şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bahsi geçen yasanın ne menem bir bok olduğu ortada olmakla beraber ne çıktığı yerde, ne de türkiye'de bu isimle anıldığını pek sanmıyorum nedense.
  (bkz: ermächtigungsgesetz) (bkz: yabancı dildeki kavramların ingilizce anılması)
 • nazilerin iktidara geldikten sonraki ilk işlerinden birisidir.

  güçler ayrılığı ilkesini ortadan kaldırmıştır. naziler, hükümet olarak yani parti olarak yasa çıkarmaya başlamış ve yasama gücü yani meclis yokolmuştur.

  (bkz: nazilerin iktidara seçimle gelmesi)
 • hitler'e sadece kanun hükmünde kararname değil, anayasa maddesi hükmünde kararname çıkarma yetkisi de verir.*
  reichstag yangını komplosundan sonra çıkarılmış,
  uzun bıçaklar gecesine giden yolu açmış,
  nazi diktatörlüğüne giden bence en önemli aşamadır.
  oylamadan önce naziler reichstag fire decree'yi kullanarak sosyal demokrat ve komünist milletvekillerini reichstag yangını ile alakalı olarak tutuklamıştır.

  hindenburg'un ölümünden sonra hitler kendisini bu yetkiye dayanarak führer ilan etmiştir.

  (bkz: wiki)

  ps: (bkz: #26110046)
 • law to remedy the distress of people and reich

  diye de anılır.

  aslında sonuç ve uygulamalarına bakınca pek kısadır. 6 madde ama en önemlileri article 2 ve 3 tür :

  2.

  laws enacted by the government of the reich may deviate from the constitution as long as they do not affect the institutions of the reichstag and the reichsrat. the rights of the president remain unaffected.

  3.

  laws enacted by the reich government shall be issued by the chancellor and announced in the reich gazette. they shall take effect on the day following the announcement, unless they prescribe a different date. articles 68 to 77 of the constitution do not apply to laws enacted by the reich government.

  biir de son madde var. 4 yıllığına bu yetki verilir ancak hitler ekibini bildiği için bu güç için kendisini öldürürler diye korkup müdür ölürse kanun iptal olur diye de ekletir.
 • adolf hitler'in yemin töreninden (potsdam günü) iki gün sonra olmuştur. führerlik meşruiyet zemini kazanmıştır.
  ilgili yasa: “halkta ve imparatorlukta sıkıntının kaldırılmasına dair yasa” (gesetz zur behebung der not von volk und reich)

  "oylamanın yapılacağı gün parlamento sa tarafından kuşatılmış, bazı sosyal demokrat parlamenterler içeri alınmamıştır. zaten 81 komünist parlamenter de seçimlerden önce gözaltına alınmıştı."
 • hitlerin aldığı yüksek oy oranıyla bile kendi başına yasa yapması imkansızdı, koalisyon gerekliydi ama absolute güç isteyen hitler enabling act’i 1933 yılında meclisten geçirdi ve paul von hinderburg’a imzalattı. başta hitlerin kontrol altında tutulabileceğini düşünen hinderburg, kendisinin ölümüyle beraber yanılmış oldu.

  muhtemelen yine hitlerin çıkardığı meclis yangıyla sol kesime suç atıldı. çoğu temsilci oylama gününden önce tutuklandı veya içeri alınmadı.

  sonuç: hitler legal yollarla bir diktatör olmuş oldu, führer olmak için ilk adımını attı.