şükela:  tümü | bugün
 • aa'nın iddiası. (bkz: yersen) habere göre en ucuz elektrik türkiye'de. epdk'nın iddiası da "avrupa ortalaması türkiye'nin 2 katı daha pahalı" şeklinde. (bkz: yersen) diyor ki; "ab'deki 38 ülke ortalamasına bakıldığında enerji bedeli ortalama 9 euro/cent iken ülkemizde 5 euro/cent"

  öncelikle referans gösterdikleri euro stats, yukarıda verilen değerleri doğru olmadığını gösteriyor. buradan avrupa ülkelerinin gerçek değerlerini görebilirsiniz. fakat çakallık sunum şeklinde. evet türkiye'de elektrik ilk bakışta ucuz görünüyor ama bunu avrupa ile gelir düzeylerine bakmadan karşılaştırmak ...? en basit anlamda gsmh ile karşılaştırılabilir. bu bile sağlıklı olmaz ama yan yana koymaktan daha iyidir. daha iyisi için gini endeksi kullanılabilir.

  türkiye'nin birim ev elektrik maliyeti 5 cent değil 9 cent. kişi başı gsmh'sı 10500 usd. bununla 117 bin birim elektrik alabiliyorsunuz. "ab üyesi ülkeler arasında en pahalıya elektrik ise danimarka'da tüketiliyor" diyor aa. danimarkanın'nin birim elektrik maliyeti 31 cent. bizim 3.5 katimiz. ama kişi başı gsmh'sı 56300 usd ve bununla 182 bin birim elektrik alabiliyorsunuz. yani avrupa'nın en pahalı şehirlerinden biri olan danimarka'da bile elektrik türkiye'den daha ucuz...

  en pahalı 2. ülke olarak verilen almanya'nın asgari ücreti bizim 5 katımız, elektrik maliyesi ise 3 katımız. yani almanya'da da elektik türkiye'den daha ucuz...

  ps. "eğer bir adamın sağ ayağı bir soba üstünde, sol ayağı buz üzerindeyse, istatikçi ortalama olarak o adamın rahat olduğunu söyleyebilir" j.f. kennedy
 • evin içinde fabrika işlettiğim için gelen 280 tl lik faturayı normal bulmamdan ötürü katıldığım durumdur..
 • verilecek cevap oldukça basittir. türk lirasını yönetemeyerek o kadar rezil ettiniz ki insanlar o en ucuz elektriği kullanırken zorlanıyorlar.
 • yalan beyandır.
 • en ucuz habercilik de türkiye de!

  t: satınalma gücüne göre yüzde yüz yalan haber.
 • norvec'te kwh basina ortalama 0,60 norvec kron odeniyor. (0,40 kron ile 0.80 kron arasinda degisiyor.)
  norvec'te asgari ucretin takribi 20bin kron oldugunu dusunursen, 2 bin turk lirasi asgari ucret alan birinin 0,06 tl /kwh odemesine tekabul eder. baska sozum yok sayin yargic.
  edit: ayrica norveclilerin ortak olarak en cok sikayet ettikleri sey elektrik fiyatlarinin yuksek olmasidir.
 • şu mına kodum birim hesabı işlerine gelmiyor. böyle algı operasyonları ile çomarları kandırmaya çalışıyorlar. avrupa asgari ücret ile kaç birim alıyor, türkiye kaç birim alıyor, bir kere onu da gösterinde adam zannedelim!
 • bitmedi halkı gerizekalı yerine koymanız, bitmedi.

  tanım: yalan beyan/habercilik/araştırma.