şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • "en eski ve en büyük ingilizce genel kültür ansiklopedisi"

  kaynak: britannica
 • encyclopædia britannica inc. tarafından düzenlenip yayınlanan ansiklopedi.
 • wikipedia ile rekabet edemeyince online kullanıcıların da maddeleri ($irketteki uzmanlara iletilmek üzere) editlemesine izin vermeye karar veren ansiklopedi.

  http://www.chip.com.tr/…a-halka-aciliyor_10632.html
  http://www.britannica.com/…res-and-a-clarification/
 • bir ara bir gazeteden cd sini almıştım. 30 tane mi neydi de kuponlara ön kayıt yaptırmadım diye aylarca kıçından koşmuştum gelecek de alacam diye fakat değdi be abi. çok işime yaradı hala da yarıyor.
 • kırmızı kaplı olanlarından bir zamanlar her evde bulunurdu. ancak bizde sadece ilk dört kitap vardı. okuya okuya ezberlemiştim. hala içimde uktedir, birgün okuyacağım bütün ciltleri.
 • kağıt üzerindeki 244 yıllık serüvenine noktayı koymuştur. artık sadece online.
 • belirtilmese de sonlandırma açıklamasında ne yazık ki dijital verilerin erişilebilirliğinin ucuz ve hızlı olması sonun başlangıcı olmuştur. ancak unutulmamalıdır ki nitelikli ve işe yarar verimli bilgi-veri internette öyle sanıldığı gibi herkesin ulaşabileceği bir yerde değil; ulaşmak içni emek, çaba, zaman ve hatta büyük ölçüde para gerekmekte. bunun güzel ve güncel örneği cumhuriyet gazetesinin uzun uğraşlar sonucu neredeyse tüm sayıları ve eklerini dijital ortama erişimi ücretli olacak şekilde açmasıdır ki birçok gazete de günlük sayılarını bu şekilde taşımıştır internete.

  britannica ansiklopedisi güvenilir bilgi erişim pınarı olarak internetteki yerini alarak çağa ayak uydurmuş oldu.

  cumhuriyet gazetesinin haberi ise internet sitesinde "dev ansiklopedi dijitale yenildi" başlığıyla verilmiş.
  "chicago- ilk olarak iskoçya'nın başkenti edinburg'da 1768'de basılan britannica'nın stokları tükenince yenileri piyasaya çıkmayacak.

  merkezi abd'nin chicago kentinde bulunan yayın şirketi, ansiklopedinin dijital versiyonlarının yayınının devam edeceğini bildirdi.

  britannica ansiklopedisi şirketi başkanı jorge cauz, 32 ciltlik ansiklopedinin basılmamasının bir süredir düşünüldüğünü, bunun internet ansiklopedisi vikipedi ya da arama motoru google'la ilgisi bulunmadığını, britannica'nın dijital versiyonunun çok sayıda kişiye ulaştığını söyledi.

  ansiklopedinin en büyük satış rakamına 120 binle 1990'da ulaştığını hatırlatan cauz, bu sayının 1996'da 40 bine düştüğünü ve giderek azaldığını belirtti.

  britannica'nın dijital versiyonuna 1994'ten bu yana internet ortamından ulaşılabiliyor."
 • wikipedia'nin herkes tarafindan degistirilebilir, %100 guvenilir bir kaynak olmadigi malum... iste britannica bu sorunu asabilir, wikipedia kadar genis, duzenli icerigi iyi gorsellerle susleyebilir, duzgun bir tasarimla ipad'lerimize, cep telefonlarimiza girmeyi basarabilirse ben bu servise para oderim arkadas...

  gorecegiz neler olacak.
 • ilk kez sanat ve bilimler sözlüğü adıyla iskoçya'da yayınlanan ingiliz genel kültür ansiklopedisi.