.
  • (bkz: ontoloji)

hatta (bkz: fundamental ontoloji)

ben demedim heidegger dedi.

(bkz: martin heidegger)