şükela:  tümü | bugün
 • başbakanlık müsteşarının en yüksek memur olduğu için, onun aldığı söylenmektedir. fakat bir zamanlar a milli takım teknik direktörü mustafa denizli olduğu söylenirdi. lakin kendileri memur değillerdir. ancak tokya büyükelçisi 25.000 dolar maaş alıyormuş, o da sıralamaya girer gibi gözüküyor. daha sonra merkez bankası başkanı 18000ytl ile yer alıyor. ama bu ülkede başbakan 6000ytl cumhurbaşkanı 13000ytl maaş alıyor.

  (bkz: daha gider bu)
 • gösterge tutarı memur ve akademik personel maaşlarında tazminat hesaplanırken kullanılan memur.

  o mevkiye gelene kadar çoktan birin dördü olduğu farz edilir (olmayan var mı bilmiyorum, sonuçta politik bir atamadır) ve buradan 1500 gösterge, ünvandan da 8000 ek gösterge etti mi 9500? işte bu özel hizmet tazminatı, arazi tazminatı, üniversite ödeneği vs her hesabın başıdır.
 • ssk'lılar içinse şöyle bir durum vardır. gazetelerin dış ekonomi sayfalarında bilmem hangi büyük firmanın ceosunun kaç milyon dolar alacağı anlatılır ballandıra ballandıra işten çıkarılınca. ama türkiye'de yasa der ki, ssk mevzuatına göre çalışan hiçbir işçi, işten çıkartıldığında tazminat olarak en yüksek memur maaşına denk gelen tazminattan daha fazla tazminat alamaz. o milyon dolarlık ceoları bırakın, pek çok genel müdürün dahi alacağı tazminat bellidir. misal türk telekom genel müdürü...
 • 1. derecenin 4. kademesinin maaş göstergesi 1500'dür. buna başbakanlık müsteşarının ek göstergesi olan 8000 eklenir ve toplamda 9500 göstergesi bulunur. bu göstergeyle maaş katsayısı çarpılarak başbakanlık müsteşarının çıplak maaşı bulunur. memur maaşının en önemli kalemi olan tazminatlar bu tutardan yola çıkılarak bulunur. her ne kadar en yüksek memur maaşı (şu anki katsayı 0,04835 olduğundan, 0,04835*9500=) 459,33ytl gibi komik bir rakam gibi görünse de maaşlar sadece bu kalemden oluşmamaktadır. bu kalemlerin en önemlisi en yüksek devlet memuru maaşıın, her yıl bakanlar kurulu kararıyla kadrolara göre belirlenen oranlarla çarpılmasıyla bulunan özel hizmet tazminatıdır.
 • 657 sayılı devlet memurları kanunu'nda memurların bazı mali haklarının (örn. tazminatlar) hesaplanmasında kullanılan bu maaşın hesabında başbakanlık müsteşarının aylığı esas alınır. şu şekilde hesaplanmakta:
  en yüksek devlet memuru aylığı = gösterge [( 1500)+ek gösterge(8000)] x aylık katsayısı
 • yeni hükümet sisteminde, an itibari ile cumhurbaşkanlığı idari işler başkanlığı'nın başkanı en yüksek memur olduğuna göre, en yüksek maaş ona ait olacaktır.