şükela:  tümü | bugün soru sor
  • avusturya'nin mulakata gitmek icin istenilen bir haftalik vizeyi alti aylik vermesi ile dahil olabilecegi ulkeler. bunun disinda schengen degil ama iki aylik yaz staji icin on yillik turist vizesi veren amerika'da ayri bir kategori olabilir.
  • yaklaşık son sekiz senedir, iki senede bir, bana ve bilimum arkadaşlarıma ve hatta en son nişanlıma ikişer senelik vize veren finlandiya bu kapsama dahil ülkeler arasında sayılabilir.

(bkz: çok adisin superman)

edit: utanarak söylüyorum bu entry sonrası iki kere daha aldım ve üçer yıllık aldım o şengenleri.
    (bkz: kiitos)
  • bir haftalık tatil için 6 aylık vize veren italya da bu kapsama girebilir. ancak ek bilgi olarak vizenin istanbul için idata ofisinden alınması gerekir ve hatta alım kolaylığı bakımından üçe beşe bakılmadan vizenin bir tur şirketi üzerinden alınması daha az sinir bozucu olacaktır, zira bireysel olarak başvurduğunuzda sırf kıllık olsun diye, ne için istediklerini bilmeden ve listede olmayan saçma sapan belgeler de isteyebilmektedirler.

(bkz: bu da böyle bir anımdır)
  • ingiltere shengen kapsamında olmasa bile ne de olsa bir ab ülkesidir diye bakarsak 15 günlük vize isteğine 6 ayla cevap verendir.
    sanırım taşeron firmaya o kadar para döktükten sonra 2. kez de gitme şansı sunarak acımızı hafifletmek istiyor.
  • belçikanın kesinlikle dahil olmadığı ülkeler grubudur. 6. schengen vizem olmasına rağmen 6 gün kalış vererek beni şoka sokmuştur.
  • çok da istisnası olmayan ülkelerdir. tecrübelerime dayanarak söylüyorum;

- turistik vize: genelde 3 ay,
    - ssk'lı ticari: genelde 6 ay (ender 1 yıl)
    - eğer gideceğiniz ülkenin dev bir firmasından davetiyeniz ve o firmayla hatırı sayılır bir ticaretiniz varsa + firma sahibiyseniz 2-3 senelik ticari alabiliyorsunuz.

bunların dışındaki tüm schengen anıları ender görülen durumlardır.
  • etrafımdaki kişilerin deneyimlerine ve kendi deneyimlerime göre konuşursam:

1. ilk defa vize alıyorsanız kalacağınız süre kadar vize verilir. 15 gün kalacaksanız 16-17 günlük vize mesela.
    2. ikinci defa alıyorsanız ve bir önceki ziyaretiizde giriş çıkış sürelerinde sorun olmadıysa 3 veya 6 aylık vize verilir.
    3. üçüncü ve sonraki başvurularda ise daha önceki ziyaretelerde sorun çıkmadıysa 1 senelik veya daha uzun süreli vize verilir.

gibi standart bir yönerge ile vize verildiğini tahmin ediyorum. ancak vizeyi veren konsolosun inisiyatifinin de son derece önemli bir faktör olduğunu söylemek lazım. eğer önceki ziyaret sürelerinde sorun varsa veya ziyaretler sırasında adli bir olaya karışılmışsa -durumun vahametine göre- vizeyi reddetme veya yönerge dışına çıkıp kısa süreli vize verme gibi durumlar olabilir.
  • edirne yunan konsolosluğuna 2 paket bademezmesi ile gider birini yorgo ya birini de konsolos hanıma verirseniz ilk seferde 3 ay, ikincide 6 aylık vizeniz garantidir. test edilip onaylandı :)
  • fransa bu kategorinin uzağındadır. 2 yılda 4 kere başvurdum 4'ünde de 3 aylık mı verilir vicdansızlar!

her seferinde geçen 2'sinde 3 aylık vermişlerdi bu sefer kesin uzun kaparım diye diye 4 kere zorladım ama olmadı!
  • (bkz: malta)