şükela:  tümü | bugün
 • endocannabinoid sistemi (ecs) iştah, ağrı, ruh hali gibi vücudun süreçleri düzenlenmesine yardımcı olur, merkezi ve periferik sinir sisteminde sinyal molekülleri bir dizi ve bellektir. bir sinyal molekülü hücre hücre bilgileri geçen bir kimyasaldır. endocannabinoid sistemde, bu moleküller öncelikle o bind yanıt tetiklemek için reseptör proteinlerine lipid endocannabinoids denilen, yağ moleküllerinin sinyal vardır. kimyasal makyaj endocannabinoids ve onlar temin yanıtları yakından bazen iştah artışı, ağrı azaltma ve duygudurum kaldırma tetik reçete edilmeden esrar tarafından taklit edilir.

  belki biraz garip ama butun insanlar cannabis'in baska bir formu olan endocannabinoid sistemi ile dogarlar.

  kisaca ecs olarak anilir.
 • tüm memelilerde bulunan sistemler bütünü,
  örneğin insanlarda tüm dna fonksiyonlarımız hemen hemen aynı olmasına rağmen bu sistemin çalışmasındaki farklılık bireysel karakterimizi oluşturuyor. beynimizdeki biyokimyasal evren içerisindeki en önemli sistemlerden birisi aynı zamanda. öylesine karmaşık bir sistem ki her insanda birbirinden çok daha farklılaşan endocannabinoid alt sistemler mevcut. hafıza'dan iştaha, stresten metabolizmaya doğurganlıktan uykuya kadar bütün bedeni etkileyen bir sistem bu.
  bu sistemi bulan bilim insanı iise (bkz: raphael mechoulam)'dır.

  cannabinoid, yani bildiğimiz kenevir bitkisinin en etken maddesi olan tetrahydrocannabinol (thc). evet bütün bedenimizi etkileyen sistemle aynı kimyasal özelliklere sahip kimyasal (thc) doğada da bire bir var. canlılığın başlangıcından beri evrimleşme sürecinde memelilerin bu bitkiyi yiyerek bu sistemi geliştirdiği düşünülüyor.

  bu kadar önemli bir sistemi anlamak ve 'iyileştirmek' adına bir çok çalışma yapılsa da sosyo-ekonomik sebeplerden dolayı ilaç baronları thc ile ilgili bilimsel çalışmalara büyük kısıtlamalar getiriyor.

  bir kaç hafta önce çıkan bir makale yaşlı farelere verilen thc'nin farelerin beynindeki endocannabinoid sistemini genç farelerinkiyle hemen hemen aynı düzeye getirdiğini kanıtladı. yani thc'yi alan yaşlı farenin beyini 'gençleşti'. bu 'beyin yaşlılığı' konusunda dünya üzerinde şimdiye kadar yapılmış en önemli çalışma. çalışma ekibinin en önemli isimlerinden birisi ise bir türk (bkz: önder albayram). şu'da makalesi.

  peşin not: sözlük müptezelleri hemen sevinmesin bu etkiler yaşlı farelerdeki cannabinoid sistemlerini gençleştiriyor. gençlerde ise tam tersi bir etki görülmüş, sıranızı bekleyin 20 sene sonra içersiniz.*

  filoloji editi: müptezel(değersiz) değil müptela(bağımlı) imiş(!), yok arkadaşım o iş öyle değil. bu sıfatı kullanan, deneyimleyen, bu varoluş biçimiyle 'yüreklerini tüketen' bütün mahalle gençleri kendilerine 'müptezel' diyor. bu sokaklarda 'istanbul türkçesi' kullanılmıyor, hayatın türkçesi de 'tdk'da değil sokaklarda yazılıyor.
 • (bkz: runner's high)