şükela:  tümü | bugün
 • eger ms word kullanicisi iseniz, ve surekli referans listeleri iceren dokumanlar hazirlamaniz gerekiyosa hayatinizi cok kolaylastiracak program. makaleler, kitaplar, ve diger bircok akademik calisma raporlarinin ozetlerini, arastirma veritabanlarina baglanip bilgisayariniza indirebilirsiniz. daha sonra da yazi yazarken istediginiz referansi direk dokumaniniza aktarabilirsiniz. daha fazla bilgi icin bakiniz: www.endnote.com tek sorunu bayag bi pahali olmasi.
 • her fani (?) gibi zaman zaman sapıtabilen program.

  eğer aşağıdaki gibi bir görüntü verirse alt + f9 işinizi görecektir.

  addin en.cite <endnote><cite><author>buğra</author><year>2006</year><recnum>2</recnum><pages>9</pages><record><rec-number>2</rec-number><ref-type name="book section">5</ref-type><contributors><authors><author><style face="normal" font="default" charset="162" size="100%">ayşe buğra</style></author><author><style face="normal" font="default" charset="162" size="100%">çağlar keyder</style></author></authors><secondary-authors><author><style face="normal" font="default" charset="162" size="100%">ayşe buğra</style></author><author><style face="normal" font="default" charset="162" size="100%">çağlar keyder</style></author></secondary-authors></contributors><titles><title><style face="normal" font="default" charset="162" size="100%">introduction</style></title><secondary-title><style face="normal" font="default" charset="162" size="100%">sosyal politika yazıları</style></secondary-title></titles><dates><year><style face="normal" font="default" charset="162"
  size="100%">2006</style></year></dates><pub-location><style face="normal" font="default" charset="162" size="100%">istanbul</style></pub-location><publisher><style face="normal" font="default" charset="162" size="100%">iletişim</style></publisher><urls></urls></record></cite></endnote>
 • bazı şeyleri ısrarla yapmayıp adamı deli edebilen programdır.
  mutlaka bir noktada bir şeyleri elle değiştirmeniz gerekir.
  her iş bittikten sonra yapılması tavsiye olunur.
  o zaman şöyle yapıyorsunuz:

  remove field codes'ı tıkırdat.
  "ikinci bir kopya alacam ben" dendiğinde "heh al bakem" de.
  sana bütün referansları elşnle girmişsin gibi gözüken, değiştirebileceğin bir başka word dosyası yaratacak.
  işte o ikinci kopya üzerinden yapacağın değişikliği güzel güzel yap.

  geçmiş olsun.
 • referans veritabanini bibtex formatinda da kaydedebilen bir program. open source alternatifi jabref'tir.
 • tez yazan kişinin can dostu, referans düzenleme ve depolama programı. (bkz: tez yazmak)
 • bes sene once kullandigimda pek tat vermeyen ama gecen sene tekrar kullanmaya basladigim citation management programi. endnote'la beraber scholar google'i kullandiginiz zaman kutuphanenize yeni bir referans ekleme isi cok kolaylasiyor. bunun icin scholar google'da "show endnote references" secenegini secmeniz lazim. ondan sonra aradiginiz herhangi bir makale icin endnote (.enw) referans dosyasi direk scholar google'dan acip o referansi endnote'a ekleyebiliyorsunuz. boyle olunca elle, her bilgiyi teker teker yazarak, referans ekleme zahmetinden kurtuluyorsunuz. diger bir guzelligi de "cite while you write" fonksiyonu. bu ozellik sayesinde word'de bir makale yazarken referansi direk endnote'tan import edebiliyorsunuz. ustelik istediginiz citation formatini da kullanabiliyorsunuz (apa, mla vs.)

  dezavantajlarina gelince... sebebini anlamadigim bir bicimde endnote'u yapanlar makaleler hakkinda not olmayi ve alinmis notlari goruntulemeyi cok zor hala getirmisler. bunun icin referansin ustune cift tiklayip ilgili alani bulmak gerekiyor. halbuki makaleyi secince altta bir yerde abstract ve notlari direk gorebilsek pek guzel olur. endnote'un yeni cikan yeni cikan rakibi, mendeley, bu isi cok guzel yapiyor. endnote'un ikinci bir eksikligi mendeley'in aksine pdf dosyalarindan metadata okuyup makalenin ozelliklerini direk kendisinin dolduramamasi. mendeley bu ozelligi ile endnote'dan cok daha ustun. eger endnote yeni versiyonunda (x3) bu eksikliklerini gidermemisse mendeley yeni populer referans programi olabilir. ha bir de tabi endnote, eger calistiginiz kurum lisans vermiyorsa, beles degil. mendeley beles. mendeley'in tek dezavantaji hala beta olmasi ve bazen instable davranmasi (word ile entegre calistirinca cakiliyor bazen).
 • uzun yıllar alanında tekel olduktan sonra son senelerde artan rakiplerine karşı sert bir tutum izleyen thompson reuters firmasının sahibi olduğu citation management uygulamasıdır kendisi. uyguladığı astronomik fiyat politikası ile birlikte özellikle de zotero, jabref, bibus, vs. açık kaynak kodlu kaynakça yönetim yazılımlarının artmasının yanında bu yazılımların kodlarından da faydalanan ticari bir uygulama olarak mendeley'in ortaya çıkması endnote'un rahatını bozmuştur. ki bunlar arasında naçizane en önemlisi olarak gördüğüm ve bir üniversite* projesi olarak ortaya çokan açık kaynak kodlu zotero, endnote'un hışmına uğramış, ve endnote'un kodlarını çözmeye çalıştığı gerekçesiyle dava edilmiş, dava düşmüştür:
  (bkz: http://tinyurl.com/6phpxc)
  (bkz: http://tinyurl.com/l3t25v)

  çünkü zotero endnote formatlarını kullanabilir, ya da endnote formatına çevirebilir*. çünkü bu da araştırmacıların özellikle herhangi bir enstitü tarafından lisans ücreti karşılanmadığında oldukça önemli bir meblağ tutan endnote'a bağımlılığını azaltabilir.

  özellikle akademik araştırmalarda bu gibi programlarının neden tekel olmaması gerektiğinin (ve açık kaynak kodlu projelerin öneminin) canlı bir kanıtıdır bence endnote.
 • x3 versiyonunda 100 adet online kütüphane database'inden arama yaptıran şukela program.
 • tez yazanların karagün dostudur
 • tek kullanici fiyati su siralar 250 dolar olan pahali yazilim.