• "aslında yazılacak çok şey var ama sayfalara sığmaz, o yüsden kısa kesiyorum" bahanesiyle fazla uzatılmayan bir aktivitedir..
  • (bkz: writeup)
  • eğitim kurumunuz ortak degilse, yazması daha da işkence haline gelen durum.
  • bir kaç yıl sonra okunduğunda "hadi len amma da sallamışım" dedirtmeyecek cinsten olması gereken durum modeli sorunsalı zihniyeti.
  • masumane duygularımızın henüz depreştiği ortaokul ya da lisede ciddiye alınıp yazılan, 'genellikle' ilk yazan kişi olmadığımızdan en yakın arkadaşı ben değil mişim demek hayal kırıklığını yaşatabilen, ama üzerinden 10+ sene geçince de pek bir nostaljiyle bakılan defterin oluşturulması eylemi
  • sözlükte tanıdığın birinin nickinin altına entry girmekle benzer formatta velakin daha samimiyetsiz;kimi zaman çok sıkıcı aktivite.
  • klişelere girilmeden, samimi bir uslupla yazılırsa -ki tavsiye ve tercih sebebidir- sadece okuyanın ve yazanın anlayacağı olaylara göndermeler yapan abuk subuk cümlelerle dolu olur. 3. kişilere hiç birşey ifade etmez. eğer o arkadaşınızla ilişkiniz okuldan sonra sekteye uğramışsa da seneler sonra yıllığa baktığınızda sizin bile birşey anlamamanız olanaklar dahilindedir.
  • ilişki sırasında dile getirilmeyen/dile getirilmeye ihtiyaç duyulmayan şeylerin ortaya çıkmasına yardımcı olan,belki de ondan duymayı hiç beklemediğiniz şeyleri önünüze getiren,söz uçup yazı kaldığı için daha bir anlam kazanan durum.
  • yıllık yazısının önemsenmesine bağlı olarak değişen bir durumdur.. şöyle ki ; en yakın arkadaş, sizin yıllığa yazdığınız kıytırık 3 satır yazıyı beğenmeyecek kadar ukalaysa zaten nasıl en yakın arakadaştır o ayrı :p
    yıllık yazısı en yakın arkadaşınızın gözünde ne kadar önem taşır, bunu farketmek lazımdır ona göre yazı yazılır..
    bi de bide; siz birbinizi yeterince iyi tanıdıktan sonra formalite icabı yıllık yazısı da yazılabilir mesela.. nasılsa aranızın bozulması pek olası değildir ve bu durumda da sizi o 3 satırlık yazıyla hatırlamayacaktır.. okuduğunda suratına yerleşen bir gülümseme olması + puandır tabiy..