*

şükela:  tümü | bugün
  • imkb endeksini minimum %90 korale edecek $ekilde kurulan ve hisse enstrumanlarindan te$kil edilen fon ce$idi.
  • baz alınan ve kurul tarafından uygun görülen bir endeksin değeri ile fonun birim pay değeri arasındaki ilişki/paralellik en az %90 olacak şekilde, endeks kapsamındaki menkul kıymetlerin tümünden ya da örnekleme yoluyla seçilen bir kısmından oluşan fon.
  • fon yonetimi olarak pasif bir yonetim anlayisi ile yonetilir. cunku kurulan portfolyolar tamamen endeksi ayna gibi yansitmasi istendigi icin fazla bir emek istemez. bu tur fonlari alanlarin amaci uzun donemli kapital buyumesidir. bunu yaparken de ornegin s&p yada tsx gibi endeksleri izler.
  • fon yoneticileri tarafindan surekli bir alim-satim, arastirma, degerlendirme gibi el emegi gerektirmedigi icin maliyetleri dusuktur. endekste yuz tane hisse mi var. yatirilan miktari yuze bolup her hisseden aliyorsun kabaca.
  • berk torun’un enfes yazısı için tıklayınız

“peki endeks fonları kapitalizmin geleceği için ne ifade ediyor? abd’de eskiden bir iş yerinin büyük ortağı olurdu ve üst yönetim üzerinde büyük etkisi olurdu. türkiye’de koç ailesinin kendi şirketlerinde çok büyük nüfuz sahibi olması gibi düşünebilirsiniz. yarın ford otosan’da bir skandal olsa veya şirketin bilançosunda büyük gerileme olsa, aile üyelerinin ceo’yu ofisinde basıp azarlaması gayet beklenebilecek bir olay. abd’de ise günümüzde birçok firma, özellikle en büyükleri, bir kişinin veya ailenin sahip olamayacağı kadar büyük firmalar ve en büyük sahibi bile genelde 5%’i aşmayan paylara sahip. onlar da aileler veya şahıslardan çok müşterileri adına çalışan yatırım kuruluşlarına ait fonlar. özellikle endeks fonlarının büyümesiyle bu durumun daha da kötüleştiğinden emin olabilirsiniz. endeks fonunu yöneten kişi de zaten, firmanın yaptığı işten anlayan bir iş adamı değil. bilgisayarın başındaki bir matematikçi ve firmanın yönetim kuruluna katılma gibi bir hevesi yok, zaten vakti de yok. bu da firmaların üst yönetimlerinin üzerindeki baskının azalmasına ve mega bürokrasilerin oluşmasına sebep oluyor. firmanın o kadar çok küçük paya sahip yatırımcısı var ki firma hiçbirinin umurunda olacak kadar önemli değil. olayı lotoya çevirdikleri için, firmaya yapılacak müdahalenin işleri iyileştireceğine dair çok güçlü bir inanç da yok. tanıdık geldi mi? evet, günümüz amerikan şirket dünyası yavaş yavaş, vatandaşların oy vermenin etkisine inancını yitirdiği ve üst yönetimin ne yaptığını umursamadığı, herkesin eşit derecede parçası olduğu ve olaylardan eşit derecede olumlu/olumsuz etkilendiği bir sosyalist devlete dönüşüyor”