şükela:  tümü | bugün
 • frp'de parti'nizin karşısına çıkabilecek yaratıklar/canavarlar.
 • pa$a pa$a yururken sizi yolculugunuzu durdurmak zorunda birakan durum. illa ki canavar ucube olmasi gerekmedigi gibi bu anlama da gelmez. parlayan bir ta$, bir sandik, ceset, grubun ilgisini cekebilecek her $ey bir encounterda kar$iniza cikabilir.
 • bunun bir de random lusu vardır tablodan bakarsınız d100 e göre ne çıkarsa gurubun bahtına bir encounter olur
 • ornek vermek gerekirse encounter a..mesela camelin devesi colde yururken karsinia ayi cikabilir..frp dedigimiz oyun bazi zamanlarda boyle yakabilir insanin canini..
 • gerçek zamanlı olarak ve gerçek dünyada oynanan bir strateji oyunu. şöyleki bir kişi takım kaptanı oluyor ve kendi takımını oluşturuyor ortalama bir takım en az 5 kişiden oluşuyor bunlardan 2 tanesi internet başında iletişim ve koordinasyon konusunda görev yapıyor diğer takım elemanları ise verilen görevler doğrultusunda en hızlı hareket ederek ip uçlarını ve bilgileri topluyorlar. takımın başarısı tam anlamı ile takım kaptanının verdiği direktiflere bağlı.

  görevler çok ilginç olabiliyor mesela bir bara belli bir saatde gidip bir adamı bulmanız ve ondan bazı bilgileri almanız gerekebiliyor. bu kişinin hangi barda olacağı ne giyeceği nerde oturacağı açıkça tarif ediliyor ama mesela bu barın adı bir yerde gizli olabiliyor.
  mesela moda'daki bir sokakta bir tabelada barın adı yazılı ve bar taksimde olabiliyor.

  bu şekilde birbirinden ilginç puzzle tarzı problemleri en hızlı çözen takım finale ulaşıyor. oyun bedava yada paralı/ödüllü olabiliyor.

  genellikle toplanan paranın %70 miktarı birinci olan takıma veriliyor. oyun şu anda rusyada ve yakın ülkelerde oldukça populer olarak oynanmakta.

  oyunun yeni açılan türkiyedeki adresi ise http://istanbul.en.cx/

  ingilizce ve rusca olarak oyun hakkında bilgi ve eski oyunların arşilerinin bulunabileceği orjinal adres ise :
  http://www.en-world.org/ ve http://www.en.cx/

  web sayfasındaki tanıtım yazısı ise şöyle:

  oyunun amacı:
  diğer takımlardan (ekiplerden) vazifeyi daha çabuk çözüp finale birinci ulaşmak.

  gerekli olan şartlar:
  1. bir takım kurmak veya kurulmuş olan takıma katılmak.
  2. takımın tüm üyelerini http://istanbul.en.cx/ sitesine tescil ettirmek.
  3. takım bilgi kartını doldurmak.
  4. takımı iki bölüme ayırmak:
  - koordinasyon merkezi (kurmayı) - belirli zaman içinde http://istanbul.en.cx/ sitesinden görevi alan ve onu saha içindeki oyunculara aktaran kimseler. bulunan kodlar, http://istanbul.en.cx/ sitesindeki özel alana girilir. kural olarak oluşturulacak olan ekibe katılan insanların en-uygun sayısı 2-3 kişidir (oyunun zorluk durumuna bağlı olarak bu rakam değiştirilebilir).
  - saha oyuncuları (ekip). oyuna başlamadan önce kendi otomobilleri ile şehrin çeşitli bölgelerinde pozisyon alırlar (bölgeler, oyuna başlanacağı gün organizatör tarafından bildirilirler). koordinasyon merkezinden görevi alan her bir otomobil, mevcut olan versiyonu kontrol eder. şayet otomobil verilen kodu bulursa, koordinasyon merkezine telefon açarak ulaşılmak istenen rakam ve harfleri kurmaya bildirir.
  - ekiplerin en-uygun sayısı - 2-3 otomobil (her bir otomobilde 4 kişi).

  görev, bir veya birkaç ifadeden oluşur, onlar oyunun konusu ile birbirine bağlıdır ve onlarla kodun bulunduğu yer şifrelenmiştir.

  galip gelen takım, tüm görevleri diğer ekiplerden daha çabuk çözen ve tüm bonus/ceza puanlarını hesapladıktan sonra, oyunda en-az zaman geçiren takımdır.

  bonus puanları oyuna başlamadan önce organizatör tarafından bildirilirler. oyun ile ilgili yapılan anonsların takip edilmesi tavsiye olunur, çünkü onun içeriği tamamlanabilir veya değiştirilebilir.

  takıma cezalar, görevleri dürüst olarak yerine getirmediği sebepler için verilir (organizatörde bu durum ile ilgili multimedya veya başka kanıtların mevcut olması durumunda).
 • ing. rastlamak, karsilasmak.
 • ing. raslantı. buluşma. karşılaşma. mücadele.
 • mission impossible altıncı sezon yedinci bölümünün adı.
 • aynı zamanda hercules the legendary journeys üçüncü sezon on üçüncü bölümünün adı.