şükela:  tümü | bugün
 • koprulu fazil ahmet pasa sadrazam olmazdan çok önce, enderun mektebinde okuduğu sıralarda, akrabalarının kendisine takmış olduğu isim..
 • bosnak sevgilisi için ''hubanname" de her milletten delikanlilari anlatiyor onlara ''gümüs baldirli, yuvarlak gögüslü, hurma dudakli " diye iltifatlar yagdiriyor..sair hifzi'nin methiyeleri gibi
 • 18. yüzyıl divan şairlerinden, 1759 yılında doğduğu tahmin edilmektedir. babasının ölümü üzerine istanbul'a getirildi. enderun mektebinde yetişti. hafif halleri yüzünden saraydan çıkarılınca, 12 yıl sefil bir hayat sürdü, sonra halep ve erzurum'da bazı memur luklarda bulundu. rodos'ta mecburi ikamet ettirilirken gözleri kör olunca istanbul'a dönmesine izin verildi.on yıl istanbul'da yaşadıktan sonra 1810 istanbul'da öldü.

  nabi ve nedim'in izinden yürümek istemiş olan enderunlu fazıl, üstün bir şair sayılmazsa da mesnevilerinde gerçek hayat sahneleri çizmek, devrinin adetlerini, halk ruhunu aksettirmekle dikkati çeker.

  eserlerinde defter-i aşk,hûban-nâme,zenannâme mesnevi şeklinde olup,çengi-nâme murabbalardan meydana gelmiştir.
 • 1810 yılında rodos'da vefat eden divan şairidir.mahallileştirme eğilimini ileri bir safhaya götüren bir şairdir.kitaplarından bazıları şunlardır:
  hubanname:güzelleri anlatan eser.coğrafi bölgelere ait erkek tiplerini anlatan,796 beyitten oluşan eser.
  zenanname:1101 beyitlik mesnevi tarzında yazılan ve hubanname'nin aksine çeşitli coğrafi bölgelere ait kadın tiplerini anlatan eserdir.
  defter-i aşk:kendisinin düştüğü ve sonra da pişman olup tövbe ettiği aşk maceralarını anlatır.438 beyitten meydana gelir.
  çenginame:fazıl'ın istanbul'un meşhur köçeklerini tasvir ettiği eserdir.
 • "ol gül endam bir al şala bürünsün de yürüsün / ucu gönlüm gibi ardınca sürünsün de yürüsün". böyle bir beyit kurabilecek kadar en - derunu zengin bir şairdir.
 • şairiz,şeyn verir şanımıza
  giremez fahişe divanımıza
 • 18. yy divan şairlerinden. zenanname adlı eserinde dünya kadınlarının özelliklerinden bahsedip yeni kıta kadınlarının (bkz: amerika) vahşi olup 7 ayda doğurduğundan bahseder.

  edit: imlâ
 • küçük iskender söyleşisinde marjinal şair olarak adlandırılmasına karşılık “enderunlu fazıl varken ben nasıl marjinal sayılabilirim?” demiş.e doğru da demiş. ilgili link :

  http://www.edebiyathaber.net/kucukiskender.html