şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: kaygi)
 • endise ya da kaygi worry sozcugunun dilimizdeki karsiligidir. anksiyete daha kapsayici bir kavramdir. kierkegaard, anksiyeteyi varolanın varolmamaya karşı mücadelesi olarak tanımlar. yine ankiyetedeki terörün sadece ölmek olmadığını, hepimizin kendi içimizdeki mücadelenin iki tarafında olduğumuzu ileri sürer: "anksiyete korkulan şeyi arzu etmektir. bireyi saran yabancı güç gibidir ki hiçkimse kendisini bu durumdan kurtaramaz."
 • (bkz: ku$ku) (bkz: korku)
 • farsça'da-anadilinde- düşünce, fikir anlamına gelir. türkçe'nin düşünceyi kaygıya dönüştürücü garip bir yanı var. örneğin efkar sözcüğü de arapça'da fikir'in çoğulu iken biz de endişe gibi sıkıntı ailesinden sözcüklere yaklaşıyor. fikirlerimiz arttıkça efkar basıyor bizi ve düşünce endişe ile ikiz kardeş gibi düşünülüyor. buradan biz düşünmeye yabancı bir toplumuz, düşünme geleneğimiz yok sonucuna varmak kolaycılık olur. fikrimizin ince güllerinin yaratıcı bir kokusu olduğu kadar sıkıcı, yıkıcı dikenleri olduğunu da akılda tutmamızı istiyor bence dilimiz.
 • seven insanın sevileni önemsemesi.
 • beyinde dolaşan ve damarları kemiren ne olduğu tam olarak bilinemeyen yaratıklara verilen genel ad..bunlar nefes daralması,iç yanması uykusuzluk gibi semptomlarla karşılaşılmasına da yol açarlar..kafa içerisinde uzun zaman varolurlarsa paranoya daha sonra da ölümcül bir tümör oluşturma riskleri vardır...
 • düsünce anlaminda mesela surada kullanilmis kelime,
  "yine endüse bilir kadr i dur i güftarim,
  rüzgar ise deni dehr ise sarraf degl"

  felek alçak dünya ise kiymet bilmez, inciye benzer sözümün degerini yine düsünce bilir.
 • korkma veya üzülme ihtimalinin verdiği olumsuz duygu çeşididir. insanı endişelendiren olay değil, ihtimaldir. (bkz: kedidir kedi)
 • gece taksiye binen sevgiliniz, "eve gider gitmez ararım" demiştir. o saatte max. 10 dakikada evde olması gerekir. aradan yarım saat geçer; merak eder siz ararsınız... telefonu çalmakta fakat sevgiliniz cevap vermemektedir. bu durum yaklaşık olarak 45 dakika sürer.
  ...
  işte böyle bir durumda, ellerinizin titremesine sebep olan duyguya endişe denir.
 • hayattaki deger arzeden seylerin devam etmemesi korkusu.

  her insanin hayatinda deger verdigi seyler vardir; kimisi sevdicegine deger verir, kimisi ailesine, kimisi gitarina.. bu insanlarin ortak korkusudur sozkonusu degerlerin bir gun ellerinden yitip gitme olasiligi.

  bu korkudan uzak durmak icin farkli seyler dener insanoglu. kimisi kabuguna cekilip hicbirseye deger vermez, boylece korkunun kaynagini yokeder. kisa vadede garantili, uzun vadede oldurucu bir hareket de olsa hersey insan icindir.
  bazisi da deger verdigi kavramlara bir sekilde ulasip onlari vucut ya da ruh diliyle dinlemeye calisir. ulasamayinca perisan olur; merak eder. kendi dertlerini bir yana birakip deger verdigi kavramlarin pesinden kosmaya baslar. ama bzen oyle bir kavram karmasasi yasanir ki; pesinden nasil kosacagini bile bilemeden sadece kosar insan dogru yone kostugunu umarak.

  kimse kimseyi; hicbir canliyi boyle karanlikta birakmamalidir. karanliklardan kurtulmak icin bir mum yakilsa yeterdir; fazlasina gerek, endiseye mahal yoktur..