1. "aslında yazılacak çok şey var ama sayfalara sığmaz, o yüsden kısa kesiyorum" bahanesiyle fazla uzatılmayan bir aktivitedir..
  2. eğitim kurumunuz ortak degilse, yazması daha da işkence haline gelen durum.
  3. bir kaç yıl sonra okunduğunda "hadi len amma da sallamışım" dedirtmeyecek cinsten olması gereken durum modeli sorunsalı zihniyeti.
  4. masumane duygularımızın henüz depreştiği ortaokul ya da lisede ciddiye alınıp yazılan, 'genellikle' ilk yazan kişi olmadığımızdan en yakın arkadaşı ben değil mişim demek hayal kırıklığını yaşatabilen, ama üzerinden 10+ sene geçince de pek bir nostaljiyle bakılan defterin oluşturulması eylemi
  5. sözlükte tanıdığın birinin nickinin altına entry girmekle benzer formatta velakin daha samimiyetsiz;kimi zaman çok sıkıcı aktivite.
  6. klişelere girilmeden, samimi bir uslupla yazılırsa -ki tavsiye ve tercih sebebidir- sadece okuyanın ve yazanın anlayacağı olaylara göndermeler yapan abuk subuk cümlelerle dolu olur. 3. kişilere hiç birşey ifade etmez. eğer o arkadaşınızla ilişkiniz okuldan sonra sekteye uğramışsa da seneler sonra yıllığa baktığınızda sizin bile birşey anlamamanız olanaklar dahilindedir.
  7. ilişki sırasında dile getirilmeyen/dile getirilmeye ihtiyaç duyulmayan şeylerin ortaya çıkmasına yardımcı olan,belki de ondan duymayı hiç beklemediğiniz şeyleri önünüze getiren,söz uçup yazı kaldığı için daha bir anlam kazanan durum.
  8. yıllık yazısının önemsenmesine bağlı olarak değişen bir durumdur.. şöyle ki ; en yakın arkadaş, sizin yıllığa yazdığınız kıytırık 3 satır yazıyı beğenmeyecek kadar ukalaysa zaten nasıl en yakın arakadaştır o ayrı :p
    yıllık yazısı en yakın arkadaşınızın gözünde ne kadar önem taşır, bunu farketmek lazımdır ona göre yazı yazılır..
    bi de bide; siz birbinizi yeterince iyi tanıdıktan sonra formalite icabı yıllık yazısı da yazılabilir mesela.. nasılsa aranızın bozulması pek olası değildir ve bu durumda da sizi o 3 satırlık yazıyla hatırlamayacaktır.. okuduğunda suratına yerleşen bir gülümseme olması + puandır tabiy..

en yakın arkadaşa yıllık yazısı yazmak hakkında bilgi verin