şükela:  tümü | bugün soru sor
8246 entry daha
  • ''11 mayıs 1920: şeyhülislam, mustafa kemal ve arkadaşlarının kuvay-i milliye adı altında anayasa'yı çiğneyerek fitne ve fesat çıkaran haydutlar olduklarını ve şeriata göre idam edilebileceklerini ilan eden fetvasını yayınladı.''
    (türkiye'de şeriat, halil nebiler)
    ''seçimle oluşturulan tek organ olan yasama meclisi, yürütme ve yargı gücüne sahipti ve bu alanları bir çeşit 'idari organlar' durumuna getirdi.''
    (istiklal mahkemeleri, ergün aybars)

not. iki kitap üst üsteydi
  • hung be the heavens with black, yield day to night
  • sonra masanın etrafına ancak posta pulu büyüklüğünde iki minder koydu.
  • winston, withers’ın neden gözden düştüğünü bilmiyordu.

sevdiğim hep yazmak istediğim başlıktı. ilk kez başucumda bir kitapla denk geldim boş geçmiyim.

(bkz: 1984)
  • “ufak tefek bir şeyler okuyacak ve köpeği fırçalayacaktım, saat henüz öğleden sonra dört ve ben bu saatte yerküre’nin hala dumanı tüten kalıntılarından altı ışık yılı uzaktaki bir uzaygemisinden dışarı atılıyorum!”

42
  • sömürge insanı sömürge durumu yalanına yalanla tepki verir.

frantz fanon (bkz: dunyanin lanetlileri)
  • avınızı belirleyin ve bulunduğu yöne dönerek yüksek sesle kardeşlerinizin dünya turnesinden, televizyon programından ve oynayacakları düşük bütçeli yaz filminden bahsedin.

(bkz: kankanın av rehberi)
  • başlığı görünce dur bende bakayım dedim. en yakınımda stefan zweig'in bilinmeyen bir kadının mektubu adlı kitabı vardı
    55.sayfada son buluyor, 56.sayfa boş, 57.sayfadan sonra da sonsöz kısmı var.
    hayattaki şansımı bundan daha iyi tarif edemezdim sanırım.
  • ağzının payını fena almıştı ama umrunda değildi, nedense kızgın değildi.

(bkz: gör beni)
    (bkz: akilah azra kohen)
  • telefon çalınca yerimden fırladım.
    (bkz: bir psikiyatristin gizli defteri)
115 entry daha